Przejdź do treści

Bądźcie wdzięczni, bądźcie odważni. Graduacja na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW

Podczas uroczystej graduacji na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym w Auli Schumana na Kampusie Wóycickiego 165 licencjatów i 38 magistrów odebrało dyplomy ukończenia studiów.

Dyplomy odebrali absolwenci kierunków: bezpieczeństwa wewnętrznego I i II stopnia, ekonomii I stopnia, ekonomii menedżerskiej II stopnia, europeistyki I stopnia, politologii I i II stopnia, pracy socjalnej I stopnia, socjologii I i II stopnia i zarządzania publicznego I stopnia, a także po raz pierwszy w historii kierunku big data w analityce społecznej II stopnia.

W  służbie prawdzie

– Przeżywamy dziś piękny i bardzo uroczysty moment w roku akademickim. Wiem dobrze, że za Waszymi dyplomami kryje się ogromna praca i wyrzeczenie – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., składając gratulacje w imieniu ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, wszystkim kończącym studia, ich najbliższym, w sposób szczególny zaś pracownikom Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW. – Dziękuję, że wybraliście naszą Uczelnię, dziękuję za zaufanie jakim obdarzyliście naszych wykładowców. Nie zapominajcie o nas i pamiętajcie, że bycie absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zobowiązuje.

Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.

Prorektor podkreśliła, że podstawowym zadaniem jakie ma do spełnienia uniwersytet jest „służba prawdzie” i wzajemna życzliwość, w dzisiejszych zaś czasach istotne jest rozwiązywanie problemów w sposób interdyscyplinarny, dlatego tak ważne jest przygotowanie do pracy w zespołach.

Na przekór tyranii chwili

Dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz., dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW witając licencjatów i magistrów, a także ich najbliższych na uroczystej graduacji, nazwał moment wręczenia dyplomów „rytuałem przejścia”, „symboliczną cezurą”, chwilą „podniosłą i szczególną”.

dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. i dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz. podczas uroczytej graduacji

– Ten, który był uczniem, staje się oto nauczycielem: w pełni wyraża się to słowie „magister”, oznaczający 'mistrz, biegły, doskonały w jakiejś umiejętności’. Niezależnie od tego, czy czujecie się biegłymi i doskonałymi w wiedzy i umiejętnościach, które zdobywaliście w toku studiów, teraz naprawdę będziecie postrzegani właśnie jako ci, od których można się czegoś nauczyć, na których wiedzy i umiejętności można się oprzeć. To piękna, choć zobowiązująca sytuacja – mówił Dziekan WSE. – Zdobycie dyplomu jest przede wszystkim dowodem przejścia jakiejś drogi przez każdego z Was. Drogi, która każdemu pomogła dojrzeć. Osiągnięcie dobrego celu to jest powód do radości. Żyjemy w świecie „tyranii chwili”, świata, w którym wszystko wydaje się pędzić, tysiące spraw wymagają natychmiastowej odpowiedzi. Moment świętowania wyrywa nas z tej logiki: odsłania znaczenie dobra, które stało się naszym udziałem. Świętowanie nie pozwala nas „uprzedmiotowić”, uczynić trybikiem w społecznej czy ekonomicznej maszynie – dodał dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz. życząc absolwentom, by potrafili okazywać wdzięczność tym, którzy ich wspierali i będą wspierać w dalszym życiu bo „logika sukcesu jest ostatecznie niemożliwa bez logiki daru”.

Dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz.

– Żyjemy w takich czasach, gdy rozum zawodzi coraz częściej. Poświęciliście kilka lat na studia: nie miały one jedynie charakteru „technicznego”, praktycznego: na zajęciach z etyki, filozofii, myśli społecznej, politycznej – zderzaliście się z pytaniami odnoszącymi się nie tylko do pytania „jak” coś uczynić, ale „czy i dlaczego” coś czynić należy. Wiecie zatem, że rozum poucza nas nie tylko o tym jak coś zrobić, ale przede wszystkim co dobrego warto zrobić – zakończył Dziekan WSE przywołując słowa Zbigniewa Herberta („gdy rozum zawodzi, bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy”) i życząc absolwentom odwagi używania szerokich możliwości rozumu.

Rzetelność i wielkość w małych sprawach

Sławomir Mazurek, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. środowiska, energii i zasobów naturalnych, a zarazem absolwent kierunku politologia sprzed ponad 20 lat, zachęcił absolwentów, by po ukończeniu studiów starali się pogłębiać swoją wiedzę.

Sławomir Mazurek

– Nauki społeczne i ekonomiczne otwierają drzwi do wielu zawodów. W czasach postmodernistycznego kryzysu, Polska potrzebuje wykształconych, bezstronnych, mądrych ludzi o wysokich walorach moralnych. Ludzi poszukujących prawdy – mówił Sławomir Mazurek. –  W dobie sztucznej inteligencji pytamy czy zdobyte wykształcenie do czegokolwiek się przyda, zadajemy pytania o przyszłość naszą i naszych dzieci. Dzisiejszy świat udziela na nie prostych odpowiedzi, ale one nie zadowalają absolwenta UKSW. Naszą siłą niech będzie rzetelność i wielkość w małych sprawach. Troska o pokój, która zaczyna się w sercu i w naszych rodzinach. Życzę Wam, abyście, korzystając z rekomendacji Waszych Profesorów, zarządzali w przyszłości projektami, które wzmocnią Rzeczpospolitą, które stworzą Rzeczpospolitą dla przyszłych pokoleń – zakończył zwracając się do absolwentów Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW i prosząc ich, by pamiętali o dziedzictwie Patrona Uczelni.

Na zdjęciu od lewej: dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. i dr hab. Andrzej Rudowski, prof. ucz.

Po uroczystej graduacji błogosławieństwa zebranym udzielił ks. dr hab. Artur Wysocki, prof. ucz., zaś przed uroczystością w kościele pw. św. Józefa została odprawiona Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. prof. Janusza Węgrzeckiego w intencji absolwentów.

W wygłoszonej homilii ks. dr hab. Mariusz Chamarczuk, prof. ucz. nazwał członków naszej społeczności akademickiej „apostołami, uczniami w Akademii Jezusa”, zaś słowa odczytanej Ewangelii określił mianem „edukacyjnej, głębokiej historii miłości, prowadzenia przez Pana Boga historii człowieka”.

11 lipca 2025