Przejdź do treści

Most między światem nauki i wiary. 25-lecie Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW

Historia i dokonania Wydziału Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego były tematem jubileuszowej konferencji zorganizowanej na kampusie Dewajtis.

ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz.

– Dzisiejsza konferencja naukowa jest podsumowaniem 25-letniej działalności dydaktyczno-naukowej Wydziału Prawa Kanonicznego na UKSW. Jest refleksją nad formowaniem młodego pokolenia w wielu wymiarach: ludzkim, intelektualnym, religijnym i patriotycznym – mówił ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, witając uczestników konferencji w imieniu ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW. – W wymiarze działalności naukowej konferencja będzie okazją do wspomnienia wykładowców, którzy na tym wydziale pracowali, a także przybliżenia ich dorobku naukowego. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości niech ta konferencja będzie okazją do spojrzenia w przyszłość, do wskazania nowych metod kształcenia młodego pokolenia w służbie Kościołowi i Ojczyźnie.

Nie tylko prawo kanoniczne

Historię Wydziału Prawa Kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej, a następnie – po roku 1999 – na UKSW, przybliżył zebranym ks. prof. Wojciech Góralski, ostatni dziekan WPK ATK i pierwszy dziekan WPK UKSW.

Prelegent przypomniał, że Wydział Prawa Kanonicznego był jednym z trzech, obok Wydziału Teologicznego i Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, działających od roku 1954 na Akademii Teologii Katolickiej. Zaznaczył, że od 1967 r. obok sekcji kanonicznej na Wydziale powstał kierunek kanoniczno-cywilny, dzięki czemu studenci mogli zdobywać wiedzę „nie tylko w obszarze prawa kanonicznego”, zaś w roku akademickim 1998/1999 – kiedy został utworzony kierunek prawo – jednostka funkcjonowała jako Wydział Nauk Prawnych – Prawa i Prawa Kanonicznego.

ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski

Ks. prof. Wojciech Góralski podkreślił wagę kluczowego momentu, jakim było w roku 1999, w ślad za decyzją o utworzeniu UKSW, kanoniczne erygowanie przez ówczesną Kongregację Wychowania Katolickiego trzech wydziałów kościelnych, w tym prawa kanonicznego. Wydział ów – przypomniał prelegent – rozpoczął swoją działalność na podstawie konstytucji apostolskiej Sapientia christiana oraz odrębnego regulaminu uwzględniającego przepisy państwowe i kościelne, posiadającego aprobatę Kongregacji Wychowania Katolickiego.

W duchu otwartości i szacunku

– Misję Wydziału, wiążącą się ściśle z misją UKSW, stanowią: dążenie do prawdy, otwartość na wiedzę, poszanowanie naturalnej i chrześcijańskiej godności człowieka, promowanie wartości etycznych i moralnych, jedność nauki i nauczania, prowadzenie zrównoważonej działalności badawczej i dydaktycznej, oddziaływanie na integralny rozwój człowieka uwzględniający perspektywę nauki i wiary, nabywanie umiejętności w zakresie prawno-kanonicznym, wreszcie – kształtowanie nowych elit intelektualnych narodu i państwa – mówił ks. prof. Wojciech Góralski.

Podczas jubileuszowej konferencji

Prelegent podkreślił, że rolą wydziału było i jest „tworzenie mostów między światem nauki i wiary”, przygotowanie do „odpowiedzialnego pełnienia funkcji społecznych, publicznych i kościelnych” studentów jednej z dwóch specjalności: administracyjno-sądowej (kanonicznej) lub kanoniczno-cywilnej.

Ks. prof. Wojciech Góralski przywołał statystyki: Wydział Prawa Kanonicznego UKSW podczas swojej 25-letniej działalności wykształcił 1320 magistrów, wypromował 112 doktorów i 39 doktorów habilitowanych, zaś podczas ewaluacji z 2018 r. otrzymał kategorię A. Na WPK działają trzy koła naukowe: Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris, Koło Naukowe Utriusque Iuris i Studencka Poradnia Prawna WPK UKSW. Wydawane są dwa czasopisma: Prawo Kanoniczne i Ius Matrimoniale. WPK jest wieloletnim organizatorem Konkursu Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych i Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego.

Dorobek naukowy i struktury

W dalszej części konferencji:

  • ks. dr Andrzej Sacher poświęcił swoje wystąpienie prawu rzymskiemu w nauczaniu prawa kanonicznego,
  • ks. prof. dr hab. Józef Wroceński SCJ mówił o strukturze, dorobku i działalności Katedry Ustroju Kościoła i Kanonicznych Form Życia Konsekrowanego,
  • dr Igor Kilanowski przedstawił prawo kanoniczne jako dyscyplinę naukową i kierunek kształcenia w kontekście prawa państwowego i kościelnego,
  • ks. dr hab. Tomasz Białobrzeski, prof. ucz., omówił działalność Katedry Kanonicznego Prawa Małżeńskiego,
  • o. prof. dr hab. Wiesław Kiwior OCD opowiedział o procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych z tytułu oblatio vitae (oddania życia za kogoś),
  • ks. dr hab. Piotr Ryguła, prof. ucz., skoncentrował się na działalności Katedry Prawa Wyznaniowego i Komparatystyki Prawniczej, ze szczególnym uwzględnieniem sympozjów i publikacji.

Sesjom konferencyjnym przewodniczyli kolejno:

  • ks. prof. dr hab. Henryk Stawniak SDB,
  • ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz. SCJ, prorektor ds. kadr i projektów.

– Dzisiejsze prezentacje pokazały jedynie wycinek tego, co działo się na naszym Wydziale – powiedział o. dr hab. Marek Saj CSsR, prof. ucz., dyrektor Instytutu Prawa Kanonicznego UKSW. – Bogu niech będą dzięki przede wszystkim za ludzi, którzy tworzyli ostatnich 25 lat historii WPK na UKSW i za dzieła, których dokonali.

Dziekani WPK UKSW (1996–2025):

  • ks. prof. Wojciech Góralski (1996–1999),
  • ks. prof. Julian Kałowski (1999–2005),
  • ks. prof. Józef Wroceński (2005–2012),
  • ks. prof. Henryk Stawniak (2012–2019),
  • ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz. (2019–2020),
  • ks. dr hab. Dariusz Borek, prof. ucz. (od 2020).
21 maja 2025