Przejdź do treści

Dzień Otwarty na UKSW

– Nasza społeczność to energia, pasja i zaangażowanie – zarówno w naukę, jak i w życie studenckie. Dla nas każdy student jest ważny – mówiła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., witając uczestników Dnia Otwartego na kampusie przy ul. Wóycickiego w imieniu ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW.

Takiego Dnia Otwartego, przeprowadzonego z takim rozmachem, jeszcze w historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie było. Już po raz drugi wydarzenie odbyło się pod hasłem „UKSW – Wiemy, że jesteś kimś”. Mimo przejmującego chłodu i wiatru tłumnie przybyli kandydaci na studia, by przekonać się, że UKSW to przyjazne miejsce nauki, w którym można rozwijać pasje, zdobywać doświadczenia i zawiązywać przyjaźnie na całe życie.

Podczas otwarcia wydarzenia

– UKSW to uczelnia z misją. Łączymy nowoczesność z tradycją. Tym, co nas wyróżnia, jest podejście do człowieka – powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia, inaugurując Dzień Otwarty w imieniu rektora UKSW, ks. prof. Ryszarda Czekalskiego. – Nasza Uczelnia jest przyjazna studentom. Nikt nie pozostaje tutaj anonimowy. Rektor UKSW często podkreśla, że fundamentem naszej społeczności akademickiej jest szacunek i otwartość wobec drugiego człowieka. Staramy się budować wspólnotę opartą na wartościach. Nasza Uczelnia jest miejscem, w którym stawiamy na rozwój nie tylko intelektualny, ale też osobisty.

Więcej niż sama nauka

Stało się tradycją, że każdy z wydziałów mógł zaprezentować się prawdziwie profesjonalnie – także przed kamerami. Dzięki transmisji na naszym kanale YouTube, zarówno uczestnicy Dnia Otwartego, jak i ci, którzy nie mogli dotrzeć na kampus Wóycickiego, mieli okazję poznać nasz Uniwersytet. Transmisję prowadzili – już po raz trzeci – studenci dziennikarstwa II stopnia w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW: Kinga Kwaczyńska i Bartosz Smółka.

Na zdjęciu od lewej: Kinga Kwaczyńska, Bartosz Smółka, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.

O zawrót głowy mogła przyprawić bogata oferta lekcji pokazowych, w tym zajęć laboratoryjnych. Jak co roku, ogromnym powodzeniem cieszyły się powtórki maturalne. Pod okiem dr. Tomasza Rogali z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych maturzyści rozwiązywali arkusze maturalne. Powtórki z historii poprowadzili młodzi eksperci z Koła Naukowego Studentów i Doktorantów Historii UKSW. Po raz pierwszy w historii Dni Otwartych odbyła się również symulacja matury ustnej z języka polskiego przygotowana przed dr. Łukasza Tupacza z Wydziału Nauk Humanistycznych – była to doskonała okazja, by zobaczyć, jak będzie wyglądał rzeczywisty egzamin.

Podczas powtórek z matematyki

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia tematyczne przygotowane przez naszych wykładowców – m.in. fascynujący wykład o prawie rzymskim prowadzony przez prof. Annę Tarwacką z WPiA oraz zajęcia o kosmosie dr. Michała Artymowskiego z WMP.SNS. Tego typu propozycje pokazują, jak różnorodny i wszechstronny charakter ma UKSW – od nauk humanistycznych, przez ścisłe i przyrodnicze, aż po kierunki medyczne.

Na zajęciach z prawa rzymskiego
W laboratoriach
Podczas zajęć

– To właśnie ta interdyscyplinarność i szeroki wachlarz kierunków sprawiają, że UKSW jest dziś pełnoskalowym uniwersytetem – nowoczesnym, dynamicznym i otwartym na wyzwania współczesnego świata – podkreślił rektor UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski, podsumowując wydarzenie. – Pokazaliśmy, że UKSW to miejsce, w którym nauka spotyka się z pasją, a różnorodne ścieżki edukacyjne tworzą wspólną przestrzeń rozwoju dla młodych ludzi.

Prezentacja Wydziału Prawa i Administracji

Swoje stoiska przygotowały także koła naukowe i jednostki ogólnouniwersyteckie. Przy stoisku Erasmus+ do studiowania na UKSW entuzjastycznie zachęcali także studenci z Włoch i Turcji.

Studenci z programu Erasmus+
W strefie kół naukowych
Na stanowisku Biura Karier

Przewodnicząca Samorządu Studentów, Wiktoria Zwolińska, zachęcała kandydatów na studia do rozwijania pasji i zaangażowania w działalność kół zainteresowań oraz organizacji studenckich, by nie ograniczać czasu studiów do „samej nauki”.

Studia jako przygoda

Na pierwszym piętrze Auditorium Maximum maturzyści spotkali studentów zrzeszonych w licznych kołach naukowych, które z wielką starannością przygotowały swoje stoiska. Jak zawsze ogromne zainteresowanie budziły stanowiska wydziałowe. Kandydaci pytali o kierunki studiów, wymagania rekrutacyjne, możliwość łączenia studiów z pracą, a także o staże i praktyki. Najczęściej jednak pytali o atmosferę panującą na uczelni – a nasi studenci z przekonaniem rekomendowali UKSW jako miejsce przyjazne, rozwijające i pełne wsparcia.

W strefie wydziałów
Podczas dyskusji o zalecie małych grup ćwiczeniowych
W strefie inspiracji dr Piotr Zakrzewski

Laura Szklarczyk, studentka II roku pielęgniarstwa, podkreślała indywidualne podejście do studentów, możliwość nauki w małych grupach oraz więzi, jakie zawiązały się między studentami podczas wielu godzin spędzanych na uczelni i praktykach w szpitalach.
– Nie zamieniłabym tej uczelni na żadną inną – dodała.

Tytus Bukowiński, student III roku prawa, przyznał, że studia są wymagające, ale kadra wykładowców jest bardzo wspierająca.
– Uczelnia oferuje wiele spotkań z profesjonalistami, gotowymi pomóc w wyborze ścieżki zawodowej – zaznaczył.

Dla Jakuba Winnickiego, studenta III roku historii, szczególnie ważny jest bliski kontakt z wykładowcami.
– Studia są dla mnie przygodą – mówił. – Nie kończy się ona w murach uczelni, bo bierzemy udział w wyjazdach naukowych, eskapadach krajoznawczych. Zacieśniamy więzi – dodał.

Anna Nowosielska i Daria Borkowska, studentki I roku filologii polskiej, zgodnie stwierdziły:
– Zarówno my znamy wszystkich naszych wykładowców, jak i oni znają nas i wspierają na co dzień.

– Z roku na rok obserwuję rosnącą liczbę kandydatów, których potem spotykam na pierwszym roku studiów – mówił Marcin Weselak, student V roku biologii. – Chciałbym podziękować mojemu Uniwersytetowi za możliwość współtworzenia tak wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim jest Dzień Otwarty.

– Dzień Otwarty to dla nas nie tylko okazja do zaprezentowania oferty dydaktycznej, ale przede wszystkim do pokazania ducha naszej wspólnoty – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW. – Chcemy, by każdy, kto przekroczy próg naszej Uczelni, czuł, że trafia do miejsca, które inspiruje, wspiera i daje przestrzeń do rozwoju. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać UKSW takim, jakim jest naprawdę – otwartym, przyjaznym i gotowym na przyszłość.

07 kwietnia 2025