Przejdź do treści

Bł. kard. Stefan Wyszyński. Kapłan, biskup, ojciec. Konferencja naukowa na UKSW

W 100. lecie święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia na kampusie Dewajtis Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona wizjom kapłaństwa błogosławionego Patrona naszej Uczelni.

– Dzisiejsza konferencja odbywa się w roku jubileuszu powstania naszego Uniwersytetu. Bez decyzji kardynała Stefana Wyszyńskiego objęcia Akademii Teologii Katolickiej, opieką, nasza uczelnia nie miałaby szans na przetrwanie – mówił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, otwierając uroczyście konferencję. – Mamy dziś okazję do przybliżenia drogi do kapłaństwa naszego Patrona. Jakim był młodym księdzem, biskupem, jakim był prymasem? Jak starał się jako biskup formować młodych kapłanów? Jak był postrzegany jako kapłan i biskup przez kapłanów, osoby zakonne i świeckie? W dobie kryzysu, jakiego doświadczamy w Kościele, chcemy  zastanawiać się w perspektywie drogi życia Prymasa Tysiąclecia, jakich kapłanów potrzeba nam dzisiaj – dodał ks. prof. Czekalski.

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Rektor UKSW uznał za niezwykle ważny fakt gromadzenia się wokół postaci Prymasa osób reprezentujących różne środowiska. Dodał, że nasza Uczelnia jest miejscem, w którym trwa „twórcza, naukowa debata” i powstają „cenne inicjatywy”, których fundamentem są „uniwersalne wartości”, jakimi kierował się Prymas Tysiąclecia: troska o godność i prawa człowieka, o rodzinę, naród, życie w duchu wolności religijnej i kierowanie się zasadami społecznej krucjaty miłości.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podkreślił, że w sposób szczególny cieszy się z obecności na konferencji studentów, ponieważ „młodość, studia, wybór drogi życia” łączą ich z postacią Patrona Uczelni, który w chwili święceń we włocławskiej katedrze miał jedynie 23 lata.

Podczas konferencji poświęconej Prymasowi Tysiąclecia

Wprowadzenie do konferencji wygłosił ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz., dyrektor Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego. Zaznaczył, że 100. lecie święceń Patrona naszej Uczelni jest dobrym pretekstem do rozmowy o jego posłudze kapłańskiej rozumianej jako duchowe ojcostwo, co wydaje się szczególnie aktualne zwłaszcza dziś, w czasach kryzysu ojcostwa.

ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.

Sesje konferencyjne poprowadzili ks. dr hab. Dariusz Borek, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW i dr hab. Rafał Łatka , prof. ucz. z Instytutu Historii UKSW.

O prymasie Stefanie Wyszyńskim jako kapłanie w „perspektywie wyzwań społecznych” mówił były rektor UKSW, ks. prof. Henryk Skorowski, o Prymasie jako „Ojcu Narodu” – prof. Jan Żaryn z Instytutu Historii UKSW, zaś o kardynale Stefanie Wyszyńskim jako „Ojcu ludzi świeckich” – dr hab. Łucja Marek z krakowskiego IPN.

ks. prof. Henryk Skorowski

Ks. dr Antoni Poniński z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wygłosił referat na temat formacji do kapłaństwa bł. Stefana Wyszyńskiego i jego pierwszych doświadczeń duszpasterskich, ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowiedział o formacji kapłańskiej w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, zaś o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – o postawie kard. Stefana Wyszyńskiego wobec władzy.

prof. Jan Żaryn

Panel dyskusyjny, który poprowadziła dr Ewa K. Czaczkowska z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, był poświęcony wizjom kapłaństwa prymasa Stefana Wyszyńskiego wobec czasów współczesnych. W panelu wzięli udział ks. Andrzej Gałka, sędzia w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia, Anna Rastawicka, była sekretarka Prymasa, członek Instytutu Prymasowskiego, Teresa Duczkowska, która jako studentka ASP wykonała na prośbę Prymasa kielich, którego symbolika nawiązywała do Powstania Warszawskiego i Piotr Lendzion, student dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW.

– Uczestnicy naszego panelu zastanawiali się czy Prymas, który był jak ojciec zarówno dla kapłanów jak też dla świeckich, może i dziś być natchnieniem dla kapłanów do bycia Ojcami duchowymi dla ludzi – mówiła dr Ewa K. Czaczkowska, współorganizator konferencji. – Okazuje się, że w czasach, w których, zwłaszcza ludziom młodym, brakuje autorytetów, nasz Patron wciąż może być dla nich ojcem, nauczycielem i wzorem.

Na zdjęciu od lewej: Piotr Lendzion, Anna Rastawicka, dr Ewa K. Czaczkowska, Teresa Duczkowska i ks. dr Andrzej Gałka

Konferencję Bł. Stefan Wyszyński – „Kapłan, biskup, ojciec. W 100-lecie święceń kapłańskich ks. Prymasa” została zorganizowało Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego.

05 listopada 2024