Naukowcy z UKSW wraz z włoskimi badaczami przy użyciu dronów i georadaru odsłaniają tajemnice opactwa San Savino we włoskim mieście Jesi.
Zespół badaczy z Instytutu Archeologii UKSW pod kierunkiem dr hab. Fabiana Welca, prof. ucz., we współpracy z włoskimi archeologami zrzeszonymi w stowarzyszeniu ABACO Societa Cooperativa, kierowanymi przez dr. Matteo Tadolti, rozpoczął badania opactwa San Savino we włoskim mieście Jesi (region Ankona). Celem projektu jest odkrycie historii tego unikalnego stanowiska archeologicznego, którego znaczenie przez długi czas było niedoceniane. Opactwo San Savino skrywa pozostałości, które sięgają czasów starożytnych. Na miejscu odkryto relikty kościoła wczesnośredniowiecznego, zbudowanego na fundamentach willi rzymskiej i starożytnej wytwórni ceramiki typowej dla regionu Jesi. Zespół badaczy wykorzystuje najnowsze technologie, by odkryć historię opactwa. Dzięki wykorzystaniu georadaru i dronów, badacze ustalili, że opactwo powstawało w kilku fazach, które najprawdopodobniej można datować na okresy dominacji Gotów, Bizantyjczyków oraz Longobardów, co byłoby zgodne z historycznym przekazem. Plan rewitalizacji zakłada, że San Savino stanie się miejscem otwartym dla społeczności lokalnej i turystów. W przyszłości teren może służyć jako przestrzeń edukacyjna dla młodych archeologów i studentów.
– W tym roku odbyła się pierwsza kampania badawcza naszego połączonego polsko – włoskiego zespołu z wykorzystaniem technologii nieinwazyjnych – mówi dr hab. Fabian Welc, prof. ucz., dyrektor Instytutu Archeologii UKSW. – W przyszłym roku planujemy wykonanie wierceń weryfikacyjnych jako pierwszego etapu badań inwazyjnych. Dopiero w kolejnym etapie przyjdzie czas na klasyczne wykopaliska. Ponieważ projekt prowadzony na stanowisku archeologicznym w mieście Jesi będzie sztandarowym przedsięwzięciem Instytutu Archeologii UKSW za granicą, od samego początku w prace będą zaangażowani studenci z UKSW.