Upowszechnianie inicjatyw dydaktycznych i wymiana doświadczeń w dziedzinie szeroko pojętej nauki i dydaktyki to główny cel odbywającego się na naszej Uczelni po raz piąty Tygodnia Jakości Kształcenia.
Szkolenia, warsztaty i seminaria są skierowane do studentów, doktorantów, pracowników administracji oraz wykładowców UKSW, zaś inaugurujące Tydzień Jakości Kształcenia seminarium poświęcone jakości kształcenia – do władz dziekańskich oraz członków Komisji Jakości Kształcenia.
– Główną ideą wydarzenia jest podejmowanie refleksji w zakresie jakości kształcenia na UKSW. Jest to czas wytężonego, wspólnego działania zarówno nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, pracowników administracji, jak również wszystkich jednostek UKSW. To również wymiana dobrych praktyk, opierająca się na dzieleniu się doświadczeniami dydaktycznymi oraz ciekawymi inicjatywami edukacyjnymi przez poszczególne wydziały Uczelni – mówi dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Jakość kształcenia to pojęcie wielowymiarowe i różnie interpretowane. Na UKSW dążymy do wypracowania rozwiązań, które pozwalają na nieustanne podwyższanie jakości kształcenia.
Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. podkreśla, że jakość kształcenia jest problemem złożonym, który wymaga weryfikacji dotychczasowych rozwiązań i pogłębionych badań. Prorektor uznaje za konieczne uzupełnianie i uporządkowanie wiedzy oraz doświadczeń, uwzględniających tę problematykę w odniesieniu do specyfiki różnych dyscyplin i różnych stanowisk badawczych.
– Podczas Tygodnia Jakości Kształcenia będziemy poruszali kluczowe kwestie dotyczące przyszłości kształcenia wyższego, roli sztucznej inteligencji oraz nowych metod dydaktycznych – zaznacza dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – Mam nadzieję, że będzie to cenne forum wymiany doświadczeń i pomysłów, które z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju jakości kształcenia na UKSW – podsumowuje Prorektor.
21 października o godzinie 10:00 Tydzień Jakości Kształcenia uroczyście otworzy rektor, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. Wydarzenie odbędzie się w sali 201 w bud. 23 na kampusie Wóycickiego. Tuż po rozpoczęciu odbędzie się seminarium dotyczące zapewniania jakości kształcenia, prowadzone przez Zespół ds. Badań Jakości Kształcenia.
W ramach Tygodnia Jakości Kształcenia każdego dnia odbędzie się sześć sesji szkoleniowych w formie stacjonarnej. Dodatkowo w godzinach 16:30-18:30 przewidziane są szkolenia w formie zdalnej.
Aby umożliwić wszystkim członkom społeczności akademickiej udział w zaplanowanych warsztatach i szkoleniach Tygodnia Jakości Kształcenia środa 23 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Tego dnia odbędą się m.in. warsztaty z zakresu praw i obowiązków studenta, sesje dotyczące tutoringu akademickiego, warsztaty z zakresu asertywności, szkolenie dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce i administracji, a także wystawa starodruków w Bibliotece UKSW.
Program TJK obejmuje ponad 40 szkoleń, warsztatów i wykładów tematycznych dotyczących m.in. takich zagadnień jak projektowanie programów studiów, strategie nauki języków obcych, wykorzystanie sztucznej inteligencji, akredytacja PKA, praca zespołowa, tworzenie profesjonalnych treści w mediach społecznościowych, personalizm w komunikacji, tutoring akademicki czy tworzenie CV i przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej.
Spotkania stacjonarne będą odbywać się w godz. 10:00–16:30 w sali 201 (bud. 23), zaś szkolenia online realizowane będą w godz. 16:30–18:30 poprzez platformę MS Teams: Tydzień Jakości Kształcenia | Ogólny | Microsoft Teams (kod do zespołu: 0lv7j22).
Pełny program Tygodnia Jakości Kształcenia znajduje się na stronie: https://jakosc.uksw.edu.pl/tydzien-jakosci-ksztalcenia-2024/