UKSW wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Transportu Samochodowego realizują projekt na temat dostępności do mobilności osób o specjalnych potrzebach.
Głównym celem projektu jest utworzenie Centrum Wiedzy o Dostępności do Transportu i Mobilności Osób o Specjalnych Potrzebach (OSP), które zostało powołane 28 stycznia na WAT. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich WAT i UKSW oraz Instytutu Transportu Samochodowego. Nasz Uniwersytet reprezentowała prorektor ds. studenckich i kształcenia, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.
W ramach działalności Centrum rozwijane będą zagadnienia projektowania uniwersalnego w transporcie drogowym. Innowacyjne rozwiązania oraz produkty przyczynią się do zwiększenia mobilności i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób, które wymagają szczególnych potrzeb w przemieszczaniu się. Wśród nich znajdują się m.in. osoby starsze, z niepełnosprawnościami ruchowymi, zespołem stresu pourazowego czy żołnierze-weterani.
– Jednym z elementów przedsięwzięcia jest wsparcie kadry dydaktycznej WAT i UKSW w przygotowaniu do kształcenia oraz działalności szkoleniowej w zakresie projektowania uniwersalnego, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu osób o szczególnych potrzebach w przemieszczaniu się – wyjaśnia dr Dominik Gołuch z Instytutu Psychologii UKSW.
Wsparcie w realizacji nowych rozwiązań zapewni współpraca obu uczelni, instytutu oraz otoczenia społeczno-gospodarczego.
Na zdjęciu: uczestnicy powołania Centrum Wiedzy o Dostępności do Transportu i Mobilności Osób o Specjalnych Potrzebach. Czwarta od lewej prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. (fot. Mariusz Maciejewski, WAT)
Projekt „Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWR.03.05.00-00-CW07/20). Jego kierownikiem jest dr hab. inż. Jerzy Jackowski, prof. ucz., dyrektor Instytutu Pojazdów i Transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej WAT.
Liderem projektu jest Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, zaś partnerami Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Transportu Samochodowego. Projekt trwa od 1 października 2021 roku do 30 września 2023 roku, a jego wartość wynosi 5 486 934,20 zł.
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: https://cwod.wim.wat.edu.pl/