O wyzwaniach współczesności i roli uniwersytetów w dzisiejszym świecie z perspektywy polskiej i francuskiej, rozmawiali biskup Michel Dubost i dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia podczas spotkania na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Biskup Michel Dubost podkreślił, w kontekście nauczania akademickiego, wagę a zarazem trudność pogodzenia wierności Ewangelii i tradycyjnym wartościom z odnalezieniem się we współczesnym społeczeństwie.
Dr hab. Anna Fidelus prof. ucz. zwróciła uwagę na istotę kształtowania na uczelni zdolności adaptacyjnych, które nie oznaczają wszelako „przystosowania bezrefleksyjnego”, ale „zachowanie kręgosłupa moralnego”.
Goszczący na naszej Uczelni biskup Michel Dubost podkreślił w rozmowie swe przywiązanie do papieża Jana Pawła II, nawiązał również do sięgającej lat 70. przyjaźni z prof. Mieczysławem Gogaczem, wówczas profesorem filozofii Akademii Teologii Katolickiej, poprzedniczki UKSW. Owa przyjaźń i współpraca zaowocowały regularnym udziałem ówczesnych studentów ATK w zorganizowanych przez biskupa Dubosta pielgrzymkach do Rzymu, potem zaś w dorocznych pielgrzymkach we Francji.
Biskup Michel Dubost należy do kongregacji Zgromadzenia Jezusa i Maryi tzw. eudystów, którego misją jest kształcenie duchowieństwa i posługa w środowisku szkolnym i akademickim. Absolwent paryskiego Institut d’Etudes Politiques, studiów teologicznych w Institut Catholique de Paris i Institut des Hautes Etudes de Défense Nationale, biskup Michel Dubost pełnił funkcje biskupa polowego i ordynariusza diecezji Évry-Corbeil-Essonnes. Sekretarz generalny federacji zrzeszającej media katolickie we Francji, zaangażowany w organizację Światowych Dni Młodzieży w Rzymie i Paryżu, był przewodniczącym Komisji ds. katechezy i katechumenatu przy Konferencji Episkopatu Francji, został tez powołany przez papieża Benedykta XVI na stanowisko przewodniczącego papieskiej rady ds. stosunków międzyreligijnych i nowych ruchów religijnych.