W dniach 20-27 marca studenci Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW pod opieką ks. prof. Jana Dohnalika wyjechali do Rzymu. Zapoznali się tam z działalnością Sygnatury Apostolskiej, Roty Rzymskiej oraz kilku Dykasterii.
Podczas wyjazdu naukowego przyszli kanoniści mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Sygnatury Apostolskiej, Roty Rzymskiej, a także szeregiem Dykasterii. Odwiedzili Dykasterię Nauki Wiary, Dykasterię ds. Tekstów Prawnych, Dykasterię ds. Kanonizacyjnych, Dykasterię ds. Duchowieństwa, Dykasterię ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Komisję ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

– Cieszę się z tego typu inicjatyw, które odbywają się na Wydziale Prawa Kanoniczego UKSW już od wielu lat. Chcemy wspierać tego typu aktywności, szczególnie dlatego, że praktyka musi iść w parze z wiedzą. Nasi studenci, jako jedyni w Polsce, cyklicznie odwiedzają Stolicę Apostolską poznając tajniki pracy w Rzymie, a wiemy, że wielka machina Kurii Rzymskiej obejmuje działanie całego Kościoła powszechnego, więc jest to wyjazd bez precedensu i w zasadzie niepowtarzalny. Cieszę się również, że mogliśmy wesprzeć studentów finansowo. Dziękuję za zaangażowanie studentom i organizatorowi ks. prof. Janowi Dohnalikowi – mówi ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Studenci zwiedzili także Bazylikę św. Piotra, Bazylikę św. Pawła za Murami, Bazylikę di Santa Maria Maggiore oraz Bazylikę św. Jana na Lateranie. Nawiedzenie rzymskich bazylik większych miało szczególnie istotny znak w Roku Jubileuszu 2025 lat chrześcijaństwa. Studenci obejrzeli również Forum Romanum, Panteon, Fontannę di Trevi, Koloseum, Muzea Watykańskie, Katakumby św. Sebastiana, Ostia Antica i Zamek Anioła, a w wolnym czasie odpoczywali nad Morzem Tyrreńskim.

Ważnym punktem była wizyta studentów w Uniwersytecie Gregoriańskim oraz Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Zaplanowana audiencja generalna, czyli spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem niestety nie mogła się odbyć, ze względu na chorobę Papieża.
– Jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim, którzy poświęcili nam swój czas i podzielili się cennymi wskazówkami – powiedziała Natalia Grzęda, przedstawiciel Wydziałowej Rady Studentów WPK.
Wyjazd był również okazją do spotkania z ks. prof. Dariuszem Borkiem, dziekanem WPK UKSW, oraz ks. prof. Rafałem Kamińskim, prodziekanem WPK UKSW, którzy odwiedzili studentów w trakcie ich wizyty w Rzymie. Studentom towarzyszył również ks. prof. Piotr Ryguła.
Spotkania w instytucjach Kurii Rzymskiej to nie tylko czas poznawania tajników pracy poszczególnych urzędów, ale również możliwość konfrontacji wiedzy zdobytej w trakcie studiów z praktyką. Liczne spotkania z władzami dykasterii i sądów, jak i pracownikami poszczególnych sekcji, były okazją do zadawania pytań i ożywionej dyskusji.

W wyjeździe zorganizowanym przez działające na WPK UKSW Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris uczestniczyli także gościnnie studenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dr hab. Anną Słowikowską.