Projekt dofinansowany z NAWA trwał 1,5 roku. Wszystkie jego cele związane z umiędzynarodowieniem naszej Uczelni zostały kompleksowo zrealizowane.
Projekt Welcome to Poland! Direction@UKSW! Rozwój umiędzynarodowienia UKSW poprzez kompleksową obsługę zagranicznych studentów i kadry dydaktycznej zakładał między innymi utworzenie jednostki wspomagającej proces adaptacji zagranicznych studentów w Polsce i na naszej Uczelni. Inne założenia to m.in. opracowanie materiałów promocyjno-marketingowych o naszej Uczelni, wprowadzenie systemu dwujęzycznego oznakowania, organizacja dni adaptacyjnych oraz innych wydarzeń dla studentów z zagranicy. Istotnym elementem projektu była także kampania marketingowa UKSW na rynkach zagranicznych.
– Głównym celem projektu było podniesienie potencjału organizacyjnego UKSW w zakresie obsługi studentów oaz wykładowców z zagranicy, a także wzmocnienie wizerunku Uczelni na arenie międzynarodowej. Cieszymy się, że udało nam się osiągnąć założone działania, które będziemy kontynuować jako jedne z głównych celów strategicznych umiędzynarodowienia naszej Uczelni zapewniając trwałość projektu – mówi ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., prorektor ds. kadr i projektów.
Zgodnie z założeniami projektu nowa jednostka UKSW – Welcome Centre, będąca częścią Działu Współpracy Międzynarodowej działa bardzo prężnie. Pracownicy Welcome Centre wspierają studentów i pracowników zagranicznych w procesie poszukiwania zakwaterowania, legalizacji pobytu, adaptacji w Polsce i na Uczelni. Pomagają także w organizacji procesu edukacyjnego w UKSW. Działalność Welcome Centre jest promowana w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie i TikToku a także poprzez dedykowaną zakładkę na stronie internetowej DWM.
Biuro Welcome Centre zostało wyposażone w bannery, ściankę reklamową w języku angielskim, kostki i pufy reklamowe w języku angielskim. Wejście do biura Welcome Centre wskazuje dedykowana tabliczka z logo NAWA i z informacją o finansowaniu w ramach programu NAWA Welcome to Poland.
Aby ułatwić zagranicznym studentom procesy formalne przetłumaczono na język angielski najważniejsze dokumenty uczelniane związane z tokiem studiów, m.in.: poradnik studenta UKSW, umowy o kształceniu, zarządzenie w sprawie opłat za studia, umowy w sprawie tutoringu akademickiego, politykę uczelni dot. korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji, politykę dostępności uczelni i inne. Na obu naszych kampusach stanęły także tablice z dwujęzycznym oznakowaniem Uczelni. Ponadto został wydrukowany anglojęzyczny folder o UKSW oraz dedykowany folder dla studentów zagranicznych, który zawiera podstawowe informacje dotyczące Polski, Warszawy i UKSW.
Kolejnym ważnym założeniem projektu była integracja studentów zagranicznych. W tym celu przed rozpoczęciem każdego semestru organizowano wydarzenie pt. „Welcome Meeting” dla studentów zagranicznych, podczas którego zapoznawali się oni z najważniejszymi zasadami studiowania w UKSW i podstawowymi informacjami dotyczącymi życia w Polsce i funkcjonowania na Uczelni. Podjęto także inicjatywę pt. „Welcome Ambassador” polegającą na wsparciu zagranicznych studentów przez ich polskich kolegów, podczas pierwszych dni pobytu w UKSW. Zorganizowano także warsztaty adaptacyjne dla studentów zagranicznych rozpoczynających naukę w UKSW. Pierwszy warsztat, prowadzony w języku angielskim dedykowany był studentom programu Erasmus+. Drugi warsztat (prowadzony po polsku) studentom z Białorusi i Ukrainy.
Z kolei podczas zorganizowanego Dnia Kultury Polskiej zagraniczni studenci mogli zapoznać się ze zwyczajami i kulturą naszego kraju. Świąteczne tradycje i zwyczaje mogli poznać także podczas Międzynarodowego Spotkania Świątecznego zorganizowanego przez Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Studenci kończący zajęcia na UKSW zostali uroczyście pożegnani podczas uroczystości Erasmus Awards Ceremony.
