Zakończenie roku akademickiego w Płońskiej Akademii oraz wykład w Praskiej Szkole Nauki Kościoła to inicjatywy ostatnio podejmowane przez Uniwersytet Otwarty UKSW.
We wtorek 24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie kolejnego, trzynastego już, roku Akademickiego w Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa. Po uroczystej mszy świętej z procesją eucharystyczną w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe w auli przy ul. Ks. Romualda Jaworskiego odbyła się sesja podczas której wykład pt.: „Bóg, Honor, Ojczyzna” wygłosił prof. Grzegorz Łęcicki. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na związek polskiego katolicyzmu z patriotyzmem. Na tle dziejów Polski – od średniowiecza po czasy współczesne – pokazał przykłady nierozerwalnego związku wiary z miłością Ojczyzny. Wymownym przykładem tego była religijna symbolika wojska polskiego, jak i rola kapelanów wojskowych. Najwyraźniej widać to na przykładzie fenomenu uznania Matki Bożej za Królową Polski. Symbolem przywiązania naszego Narodu stała się obrona Jasnej Góry oraz pierwsze polskie powstanie narodowe znane pod nazwą Konfederacji Barskiej.

Uczestniczący w spotkaniu kierownik UO UKSW dr Kazimier Szałata przypomniał, że inicjatywa powołania Płońskiej Akademii związana była z obchodami ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI Roku Wiary. Propozycja pogłębiania i porządkowania naszej wiary religijnej poprzez regularne wykłady organizowane przez Uniwersytet Otwarty UKSW spotkała się z dużym zainteresowaniem o czym świadczy fakt, że od trzynastu lat utrzymuje się i rozwija intelektualnie oraz duchowo stała grupa słuchaczy naszych wykładów otwartych. Na zakończenie proboszcz parafii ks. Zbigniew Sajewski podziękował dr. Szałacie i władzom Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za owocną współpracę.

Uroczysta inauguracja nowego XIV Roku Akademickiego w Płońskiej Akademii UO UKSW z udziałem ordynariusza diecezji Płockiej ks. bpa Szymona Stułkowskiego odbędzie się 25 września. Wtedy też słuchacze Akademii otrzymają uroczyste dyplomy za rok akademicki 2024/25.
Czerwcowy wykład w Praskiej Szkole Nauki Kościoła UO UKSW
W uroczystość oktawy Bożego Ciała po mszy świętej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie odbyła się ostatnia w tym roku sesja Praskiej Szkoły Nauki Kościoła Uniwersytetu Otwartego UKSW, którą poprowadził dr Kazimierz Szałata.
Spotkanie było poświęcone wyzwaniom, przed jakimi staje Papież Leon XIV u progu swego pontyfikatu. Wraz z ks. prof. Józefem Grzywaczewskim, który był głównym animatorem spotkania, uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania dotyczące nowego pontyfikatu przez odwołanie się do wielkich poprzedników; Leona Wielkiego oraz Leona XIII.

W ramach wprowadzenia, dwie słuchaczki Praskiej Szkoły Nauki Kościoła przedstawiły dialog dot. Leona XIII z książki „Porozmawiajmy o początkach chrześcijaństwa”. Jak przypomniał ksiądz profesor, pontyfikat Leona Wielkiego przypadł na trudny czas upadku cesarstwa i inwazji barbarzyńców z północy. Leon Wielki był wytrawnym teologiem, ale też dobrym organizatorem, dzięki czemu chrześcijaństwo przetrwało i poszerzyło swoje wpływy głównie na terenach germańskich. Leon XIII był również papieżem przełomu i związanymi z tym zagrożeniami ze strony modernizmu i komunizmu. Potrafił wczytać się w ducha czasu, zwracając uwagę na pozostające na marginesie rewolucji przemysłowej masy robotnicze, które były wykorzystywane przez groźne ateistyczne ruchy komunistyczne. Autor encyklik „Aeterni Patris” i „Rerum Novarum” zwracał uwagę na wartość tomizmu dla ustanowienia ładu moralnego oraz wartość własności prywatnej i państw narodowych w organizacji życia społecznego.

Na zakończenie spotkania gospodarz miejsca ks. proboszcz Adam Wtulich SDB podziękował za inicjatywę stworzenia przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa Praskiej Szkoły Nauki Kościoła oraz za przybliżenie postaci wielkich papieży noszących imię Leon.