Przejdź do treści

Biblijny Potop – w dążeniu do prawdy

arka noego minCzy biblijny Potop naprawdę zalał Ziemię? Czy Noe to postać historyczna, a jego Arkę można porównać do oceanicznych liniowców? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy debaty na UKSW.

Czy możemy dzisiaj ustalić datę Potopu, jego przebieg, wielkość i zasięg? Czy są jakieś ślady istniejące do dziś na naszej planecie po Potopie? Podobne pytanie nasuwają się w odniesieniu do samej Arki Noego. Czy opis biblijny Arki jest realistyczny? Czy bł. Katarzyna Emmerich ma rację opisując w swej księdze detale budowy tego gigantycznego drewnianego statku o wymiarach podobnych do Titanica. Czy rzeczywiście ten statek był niezatapialny, czy spełnił wyznaczoną mu przez Boga misję? I czy chociaż częściowo przetrwał on do naszych dni?

Na te i na wiele podobnych pytań szuka odpowiedzi liczna grupa osób z różnych miejsc świata, zwłaszcza z rejonu góry Ararat, z sąsiadującej z nią Armenii czy wschodniej części Turcji. Na zaproszenie wspólnoty parafialnej pw. Nawiedzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim przedstawiciele tego środowiska przybędą do Polski, aby przedstawić wyniki swoich poszukiwań.

arka noego2

Będą to:

1. Achmet Ertugrul, mieszkaniec Dogubayazit (małe miasteczko we wschodniej Turcji, u podnóża Ararat).

2. Yiu Fai (Panda) Lee i Yee Han (Clara) Wei z Hong Kongu – członkowie ewangelizacyjnej grupy NAMI (Noah’s Ark Ministries International) którzy postanowili poprzez wiarę, wiedzę biblijną i wiedzę racjonalną szukać odpowiedzi na pytania dotyczące Noego i Arki.

3. Philip Williams i Reuben Dedmondt z USA – pasjonaci wiedzy o historii starożytnej, a zwłaszcza o Noem. Philip Wiliams, inżynier z dziedziny infrastruktury i telekomunikacji, a także ekspert z dziedziny archeologii prehistorycznej jest autorem książki „Archeologiczne podstawy Potopu z czasów Noego”. Reuben Dedmondt specjalizuje się w analizie Arki w kontekście historycznym, a także w oparciu o antyczne metody rzemiosła w drewnie i badań.

Spotkania z zaproszonymi Gośćmi są zaplanowane w dn. 12-15 marca br. W ramach spotkania: projekcje multimedialne, krótkie wykłady, dyskusja. Pierwsze z serii spotkań

12 marca  (wtorek),  o godz. 11:30,  Warszawa UKSW,  ul. Dewajtis 5, sala 116

Zaproszenie jest darmowe i skierowane do zainteresowanych wspomnianą tematyką. Spotkania odbywają się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Kontakt: ks. dr Roman Piwowarczyk, wiceprezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy: roman_pk@op.pl.

 

01 marca 2019