Sprawstwu i jego brakowi w prawie karnym była poświęcona ogólnopolska konferencja naukowa zorganizowana w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego przez Koło Naukowe Prawa Karnego Materialnego UKSW.
To już ósma konferencja zorganizowana przez działające na Wydziale Prawa i Administracji UKSW Koło Naukowe Prawa Karnego Materialnego. Jej celem była debata nad kwestiami aksjologicznymi i filozoficznymi dotyczącymi szeroko pojętego sprawstwa, w tym – związane z postępem technologicznym – refleksja nad rozumieniem czynu zabronionego w przypadku zaangażowania sztucznej inteligencji, działań pojazdu albo robota autonomicznego.
– Odbywające się cyklicznie konferencje poświęcone filozoficznym aspektom prawa karnego, gromadzą ekspertów z zakresu teorii i praktyki prawa karnego, stanowią inspirację dla studentów w obszarze prawa karnego – powiedział dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz., prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem witając zebranych licznie studentów w imieniu ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW.

Dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz. podkreślił „nieodzowność” funkcjonowania prawa karnego „w otoczeniu” prawa konstytucyjnego. Zwrócił przy tym uwagę na konieczność prowadzenia debaty w obrębie różnych gałęzi prawa, jednocześnie zaś dostrzegania istniejących między nimi powiązań i zależności.

– Przemiany technologiczne i wpływ świata cyfrowego na funkcjonowanie społeczeństwa stawiają pytania o standard wolności słowa oraz możliwości sięgania do środków penalnych w przypadku manipulowania informacją, tworzenia fake newsów czy używania hejtu – wskazał Prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem.

Przywołując pojawiające się w ostatnich latach wyzwania dotyczące wprowadzania nowych regulacji w Kodeksie Wykroczeń i Kodeksie Karnym, dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz., określił „klasyczne regulacje prawnokarne” jako niewystarczające i wymagające redefinicji w zmieniającym się świecie rewolucji cyfrowej.
