Przejdź do treści

Debata na Wydziale Nauk Pedagogicznych UKSW

Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW zaprasza na debatę „…Poza horyzont. W poszukiwaniu rozwiązań pedagogicznych, interdyscyplinarnych i międzynarodowych w zakresie innowacji edukacyjnych”.

Debata odbędzie się 20. 05. 2025 r. w godz. 10.30–14 w auli Schumana (bud. 21) na kampusie Wóycickiego w ramach projektu Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Społeczno-Edukacyjnych i Szkoleń pt. „Innowacje w przygotowaniu i doskonaleniu zawodowym i naukowym nauczycieli wchodzących do zawodu. Międzynarodowe aspekty porównawcze”.

Wydział Nauk Pedagogicznych zaprasza nauczycieli akademickich, doktorantów, studentów, nauczycieli szkół i wszystkich zainteresowanych problematyką współczesnej edukacji a także problemami odpowiedzialności uniwersytetu za jakość i innowacyjność kształcenia.

Kwestia przygotowania pedagogów, w tym nauczycieli, do pracy dydaktycznej i wychowawczej, towarzyszy debatom zarówno naukowym jak i społecznym i politycznym w zasadzie od zarania dziejów aż po czasy współczesne. Dotyczy nie tylko polskich, bardziej lub mniej udanych prób reformowania systemu edukacyjnego, ale jest problemem zauważalnym w większości krajów na świecie. W skali makro na edukację rzutują toczące się konflikty, w skali mikro – nowe wyzwania jak sztuczna inteligencja i tempo zmian technologicznych. Potęgą wychowawczą stają się grupy rówieśnicze, zaś wychowaniem, bardziej niż naukowe autorytety, sterują media społecznościowe, influencerzy, i pop-eksperci.

Postępująca niesprawność instytucji takich jak rodzina, szkoła, zakład pracy, połączone z upadkiem tradycyjnych autorytetów: ojca, matki, nauczyciela, mistrza, sprawiają, że dzieci, a następnie młodzież wchodzą w życie bez wsparcia i przewodnictwa dorosłych, na własną rękę, niejako po omacku doświadczają życia w społeczeństw. Dlatego jednym z ważniejszych współczesnych zadań edukacji stało się odpowiedzialne przygotowanie do życia, w tym dystansu wobec świata kreowanego przez media, krytycznego myślenia. Odpowiedzialność za ten proces spoczywa jak nigdy wcześniej na nauczycielu i wychowawcy, a także na instytucjach przygotowujących do zawodu nauczyciela w tym przede wszystkim uczelniach wyższych.

Założeniem debaty jest znalezienie odpowiedzi na pytania:

– Co dziś jest dla nas odniesieniem w poszukiwaniu naukowych tematów?

– Czy umiemy spojrzeć „poza horyzont” dotychczasowych naukowych paradygmatów zachowując jednocześnie szacunek dla dorobku pokoleń poprzednich?

– Czego uczymy a czego powinniśmy uczyć przyszłych nauczycieli, a co za tym idzie, jak i w jakim celu tworzyć jakościowo sensowne standardy kształcenia współczesnego nauczyciela?

– Czy potrafimy wykorzystać doświadczenia międzynarodowe w tym zakresie?

– Jakie są zadania współczesnego uniwersytetu w tworzeniu nie tylko kultury wiedzy ale także kultury akademickiego szacunku i współistnienia?

– Jakie działania naukowe i ich implementacje nazwać możemy innowacyjnymi, czego w tym względzie uczą nas doświadczenia innych krajów Europy i świata?

Udział w debacie jest bezpłatny. Debatę można śledzić na kanale Youtube: https://www.youtube.com/@uniwersytetkardynaastefana9011/streams

Program debaty:

10.00-10.30 kawa powitalna

10.30-10.50 słowo wstępne i powitanie uczestników:

Dr. hab. Anna Fidelus  – prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW

Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – dyrektor Instytutu Pedagogiki UKSW

Mgr Karolina Malczyk  – dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Społeczno-Edukacyjnych i Szkoleń

11.50-12.20 Sesja panelowa I

Pedagogika i jej subdyscypliny – trwałość i zmiana. Uniwersytet jako kreator zmian

Moderacja: Prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, Dr Agnieszka Klimska

Eksperci:

Prof. dr hab. dr h.c. multi Zbyszko Melosik, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ks. prof. dr hab. Marian Nowak, Katolicki Uniwersytet Lubelski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., UKSW, ks. dr hab. Stanisław Chrobak, prof. ucz. UKSW

12.20-12.40 przerwa kawowa

12.40-14.00 Sesja panelowa II

Innowacje pedagogiczne w Polsce i na świecie. Co oznacza kształcenie innowacyjne w świecie dynamicznych zmian.

Moderacja: Ks. dr hab. Stanisław Chrobak, prof. ucz., dr Ewelina Rzońca

Eksperci:

Prof. dr hab. Tomasz Gmerek, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr hab. prof. ucz. Alina Wróbel, Uniwersytet Łódzki, dr hab. prof. ucz. Zbigniew Babicki UKSW, prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, UKSW

Projekt plakatu debaty: p. Carmen Galvani studentka IV roku Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.

03 kwietnia 2025