Przejdź do treści

Nominacja na Wydziale Nauk Humanistycznych

Nowym prodziekanem ds. studenckich i kształcenia ustawicznego Wydziału Nauk Humanistycznych został dr Mateusz Kowalski, który zastąpił dr Karolinę Zioło-Pużuk, rekomendowaną na stanowisko wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego.

– Wręczam tę nominację z nadzieją, że będzie Pan kontynuował, wraz z Panią dziekan Dorotą Kielak, rozpoczęte prace związane ze wzmacnianiem dydaktyki oraz oferty wydziału dla naszych partnerów zewnętrznych. Musimy otwierać się na nowe obszary współpracy, tworzyć specjalistyczną ofertę kształcenia i budować jakość. Nie bez znaczenia są również sprawy studenckie, które, mam nadzieję, będą przez Pana traktowane ze szczególną troską. Życzę, aby ta funkcja była powodem do satysfakcji i zarazem proszę o ogromne zaangażowanie w sprawy, za które podejmuje Pan dziś odpowiedzialność – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW wręczając nominację nowemu prodziekanowi.

ks. prof. Ryszard Czekalski

Ks. prof. Ryszard Czekalski wskazał, że zmiana na stanowisku prodziekana ds. studenckich i kształcenia ustawicznego dokonuje się ze względu na rekomendowanie na stanowisko wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego dotychczasowego prodziekana Wydziału Nauk Humanistycznych dr Karoliny Zioło-Pużuk, która tę funkcję pełniła od 2020 r.

– Przy okazji tej zmiany, chcę w sposób szczególny podziękować Pani prodziekan Karolinie Zioło-Pużuk, która podejmie niebawem nowe zadania, pozostając nadal związaną z Wydziałem Nauk Humanistycznych i naszym Uniwersytetem. Gratuluję serdecznie nowej funkcji i wyrażam nadzieję, że będziemy w dialogu mogli dalej wspólnie podejmować ambitne zamierzenia związane z systemem szkolnictwa wyższego i nauki – zakończył Rektor UKSW.

od lewej: dr Mateusz Kowalski, ks. prof. Ryszard Czekalski, prof. ucz. dr hab. Dorota Kielak

Mateusz Kowalski jest nauczycielem akademickim w Instytucie Językoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW. Jego zainteresowania badawcze wiążą się z teorią i filozofią języka, a także z historią lingwistyki polskiej przełomu XIX i XX w. Od wielu lat inspiruje go myśl Immanuela Kanta oraz Jana Baudouina de Courtenay. Za swoją rozprawę doktorską obronioną w 2013 r. otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Dwukrotnie został laureatem Nagrody Samorządu Studenckiego UKSW dla najlepszego wykładowcy roku. Prywatnie interesuje się kulturą średniowiecznej Europy oraz astronomią.

16 stycznia 2025