– Dziś gromadzimy się, aby za pośrednictwem świętego Jana Pawła II prosić dobrego Boga o błogosławieństwo dla nas tu obecnych, ale także dla naszego Uniwersytetu. Oby rozwijał się i szedł właściwą drogą, którą wytyczył Jan Paweł II, nasz doktor honoris causa – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW rozpoczynając Mszę Świętą w rocznicę śmierci Papieża-Polaka.
Przywołując wspomnienia z dnia śmierci Ojca Świętego, ks. rektor podkreślił jak to wydarzenie zjednoczyło ludzi: – Wraz ze śmiercią tego giganta ducha zakończył się ważny etap w dziejach naszej Ojczyzny, Świata i Kościoła. Dwadzieścia lat temu byliśmy razem, niezależnie od poglądów. Ta śmierć była aktem jedności naszego narodu – powiedział.
Msza Święta dla społeczności akademickiej w 20. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II została odprawiona w Kościele p.w. św. Józefa, pod przewodnictwem rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego.

W wygłoszonej homilii ks. prof. Witold Kawecki podzielił się osobistymi wspomnieniami jako „świadek pontyfikatu”. Opowiedział o wizycie w studiu telewizyjnym i reakcji zebranych na informację o śmierci Papieża. – Zaproponowałem, żebyśmy po zejściu z anteny się pomodlili. Wierzący modlili się razem ze mną, a niewierzący skamieniali i milczeli. Chwila była nadzwyczajna i wszyscy to czuli. Na ulicach i w kościołach polskich miast i wsi panowała niezwykła atmosfera – powiedział.
Kaznodzieja przypominał okoliczności wyboru Karola Wojtyły na papieża i „poczucie wielkiej dumy narodowej i nadchodzącej wreszcie wolności”, które wtedy towarzyszyły Polakom. Przywołał wspaniałe pielgrzymki do Ojczyzny, które były „swoistymi rekolekcjami na naszego narodu” oraz publikacje i encykliki. – Zaczęła się naprawdę nowa era Kościoła wraz z Janem Pawłem II i trwała prawie 27 lat – podkreślił ks. prof. Kawecki.

Odwołując się do bogatego nauczania Papieża Polaka zwrócił uwagę na cztery jego aspekty. Po pierwsze człowiek jako podstawowa droga Kościoła. Po drugie wiara, która powinna „stawać się kulturą” i poprzez nią się wyrażać a „sztuka powinna stawać się pomostem do doświadczenia religijnego”. Trzecia rzecz to podmiotowy wymiar pracy, poprzez którą „człowiek urzeczywistnia samego siebie”. Czwarty aspekt nauczania, który zaakcentował ks. prof. Kawecki, to podkreślanie miłosierdzia Bożego. „Kościół żyje swoim autentycznym życiem, gdy głosi miłosierdzie swego Stwórcy i Odkupiciela” – przywoływał słowa Papieża kaznodzieja.
– Przeżyliśmy kawałek pięknego życia z Janem Pawłem II, wielu z nas zbudowało duchowość na tym pontyfikacie, a nasz naród wiele zyskał w oczach świata. Nawiązując do tytułu jednego z dzieł Ojca Świętego, powinniśmy zachować „pamięć i tożsamość” Uniwersytetu, korzystając z dwóch wspaniałych filarów, błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego i świętego papieża Jana Pawła II – podsumował ks. prof. Witold Kawecki.
Mszę Świętą koncelebrowało kilkunastu kapłanów, a w kościele akademickim licznie zgromadzili się pracownicy i studenci naszego Uniwersytetu.
Nawiązując do słów kazania, ks. prof. Ryszard Czekalski podkreślił, że „pamięć i tożsamość” jest dla UKSW kluczowa. – Pamiętamy to, co nam przekazał Jan Paweł II. Pomimo tego, że minęło już 20 lat od Jego śmierci, wszystko pozostaje aktualne. Pamięć o Jego nauczaniu buduje naszą tożsamości, to kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Na tych fundamentach chcemy opierać naszą przyszłość – powiedział.
– Musimy także troszczyć się o pamięć człowieka, który wyrósł na tej ziemi, to wielki przywilej dla nas Polaków. Nasz Uniwersytet posiada także przywilej uniwersytecki – mamy dwa wielkie filary, na których chcemy budować – postać patrona kardynała Stefana Wyszyńskiego i świętego papieża Jana Pawła II, naszego doktora honoris causa – zakończył ks. prof. Ryszard Czekalski.

Doktorat honoris causa dla Jana Pawła II 15 grudnia 2001 r.
Treść Nadzwyczajnej Uchwały Senatu UKSW przyznającej tytuł doktorat honoris causa Ojcu Świętemu: „W dwudziestym trzecim roku pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II i w drugim roku swojego istnienia Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadaje Jego Świątobliwości doktorat honoris causa, zapewniając, że gorąco oczekiwane przez całą społeczność akademicką łaskawe przyjęcie stanowiłoby dla nas zobowiązanie, a także trwały i solidny fundament, na którym teraźniejszość i przyszłość naszej uczelni z Bożą pomocą budowana będzie”.
15 grudnia 2001 r. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie Jan Paweł II podczas specjalnej audiencji przyjął doktorat honoris causa wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Powiedział wtedy do przedstawicieli UKSW: „Ta uczelnia przez solidne zaangażowanie naukowe profesorów i studentów, będzie kształtować duchowe oblicze nie tylko Polski, ale całej Europy. Jest to zadanie wielkie – wydawałoby się nawet za wielkie – ale jest to misja, do której wezwane są wszystkie europejskie środowiska naukowe odwołujące się do chrześcijańskiej tradycji. Podejmujcie to wezwanie z ufnością. Młodość waszej uczelni może być waszą siłą, źródłem nowych energii płynących ze świeżego podejścia do zagadnień, z którymi od wieków zmagają się inne ośrodki naukowe. Wykorzystajcie możliwości, jakie stwarza młodość – młodość instytucji i młodość ducha! Wasza młodość!”
