Społeczność akademicka UKSW zgromadziła się w Auli Jana Pawła II, by podzielić się opłatkiem i zaśpiewać kolędy przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Uroczystości uświetnił występ Chóru UKSW.
– Jak co roku gromadzimy się, by poczuć radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. – mówił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW do zebranych w Auli Jana Pawła II na Kampusie Dewajtis. – Wszystko się zmienia, zmienia się także nasz Uniwersytet. Tym co pozostaje niezmienne jest niezaprzeczalny fakt, o którym sobie przypominamy, że przychodzi do nas Jezus z miłością, nadzieją i pokojem.
Wyjątkowość roku jubileuszowego
Rektor UKSW wyraził serdeczne podziękowania pracownikom naukowym i administracyjnym za ich codzienne zaangażowanie oraz wkład w rozwój Uczelni. Szczególne słowa uznania skierował również do studentów i doktorantów, którzy swoją energią, pasją i pomysłami ożywiają wspólnotę akademicką. W nawiązaniu do mijającego roku, Rektor wspomniał o wyjątkowym jubileuszu 25-lecia Uniwersytetu, podkreślając, że sukces i prestiż Uczelni są zasługą wszystkich jej członków.
Zwracając się do zebranych Ks. prof. Ryszard Czekalski złożył życzenia świąteczne społeczności akademickiej. – W ten szczególny czas naszego wigilijnego spotkania, chcę serdecznie podziękować za wspólnie spędzony rok, pełen wyzwań, pracy i osiągnięć. Teraz, dzieląc się opłatkiem, życzę Państwu zdrowia, radości i pokoju. Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju, rodzinnego ciepła i duchowej radości.
Podczas uroczystości Rektor UKSW przekazał zebranym radosną wiadomość o decyzji watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu, która przychyliła się do prośby Senatu UKSW, by bł. kardynał Stefan Wyszyński kanonicznie objął patronat nad naszym Uniwersytetem.
– To wspaniały podarunek dla naszej wspólnoty akademickiej – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.
Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazała, że bł. Stefan, biskup był „dobrym i nieustraszonym pasterzem, który wszystko postawił na Maryję i samemu Bogu pragnął służyć”. Senat UKSW podjął uchwałę o wyborze Patrona 12 września, zaś kard. Kazimierz Nycz zatwierdził wybór patrona i 29 października przekazał sprawę do właściwej Dykasterii. Zatwierdzenie zostało wydane 2 grudnia 2024 r. UKSW jest prawdopodobnie jedną z pierwszych, jeśli nie jedyną uczelnią publiczną na poziomie akademickim, która posiada własnego patrona zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską.
Wyraz wdzięczności i pamięci
W trakcie spotkania miała miejsce, już po raz drugi w historii Uczelni, uroczystość wręczenia, dyplomów emerytowanym profesorom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy zawodowo związani byli z uczelnią przez co najmniej 10 lat pracując na stanowisku profesora lub profesora uczelni, a którzy przeszli na emeryturę.
W tym roku dyplomami emerytowanych profesorów Uczelni zostali uhonorowani: prof. Alicja Budnik z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku, prof. Jarosław Drozd z Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, prof. Zbigniew Kobyliński, ks. prof. Tadeusz Kołosowski i ks. prof. Jan Pietrzykowski z Wydziału Nauk Historycznych, ks. prof. Jerzy Sikora z Wydziału Nauk Humanistycznych i ks. prof. Józef Kloch z Wydziału Teologicznego.
Misja łącząca wspólnotę
Życzenia społeczności akademickiej złożyli także przewodnicząca Samorządu Studentów Aleksandra Radwańska oraz Łukasz Sitkowski, przewodniczący Samorządu Doktorantów UKSW.
Łukasz Sitkowski nazwał „szczególnym” czas świętowania 25-lecia UKSW, będącym okazją do refleksji nad „misją łączącą wspólnotę”, pracy w duchu odpowiedzialności za kształtowanie przyszłych pokoleń.
Betlejemskie Światło Pokoju
Jak co roku przed rozpoczęciem spotkania opłatkowego Betlejemskie światło pokoju przekazali Uczelni harcerze ZHP: ze 121 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Feniks i ze 126 Warszawskiej Gromady Zuchowej Szczepu Rzeka.
Betlejem w dawnych wspomnieniach
Dr hab. Barbara Strzałkowska, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Teologicznego UKSW, zaprosiła zebranych w czasie, w którym „nasze myśli kierują się ku Betlejem”, do obejrzenia przygotowanej we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką UKSW wystawy książek „Betlejem w dawnych wspomnieniach pątników do Ziemi Świętej”.
Jest to zaledwie część największej polskiej, liczącej 170 pozycji, należącej do dr hab. Barbary Strzałkowskiej, prof. ucz., kolekcji książek wspomnieniowych pątników pielgrzymującym do Ziemi Świętej. Na wystawie zostały zaprezentowane przede wszystkim książki XIX wieczne i z początku XX wieku polskie i obcojęzyczne, zaś białym krukiem kolekcji są wspomnienia z pielgrzymki do Ziemi Świętej św. Józefa Sebastiana Pelczara z dedykacją Autora.
W Auli Jana Pawła II podczas spotkania opłatkowego jak co roku rozbrzmiewały piękne polskie kolędy w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego pod batutą dr. hab. Michała Sławeckiego, prof. ucz.
Chór Akademicki UKSW zaśpiewał dobrze wszystkim znane kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Triumfy”, Jezus Malusieńki”, „Bracia, patrzcie jeno”, wreszcie najsłynniejszą polską kolędę „Bóg się rodzi”.