W ramach projektu Direction@UKSW zadbano także o rozwój kompetencji i umiejętności pracowników. W maju na UKSW odbył się International Staff Week – tydzień szkoleniowy dla pracowników uczelni wyższych z całej Europy, którego tematem przewodnim była „Edukacja i Komunikacja Międzykulturowa w Szkolnictwie Wyższym”.
Zorganizowano także warsztaty międzykulturowe dla kadry akademickiej pracującej ze studentem zagranicznym. Pierwszy warsztat dedykowany był wykładowcom, drugi – pracownikom administracji. Przeprowadzono także szkolenia dla pracowników UKSW z trzech obszarów tematycznych: legalizacji pobytu cudzoziemców (przy wsparciu Urzędu do Spraw Cudzoziemców i Mazowieckiego Urzędu do Spraw Cudzoziemców); promocji uczelni za granicą; prowadzenia międzynarodowych studiów wspólnych (o podwójnym dyplomie).
W ramach działań promocyjno – marketingowych powstał film o UKSW Welcome Centre oraz spot reklamowo-promocyjny o UKSW w języku angielskim, który jest dostępny na naszym uczelnianym kanale na Youtube. Powstał także film z Welcome Meetingu 2024 dla studentów zagranicznych a także 3 filmiki dotyczące nowopowstających kierunków studiów.
Istotnym elementem projektu była także kampania marketingowa UKSW na rynkach zagranicznych. Dla tego celu stworzona została oprawa graficzna do promocji uczelni w social mediach za granicą. Dołączyliśmy także do programu StudyinPoland, który obejmuje szereg działań promocyjnych mających na celu wzrost wizerunku Uczelni na arenie międzynarodowej. Najważniejszym elementem tych działań było uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Edukacyjnych: International Education Fairs w Stambule (26-27 października) oraz Targach Education&Career w Ałmatach, w Kazachstanie (18-23 listopada)
Udział w Targach był doskonałą okazją do promocji naszej Uczelni na rynkach zagranicznych a także wymiany dobrych doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie umiędzynarodowienia.
Szczegółowe linki do relacji z wydarzeń:
Welcome Meeting – semestr letni 2023/2024 https://dwm.uksw.edu.pl/2024/02/15/welcome-meeting-dla-studentow-z-wymiany-erasmus-semestr-letni/
International Christmas Meeting 2023 https://dwm.uksw.edu.pl/2023/12/08/miedzynarodowe-spotkanie-swiateczne-06-12-2023/
Warsztaty adaptacyjne https://dwm.uksw.edu.pl/2024/10/11/warsztaty-adaptacyjne-dla-studentow-programu-erasmus/ , https://dwm.uksw.edu.pl/2024/11/06/warsztaty-adaptacyjne-dla-studentow-z-ukrainy-i-bialorusi-rozpoczynajacych-nauke-w-uksw/
Gala Pożegnalna dla studentów zagranicznych https://dwm.uksw.edu.pl/2024/01/22/erasmus-awards-ceremony-18-01-2024/
Welcome Meeting Semestr Zimowy 2024/2025 https://dwm.uksw.edu.pl/2024/10/04/welcome-meeting-dla-studentow-zagranicznych-semestr-zimowy-2024-2025/
Dzień Kultury Polskiej 2024 https://dwm.uksw.edu.pl/2023/10/31/dzien-kultury-polskiej-27-10-2023-relacja/
International Staff Week 2024 na UKSW https://dwm.uksw.edu.pl/2024/05/27/international-staff-week-2024-na-uksw-za-nami/
Targi International Education Fairs https://dwm.uksw.edu.pl/2024/11/06/uksw-na-miedzynarodowych-targach-edukacyjnych-w-turcji/
Targi Education&Career miały miejsce w Ałmatach, w Kazachstanie https://dwm.uksw.edu.pl/2024/11/27/miedzynarodowe-targi-edukacyjne-educationcareer-w-kazachstanie/
Warsztaty międzykulturowe dla Kadry Akademickiej https://dwm.uksw.edu.pl/2024/12/05/warsztaty-miedzykulturowe-dla-kadry-akademickiej-2/
Szkolenia dla pracowników UKSW https://dwm.uksw.edu.pl/2023/11/22/szkolenie-z-legalizacji-pobytu-cudzoziemcow/ , https://dwm.uksw.edu.pl/2024/09/16/szkolenie-pt-promocja-uczelni-za-granica-jak-pozyskac-studenta/, https://dwm.uksw.edu.pl/2024/10/04/szkolenie-pt-studia-wspolne-w-praktyce-uczelni/,
Projekt Welcome to Poland! Direction@UKSW! finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2022).