Przejdź do treści

Innowacje biomedyczne – studia podyplomowe na rzecz wyzwań w ochronie zdrowia

W ostatni weekend rozpoczęły się zajęcia na studiach podyplomowych w ramach projektu „Innowacje biomedyczne – studia MBA i studia podyplomowe dla wzmocnienia polskiego rynku ochrony zdrowia”.

Jak podkreśla pełnomocnik Rektora UKSW ds. projektów biomedycznych i kształcenia ustawicznego prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Dariusz A. Kosior – to inicjatywa odpowiadająca na aktualne wyzwania w ochronie zdrowia, takie jak pandemia COVID-19 ale także kryzys migracyjny. Projekt ma na celu kształcenie specjalistów zdolnych do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań oraz podnoszenia jakości opieki zdrowotnej w Polsce. Słuchacze przystąpili do zajęć na kierunkach „Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej” oraz „Zdrowie publiczne i zdrowie międzynarodowe”.

W trakcie zajęć na kierunku Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej

Zdrowie publiczne i zdrowie międzynarodowe

– Zdrowie publiczne – dodaje prof. Kosior- to fundament nowoczesnego i dobrze funkcjonującego społeczeństwa, mające bezpośredni wpływ na jakość życia obywateli oraz długofalowy rozwój kraju. Świadomość znaczenia zdrowia publicznego wspiera profilaktykę, edukację oraz działania na rzecz poprawy warunków zdrowotnych, co pozwala na lepsze radzenie sobie z zagrożeniami, takimi jak epidemie, choroby cywilizacyjne czy zagrożenia środowiskowe.

Kierownik kierunku „Zdrowie publiczne i zdrowie międzynarodowedr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk dodaje, że pandemia COVID-19 i kryzys migracyjny udowodniły, że potrzebujemy specjalistów, którzy potrafią monitorować zagrożenia zdrowotne i podejmować szybką reakcję. Niezmiennie wyzwania stanowią również  czynniki ryzyka najczęstszych chorób przewlekłych, jak choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzyca.

– Nasze interdyscyplinarne studia pozwolą absolwentom na planowanie i wdrażanie działań zdrowia publicznego w dowolnym miejscu. Pracujemy w ramach seminariów nad rozwiązaniami realnych problemów, aby od razu można było zastosować nową wiedzę i umiejętności w praktyce.
dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk

Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej

Drugim kierunkiem, który został uruchomiony podczas ostatniego zjazdu są studia przygotowujące farmaceutów do poszerzenia swoich kompetencji zawodowych w zakresie farmacji klinicznej, co pozwoli im efektywnie współpracować z lekarzami i podnosić jakość opieki farmaceutycznej. Kierownikiem kierunku jest dr n. farm. Piotr Merks.

– Jako kierownik studiów podyplomowych Nowoczesna farmacja i farmakologia kliniczna z elementami zintegrowanej opieki farmaceutycznej, moim celem było przede wszystkim zintegrowanie branży farmaceutycznej z medyczną oraz pokazanie, jak wygląda praca kliniczna od kulis. Pierwszy moduł poświęcony był kompleksowemu podejściu do definicji opieki farmaceutycznej i wyjaśnieniu, czym są usługi opieki farmaceutycznej. Ze względu na obecność na sali farmaceutów szpitalnych, z aptek ogólnodostępnych oraz przedstawicieli firm farmaceutycznych, pokazaliśmy różne perspektywy, dostosowane do każdego z tych środowisk. Dodatkowo, przedstawiłem, jak buduje się wolę polityczną i jak wyglądają systemowe zależności, które wpływają na wprowadzanie nowych usług do systemu – na przykładzie szczepień czy tabletki dzień po. W ramach projektu opracowaliśmy plan usługi dopasowanej do potrzeb polskiego pacjenta, a na zakończenie przedstawiłem wykład na temat przyszłości w dobie sztucznej inteligencji.

Jak relacjonuje dr Merks – to było nawet z lekkim dreszczykiem, co dla niektórych słuchaczy. Panowała wspaniała atmosfera, a komentarze na koniec mówiły same za siebie. Dziękuję za Waszą aktywność!
dr n. farm. Piotr Merks

Prof. Dariusz A. Kosior zwraca uwagę, że rozwój wiedzy farmaceutycznej przyczynia się do powstawania nowych, skuteczniejszych leków oraz terapii, które nie tylko poprawiają efektywność leczenia, ale również wpływają na zrozumienie mechanizmów chorób i zwiększają dostęp do innowacyjnych rozwiązań medycznych. Farmaceuta pełni istotną rolę w systemie ochrony zdrowia, wspierając proces leczenia pacjenta i dbając o bezpieczeństwo stosowania leków.

Wzmocnienie edukacji w tych obszarach wspiera kształtowanie świadomego społeczeństwa, które aktywnie uczestniczy w dbaniu o własne zdrowie i wspiera zrównoważony rozwój systemu opieki zdrowotnej – uzupełnił prof. Dariusz A. Kosior.

Jednocześnie informujemy, że w związku z dużym zainteresowaniem naszą ofertą wznowiliśmy rekrutację na kierunkach realizowanych w ramach projektu – zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stronę IRK: https://irk.uksw.edu.pl/pl/offer/ABM_PDPL_24_25/

Projekt Innowacje biomedyczne – studia MBA i studia podyplomowe dla wzmocnienia polskiego rynku ochrony zdrowia” jest finansowany ze środków Agencji Badań Medycznych.

29 października 2024