Na UKSW rozpoczynamy cykl debat naukowych. W pierwszej, już 23 lutego, w kontekście wojny wywołanej agresją Rosji na Ukrainę, rozważać będziemy czy sprawiedliwy pokój jest możliwy.
– Inaugurujemy cykl dyskusji naukowych, których celem jest spojrzenie na istotne problemy współczesności z perspektyw wielu dyscyplin naukowych, rozwijanych na naszym Uniwersytecie – mówi ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Jako społeczność akademicka jesteśmy otwarci na wielowymiarową debatę, w której nasi naukowcy przedstawią różne aspekty aktualnych i ważnych zagadnień społecznych.
Celem Debat Fakultetów – których inicjatorem obok władz rektorskich UKSW jest Wydział Społeczno-Ekonomiczny, a które będą prowadzić wykładowcy z wielu wydziałów Uczelni – jest nie tylko skorzystanie z intelektualnego potencjału naszej Uczelni wewnątrz, ale i ukazanie go na zewnątrz. Pragniemy, aby głos środowiska naukowego UKSW był bardziej rozpoznawalny w polskiej debacie publicznej.
Pierwsza debata cyklu „Czy sprawiedliwy pokój jest możliwy?” poruszy problematykę wojny i działań podejmowanych przez władze Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.
W początkowej fazie konfliktu debatowano m.in. nad przyczynami wojny, dokonywano charakterystyki jej przebiegu czy podejmowano szerszą refleksję nad implikacjami międzynarodowymi, politycznymi, ekonomicznymi, humanitarnymi, społecznymi czy kulturowo-cywilizacyjnymi tego wydarzenia. Obecnie jednak coraz częściej wybrzmiewają apele o pokój i sprawiedliwość między zwaśnionymi narodami.
UKSW pragnie włączyć się w tę debatę, proponując chrześcijańską wrażliwość na problem wojny, rozważając nade wszystko warunki dla zaistnienia sprawiedliwego pokoju jako wartości dla narodów i społeczeństw. Będzie to debata łącząca różne perspektywy intelektualne oraz różne tradycje naukowe, reprezentowane przez poszczególnych badaczy naszego Uniwersytetu. Ukaże bogactwo spojrzeń oraz możliwych ujęć kwestii wojny i pokoju z perspektywy chrześcijańskiej.
Debata będzie okazją do dyskusji m.in. nad źródłami wojny i warunkami sprawiedliwego pokoju, etyką i moralnością we współczesnych relacjach międzynarodowych. Będzie także teologicznym i humanistycznym spojrzeniem na problematykę wojny oraz kwestie pokoju czy wreszcie poznaniem obrazu wojny, i pokoju we współczesnej kulturze europejskiej.
Pierwsza Debata Fakultetów odbędzie się 23 lutego o godz. 13.00 w Auli Schumana (Auditorium Maximum) na kampusie Wóycickiego.