– Zajmujemy się cyberprzestrzenią, ale w centrum zainteresowania pozostaje człowiek. Te praktyczne, interdyscyplinarne studia związane z rozwojem technologii, łączą nauki prawne, socjologię, zarządzanie i marketing – mówi Julia Aleksiewicz, studentka III roku prawa i III roku kierunku Człowiek w cyberprzestrzeni na UKSW.
Coraz więcej młodych osób decyduje się na równoległe studiowanie dwóch kierunków. Jest to dość wymagające, ale z perspektywy czasu, cieszę się, że udało mi się pogodzić studia prawnicze
z Człowiekiem w cyberprzestrzeni, zwłaszcza że wzajemnie się dopełniają.
Człowiek w cyberprzestrzeni to kierunek wszechstronny i interdyscyplinarny. Łączy dyscypliny prawne, socjologię, zarządzanie i marketing. Uczymy się zagadnień prawnych, podstaw programowania i matematyki, historii internetu i cyberbezpieczeństwa, prawa własności intelektualnej i analizy statystycznej, wykorzystywania nowych technologii w postępowaniu sądowym i ochrony danych osobowych w praktyce, czy przebiegu ewaluacji i audytu. Chociaż zajmujemy się cyberprzestrzenią, w centrum zainteresowania pozostaje człowiek, wyzwania i zagrożenia jakie na niego czyhają w wirtualnym świecie.
Uważam, że Człowiek w cyberprzestrzeni to dobry kierunek do połączenia ze studiami z pokrewnej dziedziny. Na studiach prawniczych często brakuje czasu na analizowanie bieżących przepisów, nie ma możliwości zgłębienia zagadnień związanych z rozwojem cyfrowym. To właśnie podczas zajęć prowadzonych na kierunku Człowiek w cyberprzestrzeni odnalazłam szczegółowe rozwinięcie zagadnień prawniczych, poczynając od zapoznania się z używanymi w sądownictwie systemami informatycznymi po modele wykorzystywane przy zakładaniu firm. Na pierwszym roku studiów dużo czasu spędzamy nad prawodawstwem, choćby po to, by przekonać się czy prawo, zarówno polskie jak
i międzynarodowe, nadąża za zmianami w cyberprzestrzeni.
Nasi wykładowcy są specjalistami w swoich dziedzinach, większość z nich stawia na czynny udział studentów w zajęciach, dlatego wiele czasu spędzamy na przygotowywaniu różnego rodzaju projektów, w tym publicznych wypowiedzi. Podczas zajęć zastanawiamy się między innymi jakie zagrożenia niesie nasza obecność w wirtualnym świecie, jak karane są przestępstwa w cyberprzestrzeni, w jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie.
Lubię naszą Uczelnię, nasz kampus, ludzi, których tu spotykam. Na zajęcia przychodzę
z radością i nadzieją, że nauczę się czegoś pożytecznego od kompetentnych wykładowców, którzy lubią to, co robią. Studiowanie na UKSW opiera się przede wszystkim na budowaniu relacji z drugim człowiekiem, zaangażowaniu w dyskusje, wyrażaniu swoich opinii na dany temat i szukaniu ich potwierdzenia w źródłach naukowych. Dziś, gdy tak wiele naszego czasu pochłania cyberprzestrzeń, warto zrozumieć jakimi rządzi się zasadami.