Na Kampusie przy ul. Wóycickiego odbyło się spotkanie Rektora UKSW, ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego z kadrą kierowniczą naszego uniwersytetu.
– Współczesne środowisko pracy wymaga nie tylko skutecznego zarządzania, ale także dbałości o atmosferę, która sprzyja rozwojowi i współpracy. Tworzenie przyjaznego miejsca pracy to kluczowy element budowania zaangażowanego i zmotywowanego zespołu, co przekłada się na efektywność i innowacyjność całej organizacji – powiedział Rektor UKSW.
Spotkanie Rektora z kierownikami jednostek administracyjnych było okazją do podkreślenia roli relacji w naszym środowisku akademickim, czyniąc je jeszcze bardziej wspierającym i inspirującym dla każdego pracownika.

– Wszyscy Państwo pełnicie niezwykle ważną rolę w zakresie budowania przyjaznego miejsca pracy dla swoich zespołów. Jest to kluczowe, aby kwestie sporne i problemy były rozwiązywane w ich zalążku. Bardzo Państwa proszę abyście nie obawiali się prosić o wsparcie i pomoc – powiedział Rektor UKSW.
Naszym celem jest budowanie środowiska pracy, w którym każdy czuje się szanowany i doceniany. Przyjazne miejsce pracy to fundament efektywności i satysfakcji zawodowej, a jednocześnie przestrzeń, w której możemy wspólnie osiągać ambitne cele. Wierzę, że dzięki otwartemu dialogowi i współpracy stworzymy jeszcze lepsze warunki dla całej naszej społeczności akademickiej – dodał Rektor UKSW.
Uczestnicy spotkania wzięli także udział w szkoleniu dotyczącym wdrożonej Polityki promocji przyjaznego miejsca pracy i nauki oraz przeciwdziałania zagrożeniom psychospołecznym. Szkolenie poprowadziła Dyrektor Personalna UKSW Pani mgr Monika Zborowska. W ramach szkolenia omówiono oczekiwane postawy pracownicze, podkreślono wartości takie jak szacunek, życzliwość i otwartość. Innym ważnym zagadnieniem była sprawna komunikacja.
– Precyzyjna komunikacja to klucz do naszego wspólnego sukcesu. Musimy umieć ze sobą rozmawiać, przekazywać informację zwrotną i nawzajem się słuchać.
Niezwykle ważnym elementem – wskazała Dyrektor Zborowska jest również autorytet przełożonego. – Kluczowymi punktami w procesie rozwoju oraz budowania autorytetu przełożonego jest autentyczność, wiarygodność i odwaga. To właśnie te cechy pozwalają liderom zyskać zaufanie zespołu i skutecznie kierować jego działaniami. Jeśli przełożeni oczekują zaangażowania i efektywności, powinni sami dawać dobry przykład swoim codziennym zachowaniem, pokazując, że wartości, które promują, są spójne z ich działaniami. Taka postawa inspiruje i motywuje, tworząc fundamenty efektywnej współpracy.
Na koniec wydarzenia prorektor ds. kadr i projektów ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., przedstawił inicjatywę cyklicznych spotkań z przedstawicielami jednostek, podkreślając ich znaczenie dla efektywnej komunikacji i współpracy w uczelni. Zaznaczył, że harmonogram tych spotkań zostanie ogłoszony do końca pierwszego semestru, a ich formuła będzie wypracowywana wspólnie z uczestnikami. Taki dialog ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wspólnego rozwiązywania kluczowych wyzwań organizacyjnych.