Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski podczas uroczystości na kampusie przy ul. Dewajtis wręczył nominacje dwunastu dziekanom wydziałów uczelni na kadencję 2024-2028.
– Dziekani są na swoich wydziałach przedłużeniem władzy rektora – mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW wręczając nominacje dziekanom na kadencję 2024-2028. – Nasz uniwersytet stale się rozwija, staje w obliczu nowych wyzwań. Dlatego nowo powołanych dziekanów proszę nie tylko o kontynuację dotychczasowych, dobrych działań na rzecz Uniwersytetu, ale także o otwarcie na nowości, które są niezbędne dla dalszego rozwoju naszej wspólnoty.
W trakcie uroczystości rektor podkreślił rolę dziekanów na wydziałach, ale i w strukturze organizacyjnej Uniwersytetu. Zaznaczył, że tylko współpraca i współodpowiedzialność dają szansę na rozwój poszczególnych wydziałów, a w konsekwencji całego Uniwersytetu. Funkcja Dziekana jest jedną z najważniejszych w strukturze uniwersyteckiej. Do obowiązków dziekanów należy między innymi koordynacja pracy, nadzór nad działalnością dydaktyczną oraz badawczą, dbałość o sprawy studenckie, zapewnianie wysokiego poziomu kształcenia, a także tworzenie atmosfery sprzyjającej pracy i nauce.
– Wydziały – jak zaznaczył rektor UKSW – nie są same dla siebie, ale tworzą tę wielką wspólnotę akademicką, którą nazywamy Uniwersytetem. Każdy z dziekanów odpowiada zatem nie tylko za swoją jednostkę, ale za całą Uczelnię. – konstatował ks. prof. Ryszard Czekalski.
W uroczystości wzięli udział również prorektorzy, którzy, podobnie jak dziekani, rozpoczną swoją kadencję 1 września 2024 roku. Uroczysty charakter wydarzenia uzupełniała obecność kanclerza, kwestora oraz dyrektora finansowego Uczelni. Po oficjalnym wręczeniu nominacji odbyło się robocze spotkanie dziekanów z kolegium rektorskim, w trakcie którego omówiono najważniejsze wyzwania na początek kadencji.
Wydział Biologii i Nauk o Środowisku
dr hab. Jerzy Romanowski, prof. ucz.
Dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW od 2020 r. Doktor habilitowany nauk biologicznych, Kierownik Katedry Biologii w Instytucie Nauk Biologicznych. Dotychczas w zakresie jego zainteresowań naukowych pozostawały zagadnienia związane z ekologią i zoologią, a w szczególności wybiórczość środowiskowa, pokarm i rozmieszczenie w Polsce. Od 2017 r. zajmuje się badaniami endemicznych i obcych gatunków chrząszczy z rodziny biedronkowatych Wysp Kanaryjskich.
Wydział Filozofii Chrześcijańskiej
ks. dr hab. Maciej Bała, prof. ucz.
Autor ponad 100 publikacji. Dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW od 2020 r. Od wielu lat zajmuje się dydaktyką filozofii, autor podręczników. Twórca Akademii Młodego Filozofa. Członek Société Francophone de Philosophie de la Religion, Conférence Mondiale des Institutions Universitaires Catholiques de Philosophie, Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Filozofii. Taternik i alpinista. W UKSW pełnił również funkcję prorektora.
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych
dr hab. Mirosław Kurkowski, prof. ucz.
Profesor w Instytucie Informatyki UKSW. W 2003 r. uzyskał stopień doktora, a w 2014 r. – doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie informatyki na podstawie rozprawy Formalne metody weryfikacji własności protokołów zabezpieczających w sieciach komputerowych. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się protokoły zabezpieczające, kryptografia i cyberbezpieczeństwo. W kadencji 2020-2024 prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW.
Wydział Medyczny. Collegium Medicum
prof. dr hab. n. med. Filip M. Szymański
Od 2021 r. Dziekan Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW. Lekarz kardiolog, przewodniczący Komisji Ewaluacji Nauki oraz Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. Jest autorem lub współautorem ponad 250 artykułów naukowych uznanych i cenionych w środowisku medycznym.
Wydział Nauk Historycznych
ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk
Dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW od 2020 r. W 2005 r otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2011 r. W zakres jego zainteresowań badawczych wchodzą m. in. zagadnienia dotyczące klasztorów różnych reguł zakonnych z terenu Mazowsza i Małopolski, kultura książki oraz księgozbiory historyczne, monastycyzm, prozopografia zakonna.
Wydział Nauk Humanistycznych
dr hab. Dorota Kielak, prof. ucz.
Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW od 2020 r. W 1998 r. obroniła pracę doktorską, a w 2008 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 1990 r. zatrudniona w Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, a od 1999 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. W latach 2005-2008 prodziekan WNH UKSW, a także organizator Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na WNH UKSW. W UKSW pełniła również funkcję prorektora.
Wydział Nauk Pedagogicznych
ks. dr hab. Stanisław Chrobak, prof. ucz.
Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW od 2020 r. Od 2002 r. jest związany z UKSW. W latach 2003 – 2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki im. Św. Jana Bosko na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, a w latach 2008 – 2012 prodziekanem Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW. W 2010 roku uzyskał habilitację na podstawie dorobku oraz monografii: Podstawy pedagogiki nadziei. Współczesne konteksty w inspiracji personalistyczno-chrześcijańskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Wydział Prawa i Administracji
prof. dr hab. Bogumił Szmulik
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW od 2020 r. Tytuł profesora nauk prawnych otrzymał w roku 2024. Konstytucjonalista i teoretyk prawa. Odbył wiele staży zagranicznych w niemieckich jednostkach naukowych. W 2012 r. powołany na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pełnił również funkcję członka Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.
Wydział Prawa Kanonicznego
ks. dr hab. Dariusz Borek, prof. ucz.
Dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW od 2020 r. Kanonista. Jest członkiem prowincji pw. św. Józefa w Polsce Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W 2015 r. na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Concursus in delicto. Formy zjawiskowe przestępstwa w kanonicznym prawie karnym (studium prawno-historyczne) uzyskał na Wydziale Prawa Kanonicznego stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.
Wydział Społeczno-Ekonomiczny
dr hab. Michał Gierycz, prof. ucz.
Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW od 2020 r. Politolog, główne obszary badawcze: aksjologia i antropologia polityki, związki religii i polityki, integracja europejska, myśl społeczna Kościoła katolickiego. Opublikował m.in. Europejski spór o człowieka. Studium z antropologii politycznej (2017, wyd. ang. 2021), Totalitaryzm w epoce postmodernizmu (2018, współautor), Religia i polityka. Zarys problematyki (red. wspólnie z ks. P. Burgońskim, 2014), Chrześcijaństwo i Unia Europejska. Rola religii w procesie integracji europejskiej (2008).
Wydział Studiów nad Rodziną
ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski
Dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW od 2022 r. Teolog, od 2015 r. profesor nauk teologicznych. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego w latach 2012-2016, członek konsultor Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Członek Rady Doskonałości Naukowej w kadencji 2024-2027.
Wydział Teologiczny
ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz.
Teolog, katechetyk. W 2021 r. został dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przekształconego w 2023 r. w Centrum Myśli Bł. Stefana Wyszyńskiego. Od 2011 r. jest rzeczoznawcą do spraw oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Jest członkiem Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, Płockiego Towarzystwa Naukowego oraz Europejskiego Forum dla Edukacji Religijnej (EuFRES).