Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński uczestniczył w polsko-ukraińskiej konferencji „Uniwersytet klasyczny w kontekście wyzwań epoki”, która odbyła się 22-23 września w Kijowie.
W spotkaniu, zorganizowanym na Narodowym Uniwersytecie Kijowskim im. Tarasa Szewczenki, wzięło udział 120 przedstawicieli ukraińskich ośrodków naukowych, w tym 12 uniwersytetów, a także delegacja czterech uczelni wyższych z Polski pod przewodnictwem prof. Jerzego Woźnickiego, Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Prezesa Fundacji Rektorów Polskich.
Goście z Polski zostali zaproszeni do debaty panelowej nt. przyszłości uniwersytetów klasycznych w świetle doświadczeń uczelni polskich i ukraińskich. Głos zabrali: prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW, prof. Roman Cieślak, rektor SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM w Poznaniu. Ze strony ukraińskiej wypowiadali się: prof. Igor Kocan, rektor Narodowego Uniwersytetu Wschodnioukraińskiego im. Łesi Ukrainki w Łucku, prof. Stepan Malnyczuk, rektor Narodowego Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach oraz prof. Warfołomij Sawczuk, prorektor Dniepropetrowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara. Wprowadzeniem do dyskusji było wystąpienie dr Iryny Degtyarowej, visiting researcher Fundacji Rektorów Polskich, poświęcone wartościom akademickim współczesnego uniwersytetu w świetle wyników badań dot. zasad zarządzania w rozumieniu „governance” systemem szkolnictwa wyższego na Ukrainie z perspektywy procesu transformacji kraju.
Polscy uczestnicy przedstawili misję, tradycje i doświadczenia swoich uczelni w kontekście tematu spotkania. Ks. Rektor Dziekoński podkreślił, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jednym z najmłodszych polskich uniwersytetów – powstał w 1999 r., ale kontynuuje długoletnie tradycje wywodzące się z Akademii Teologii Katolickiej. Nasz Uniwersytet szybko się rozwija. Cechą charakterystyczną jest kształcenie zarówno w naukach humanistycznych i społecznych, jak i naukach ścisłych oraz przyrodniczych.
– Misja Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest implikacją jego dwóch fundamentalnych charakterystyk. UKSW jest zarówno uniwersytetem o charakterze katolickim, jak i publicznym. W badaniach naukowych i dydaktyce nawiązuje do ogólnoświatowej katolickiej tradycji intelektualnej. Istotne dla uczelni jest dbanie o wartości etyczne i poszanowanie człowieczeństwa. Publiczny charakter uniwersytetu sprawia, iż UKSW pragnie wywierać wpływ na funkcjonowanie państwa oraz osiąganie celów społecznych i gospodarczych w skali regionu – mówił Ks. Rektor.
Bliskie uniwersytetowi są idee proeuropejskie, a także współpraca międzynarodowa w zakresie programów badawczych i edukacyjnych. – Za fundamentalną przesłankę swojej działalności UKSW uznaje otwarty, uniwersalny i globalny charakter badań naukowych, a także wysoki standard etyczny i rzeczowy argumentacji, prowadzenia dyskusji i wzbogacania zasobu wiedzy o nowe, uznane przez społeczność naukową fakty. UKSW jest uczelnią otwartą na świat i na wszystkich ludzi, również o innych światopoglądach – podkreślał ks. prof. Dziekoński.
Fundamentem dla UKSW jest zasada wolności akademickiej, która obejmuje nierozerwalnie ze sobą związane wolność badań naukowych oraz wolność uczenia się. Dlatego na naszym Uniwersytecie – przekonywał Rektor – za priorytetowe kierunki i płaszczyzny badań naukowych, kształcenia kadr naukowych oraz studentów uznaje się fundamentalne zagadnienia sięgające tradycji średniowiecznych uniwersytetów klasycznych związane z pogłębianiem wiedzy o Bogu, Człowieku, relacjach Bóg – Człowiek, a także badania nad religią i jej znaczeniem w życiu indywidualnym, społecznym i międzynarodowym.
Program wizyty polskiej delegacji w Kijowie obejmował również spotkania z władzami państwowymi: 23 września polscy rektorzy zostali przyjęci przez Lilię Hryniewicz, minister oświaty i nauki Ukrainy.
Foto: strona internetowa Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie