Przejdź do treści

Prezydencja Polski w Radzie UE. Minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka na UKSW

Podsekretarz stanu w pionie ds. Unii Europejskiej KPRM spotkała się ze studentami UKSW. Rozmowy dotyczyły polskiej prezydencji w Radzie UE.

Spotkanie zorganizowane przez członków Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka WPiA UKSW wraz z opiekunem dr Katarzyną Grzelak-Bach, odbyło się 5 listopada na kampusie przy ul. Wóycickiego.

Na zdjęciu od lewej dr Katarzyna Grzelak-Bach, minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka

Minister została przywitana przez przedstawicieli władz naszej Uczelni. Spotkanie miało formułę pytań i odpowiedzi. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka w bardzo merytoryczny, ale także przystępny sposób, opowiedziała o szczegółach funkcjonowania Unii Europejskiej oraz o roli prezydencji. Nie zabrakło również anegdot i ciekawostek – sala miała wiele odważnych pytań – co rozpoczęło ciekawą dyskusję na temat przyszłości i kierunków działań UE. Podczas spotkania minister zachęcała studentów do zaangażowania się w polską prezydencję. Opowiedziała o roli oficerów łącznikowych i akredytacyjnych, którzy stanowią ważne ogniwo w systemie organizacji wydarzeń podczas prezydencji. Podkreślała, że to wyjątkowa szansa na zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku.


– Cieszę się, że mogłam być częścią tego wydarzenia, jako opiekun koła, które było jego współorganizatorem – powiedziała dr Katarzyna Grzelak-Bach. Jestem niezwykle wdzięczna za to spotkanie studentom Wydziału Prawa i Administracji UKSW, sala zgromadziła niemal 200 osób. To ciekawi świata młodzi ludzie, którym warto oferować różne aktywności, bowiem jak się dziś przekonałam jest na tego typu inicjatywy zapotrzebowanie – podsumowała.

Na zdjęciu minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka podczas spotkania ze studentami UKSW

Polska prezydencja w Radzie UE rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. Prezydencję sprawują w systemie rotacyjnym kolejno wszystkie państwa członkowskie przez okres sześciu miesięcy: od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia. W 2009 roku traktat lizboński wprowadził system trio prezydencji, czyli współpracy trzech państw kolejno po sobie sprawujących prezydencję. Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE pełniła w drugiej połowie 2011 r. i trio prezydencji tworzyła wraz z Danią i Cyprem. Tym razem również Polska prezydencję będzie tworzyć wspólnie z Danią i Cyprem. 

Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. Polska będzie kierować pracami Rady UE i jej organów przygotowawczych, koordynować współpracę między państwami członkowskimi, a także organizować oficjalne i mniej formalne posiedzenia w Brukseli i w Polsce.

Na zdjęciu studenci uczestniczący w spotkaniu
05 listopada 2024