– Biblioteka jest sercem Uniwersytetu. Serdecznie dziękuję Państwu za pracę, zaangażowanie za to, że na przestrzeni lat ta jednostka się zmienia, wkracza w nowoczesność, ale zachowując tradycje – powiedział rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski podczas jubileuszowego spotkania.
Biblioteka UKSW obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. W uroczystym spotkaniu udział wzięli byli i obecni pracownicy, władze Uczelni, profesorowe, byli przedstawiciele Rady Bibliotecznej oraz jej darczyńcy.
– Dziś świętujemy dzień szczególny – 70 lat Biblioteki ATK/UKSW. Na tej długiej przestrzeni historycznej pojawiło się wiele osób, które tworzyły i kształtowały to wyjątkowe miejsce, przyczyniając się jednocześnie do lepszego funkcjonowania ATK a później UKSW. Uniwersytet bez biblioteki by nie istniał, ona jest jego sercem – powiedział rektor UKSW do uczestników spotkania. – Serdecznie dziękuję za pracę, zaangażowanie, za to, że Biblioteka na przestrzeni lat się zmienia, wkracza w nowoczesność, ale zachowując tradycje. Dziękuję wszystkim bez wyjątku. Szczególne podziękowanie składam na ręce pierwszego rektora UKSW, ks. prof. Romana Bartnickiego, który przekształcając ATK w UKSW troszczył się także o to, aby kontynuować najlepsze tradycje biblioteczne. Życzę, abyśmy mogli obchodzić wspólnie kolejne jubileusze – podsumował ks. prof. Czekalski.
Spotkanie odbywające się w dawnej czytelni bibliotecznej, a obecnie sali konferencyjnej Wydziału Teologicznego miało charakter wspomnieniowy. W nieformalnej, niemalże rodzinnej atmosferze, uczestnicy wspominali bogatą historię jednostki a także ludzi, którzy na przestrzeni lat ją tworzyli. Wyświetlano archiwalne, w większości pochodzące ze zbiorów prywatnych, zdjęcia.
Wyjątkową atmosferę spotkania podkreśliła w przemówieniu dyrektor, Jolanta Białkowska:
– Jubileusz naszej Biblioteki chcieliśmy uczcić w szczególny sposób. Chcieliśmy, aby dzisiejsza uroczystość była przede wszystkim spotkaniem wspomnieniowym. Chcieliśmy chociaż na chwilę zatrzymać się w pędzie codzienności, spędzić czas na rozmowie o tym jak było, jak wiele się zmieniło, ale przywołać przede wszystkim pamięć o bibliotekarzach i pracownikach naszego Uniwersytetu, którzy w jakiś sposób byli związani z Biblioteką ATK/UKSW – powiedziała dyrektor Biblioteki.
Dyrektor Białkowska zaznaczyła, że Biblioteka przez siedemdziesiąt lat zmieniała swoje oblicze dzięki wysiłkowi wielu osób: władz Uczelni, pracowników naukowych, darczyńców, a przede wszystkim bibliotekarzy – To dzięki zabiegom jej kierowników i dyrektorów udało się stworzyć miejsce, które jest przyjazne czytelnikom, także spoza Uniwersytetu – powiedziała. Podziękowała także obecnym i byłym władzom UKSW „za czuwanie nad całym systemem biblioteczno-informacyjnym, wszelką pomoc w rozwijaniu infrastruktury bibliotecznej i za wspólne szukanie jak najlepszych rozwiązań”.
W życzeniach skierowanych do pracowników Biblioteki i władz naszej Uczelni Jolanta Białkowska nawiązała do słów rektora UKSW:
– Życzę aby, Biblioteka, która jest „sercem Uczelni”, przez kolejne lata działalności przynosiła korzyści całej społeczności Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Życzę także sukcesów w przedsięwzięciach, realizacji pomysłów i projektów. Niech wyzwania, które są przed nami, jako pracownikami biblioteki uniwersyteckiej będą dla nas i całej społeczności źródłem rozwoju i satysfakcji – zakończyła swoje przemówienie dyrektor Jolanta Białkowska.
