Na naszej Uczelni zainaugurowano działalność Sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Zaprezentowano także monografię – raport ukazujący rolę i znaczenie inkubatorów.
W spotkaniu eksperckim udział wzięli przedstawiciele władz UKSW: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor uczelni, dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz. prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem oraz reprezentanci wydziałów. Obecni byli także przedsiębiorcy oraz przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości z wielu polskich uczelni.
Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski witając zebranych zwrócił uwagę, że jest to pierwsze spotkanie w murach UKSW w takim gronie. Zaznaczył, iż powołując Inkubator na naszej Uczelni ważną rolę w tym procesie odegrała prof. Irena Lipowicz.
Inkubator Przedsiębiorczości na UKSW powstał jako jedna z pierwszych jednostek powołanych w pierwszej kadencji ks. prof. Ryszarda Czekalskiego na stanowisku rektora UKSW. W przemówieniu inaugurującym ogólnopolskie spotkanie inkubatorów rektor podkreślał wagę współpracy różnych ośrodków akademickich w zakresie rozwijania ducha przedsiębiorczości wśród studentów.
– Prowadząc kształcenie na różnych kierunkach studiów, musimy pamiętać, że dziś obszar z zakresu przedsiębiorczości jest niezwykle ważny – nie tylko dla młodego człowieka. Im szybciej zrozumiemy ten fakt na uczelniach, tym większa korzyść dla naszych studentów. Przedsiębiorczość to cecha, która wymaga odpowiedniego zaplecza intelektualnego oraz życiowego doświadczenia, dlatego takie mosty są szczególnie ważne w świecie akademickim, w którym wzajemnie się uzupełniamy i czerpiemy z doświadczenia spotkania oraz współpracy. Dziękuję za obecność i życzę aby ta inicjatywa przerodziła się w nasz wspólny sukces – powiedział.
Na znaczenie współpracy zwrócił także uwagę prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.: – Sieć inkubatorów to platforma wymiany doświadczeń, a jednocześnie zwielokrotnienie Państwa aktywności. To ważna i potrzebna inicjatywa, której gratuluję również jako przedsiębiorca od 15 lat prowadzący własną działalność gospodarczą – powiedział.
Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UKSW dr hab. Mariusz Szyrski, prof. ucz. zaznaczył, że sieć skupia na ten moment 17 inkubatorów z całej Polski. Celem jej działania jest wymiana informacji i doświadczeń, wspólne projekty a także ważna działalność naukowa. Sieć rozpoczęła działalność w listopadzie 2023 roku, pierwsze spotkanie stacjonarne odbyło się w maju 2024 roku. W ramach działalności naukowej sieci powstała monografia „Rola Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w rozwoju przedsiębiorczości studenckiej. Diagnoza i dobre praktyki.”
Najważniejsze wnioski płynące z naukowego opracowania to fakt niskiego zainteresowania założeniem własnej firmy. Prof. Szyrski zwrócił uwagę na opisany w monografii brak wystarczającej edukacji w zakresie przedsiębiorczości w szkolnictwie podstawowym i średnim.
Pierwszy panel pt. „Przyszłość Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w systemie szkolnictwa wyższego” moderował dr hab. M. Szyrski, prof. ucz. O przyszłości AIP w systemie szkolnictwa wyższego rozmawiali dr inż. Tomasz Stachura, dyrektor AIP Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz dr Łukasz Siemieniuk, dyrektor AIP Politechniki Białostockiej. Dyskutowano w jaki sposób inkubatory powinny edukować studentów? Czy skupiać się na nowych technologiach, choćby sztucznej inteligencji?
Dr Stachura podkreślał, że „warto zadać sobie pytanie do czego ma zmierzać nasza edukacja”. Obecnie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana przez uczniów i studentów czasem lepiej niż przez nauczycieli. Ważne aby pokazać, że jest to jedynie narzędzie a ceniona jest także mądrość, wiedza i doświadczenie w jego użyciu. Potrzebna jest wzmocnienie tzw. „kompetencji 4K” czyli kreatywności, krytycznego myślenia, kooperacji i komunikacji. To tak naprawdę powrót do filozoficznych podstaw naszej cywilizacji. AIP to świetne miejsce na rozwój tych kompetencji przyszłości. Rozwijanie ich to wyróżnik i siła Inkubatorów.
Według dr. Siemieniuka to miedzy innymi Inkubatory są platformą, która powinna uświadamiać społeczność akademicką jak pracować ze Sztuczną Inteligencją i jak prawidłowo z niej korzystać. „To nasza rola jako przedstawicieli AIP” – powiedział.
Podczas dyskusji poruszono także kwestię funkcjonowania i finansowania inkubatorów w strukturach uczelni. Podkreślono, iż najlepiej sprawdza się funkcjonowanie Inkubatora jako spółki celowej uczelni. Taka sytuacja umożliwia realizację „misyjności” jednocześnie działając jako jednostką handlowa.
W drugim panelu, który moderowała dr hab. Aleksandra Syryt, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz., dyskutował z Leszkiem Stypułkowskim z Banku Gospodarstwa Krajowego nad modelami współpracy uczelni wyższych z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Prowadząca zwróciła uwagę, że dialog między uczelnią wyższą a otoczeniem gospodarczym jest dość skomplikowany, bo oba podmioty używają innego języka, mają także odmienne cele.
Leszek Stypułkowski podkreślił inny język i inną kulturę obu podmiotów. – Mało jest zachęty i motywacji dla naukowców, aby ci, zajmujący się rozwiązaniami innowacyjnymi dla biznesu byli również właściwie motywowani – mówił.
Prorektor UKSW, dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz. zwrócił uwagę na fakt, iż na UKSW powstał osobny pion współpracy z otoczeniem: – Wypracowujemy model współpracy uczelni z biznesem. Ważny jest dla nas także aspekt przygotowania i wykształcenia kadr oraz zasięganie opinii eksperckich. Kolejny obszar współdziałania to projekty – powiedział. Podkreślił także, iż we wzajemnej współpracy uczelni z biznesem nie wielkość struktur jest decydująca. Ważna jest koordynacja działań i komunikacja, tak aby obie strony i przedsiębiorcy, i naukowcy zainteresowani obszarem wspólnych działań byli dobrze skomunikowani ze sobą. Takim łącznikiem mogą być Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które pozwalają taką współpracę prowadzić.
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działa na UKSW od 2021 roku w ramach Centrum Wspierania Przedsiębiorczości UKSW.
AIP to oferta wsparcia dla osób, które chcą założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą, zwłaszcza w obszarze technologii i innowacji. Oferuje możliwość korzystania z pomocy prawnej, szkoleniowej, doradczej, które ułatwiają wejście na rynek i rozwój biznesu. AIP współpracuje z uczelniami, instytucjami, organizacjami i firmami, które wspierają przedsiębiorczość akademicką i społeczną. Organizuje także różne wydarzenia, warsztaty, konkursy i programy, które mają na celu rozbudzenie i rozwijanie potencjału przedsiębiorczego wśród studentów, absolwentów i naukowców.