Wydział Medyczny. Collegium Medicum UKSW wzbogacił się o nową jednostkę organizacyjną. Zakład Chirurgii Onkologicznej Instytutu Nauk Medycznych WMCM UKSW został otwarty w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie.
W uroczystym otwarciu Zakładu powstałego na bazie leczniczej Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z częścią urazową wzięli udział m.in. rektor UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski, dziekan WMCM prof. n. med. i n. o zdr. Filip M. Szymański, władze szpitala i oddziału a także przedstawiciele władz miasta st. Warszawy.
– Nasz Uniwersytet od sześciu lat kształci studentów medycyny a w tym roku akademickim będziemy przeżywać piękną chwilę, bo pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego opuszczą mury UKSW. Dlatego nawiązujemy relacje z różnymi ośrodkami medycznymi. Cieszę się, że na tej naszej „klinicznej mapie” pojawia się Szpital Wolski. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i zgody wielu osób – władz miejskich, władz szpitala. Bardzo dziękuję za tę otwartość. Ufajmy, ze wspólnie podjęte działania przyniosą wspaniałe owoce w postaci zadowolonych pacjentów i świetnie wykształconych absolwentów naszego Uniwersytetu – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski.
Jak zaznaczył rektor, nowo otwarty Zakład bardzo dobrze wpisuje się w strukturę Uniwersytetu i Wydziału Medycznego. Collegium Medicum a jego kierownikiem decyzją władz rektorskich został dr hab. n. med. Tomasz Miłek, prof. ucz, dotychczasowy ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Zarówno prezes zarządu szpitala, Robert Mazur, jak i Elżbieta Lanc, członek zarządu podkreślali, że współpraca z UKSW wprowadza szpital w bardzo ważny segment badawczy.
– To kolejny zakład, który otwieramy, drugi w naszym szpitalu pod auspicjami UKSW. Rozwijamy się badawczo a jednocześnie wracamy do tradycji akademickich. Już przed wojną ten szpital i ten oddział był kliniką, mamy zatem doświadczenia akademickie i chcemy te tradycje kontynuować – powiedział Robert Mazur, prezes zarządu Szpitala Wolskiego.
Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jest wieloprofilowym szpitalem miejskim pracującym głównie na rzecz mieszkańców dwóch dzielnic Warszawy – Woli i Bemowa, gdzie jest jedyną tego typu placówką opieki zdrowotnej przyjmującą pacjentów w stanach nagłych.
Burmistrz dzielnicy Wola, Krzysztof Strzałkowski podkreślił, że placówka obsługuje leczniczo ponad 300 tys. mieszkańców a dzięki posiadaniu oddziałów klinicznych podnosi swój status.
Na korzyści wynikające z posiadania oddziałów oraz zakładów klinicznych zwrócił uwagę także Jarosław Jóźwiak, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miasta st. Warszawy – To, że w szpitalu powiatowym jakim jest Szpital Wolski otwieramy oddziały kliniczne pokazuje jak ważne dla nas jest, aby nasze szpitale świadczyły usługi na najwyższym poziomie i w najwyższej możliwej specjalizacji. Tworzenie klinik pokazuje, że tutaj pacjenci będą mogli nie tylko otrzymać świetną opiekę medyczną, ale także będą mieli dostęp do najnowocześniejszej wiedzy medycznej, którą uczelnia będzie rozpowszechniała. Współpraca uczelni i szpitala gwarantuje usługi medyczne na najwyższym poziomie – powiedział.
W uroczystości otwarcia Zakładu Chirurgii Onkologicznej Instytutu Nauk Medycznych WMCM UKSW wzięli udział przedstawiciele władz Miasta Stołecznego Warszawy oraz dzielnicy Wola. Uroczystość odbyła się przy szerokim udziale personelu szpitala: członków zarządu i rady nadzorczej, kierowników i koordynatorów oddziałów, zespołu oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej: lekarzy i pielęgniarek, z którymi po uroczystości spotkali się ks. prof. Ryszard Czekalski oraz kierownik Zakładu dr hab. Tomasz Miłek, prof. ucz.
Kliniczny Oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej z częścią urazową
Oddział, na bazie którego powstał Zakład Chirurgii Onkologicznej UKSW pracuje w trybie planowym i w trybie ostrodyżurowym. Posiada 35 łóżek rozlokowanych w 13 salach chorych. Dysponuje czterema salami operacyjnymi. Pozbawiony jest barier architektonicznych, a tym samym przyjazny jest dla osób mających trudności lokomocyjne. Ma nowoczesny sprzęt medyczny, a do zabiegów wykorzystywane są zarówno małoinwazyjne techniki operacyjne, jak i metody tradycyjne. W oddziale wykonywane są planowe operacje z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej, gastroenterologicznej, endokrynologicznej oraz operacje ze wskazań nagłych.