Podczas Jubileuszu została zaprezentowana wystawa ukazująca historię Biblioteki UKSW, którą omówił i przybliżył zebranym dr Jakub Kowalski, wicedyrektor jednostki.
Biblioteka Akademii Katolickiej rozpoczęła swoją działalność 3 listopada 1954 roku. Podstawą jej księgozbioru stały się zbiory katedr i zakładów Wydziałów Teologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo gromadzono materiały biblioteczne z teologii, filozofii, prawa kanoniczego i cywilnego, historii Kościoła, jednakże wraz z rozwojem Uczelni powiększano zbiory o literaturę z innych dziedzin. Początki działalności Biblioteki były trudne. Skromne warunki lokalowe, rozlokowanie zbiorów w różnych częściach gmachu, w salach wykładowych i na korytarzach, utrudniało pracę małego zespołu bibliotekarzy. Stan księgozbioru w 1954 roku wynosił 30 000 jednostek inwentarzowych. O rozwój Biblioteki dbali rektorzy i profesorowie, którzy przekazywali w darze publikacje nie tylko swojego autorstwa, ale też publikacji otrzymywanych od swoich przyjaciół z zagranicy.
W dniu 1 października 1999 (pierwszego dnia po przekształceniu Akademii w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) w Bibliotece pracowało 16 osób, dziś pracę na rzecz Uniwersytetu wykonuje 33 bibliotekarzy.
W latach dziewięćdziesiątych XX w. wraz z rozwojem nowoczesnych technologii Biblioteka jako jedna z pierwszych rozpoczęła katalogowanie komputerowe swoich zbiorów w systemie MAK, następnie w 2016 roku wdrożyła zintegrowany system biblioteczny KOHA i podjęła współpracę z NUKAT, który zrzeszała biblioteki naukowe tworząc katalog centralny. W grudniu 2022 r. zbiory systemu biblioteczno-informacyjnego zostały zintegrowane w Katalogu Centralnym Biblioteki Narodowej. Dzięki temu, każdy użytkownik mający dostęp do Internetu ma wgląd w zasobów Biblioteki UKSW. Aktualnie nasza Biblioteka zapewnia dostęp do prawie 40 baz(w tym zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki) zawierających bardzo bogatą ofertę czasopism, książek i innych dokumentów w postaci pełnotekstowej, bibliograficzno-abstraktowej oraz bibliograficznej.. Oferuje dostęp do platformy IBUK Libra. Od 2016 r. Biblioteka Główna UKSW należy do instytucji partnerskich Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica– największej w Polsce bezpłatnej, pełnotekstowej bazy online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy.
Obecnie Biblioteka UKSW posiada ok. 700 000 jednostek inwentarzowych. Wśród których znajduje się ok. 1000 starodruków, w tym dwa inkunabuły: Fortalitium fidei contra iudeos, saracenom, aliosque christianae fidei inimicos. Norymbergae impensis, Antonii Kolberger 1494 oraz Jacobi Magni de Parisiis zophologium. Strasburg, Adolf Rouge, ok. 1475.
Biblioteka UKSW funkcjonuje na dwóch kampusach. Na kampusie Dewajtis działają: Dział Udostępniania, Czytelnia Humanistyczna, Czytelnia Teologiczno-Kanoniczna, Wypożyczalnia, Magazyn oraz Dział Gromadzenia i Selekcji Zbiorów, Dział Opracowania Zbiorów i Dział Informacji Naukowej i Transferu Wiedzy. Na Kampusie Wóycickiego w bud. 23 ma swoją lokalizację Czytelnia Ogólna, Wypożyczalnia II i Magazyn II, a w bud. 17, zbiory z zakresu nauk prawnych udostępniają Czytelnia i Wypożyczalnia Nauk Prawnych z Magazynem.