Przejdź do treści

Cel: zdrowie psychiczne

miniaturka Centrum ZdrowiaWspółpraca UKSW z Centrum Zdrowia Dziecka otworzyła nowe możliwości kompleksowego wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży. 

– Dziękuję Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego za podjęte działania i zaangażowanie. W ramach projektu, który inaugurację dzisiaj przeżywamy półtora tysiąca dzieci i młodzieży otrzyma wsparcie. Będzie nim objętych także około dwóch tysięcy rodziców – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, otwierając Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Aninie.

Placówka dedykowana jest dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. Zarówno oni, jak i ich rodziny zostaną objęci wielospecjalistyczną opieką – profesjonalnym wsparciem medycznym, psychiatrycznym oraz psychoterapeutycznym.

centrum otwarcie 1920x1080 1

Na zdjęciu od lewej: dyrektor CZD dr n. med. Marek Migdał, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., burmistrz Wawra Norbert Szczepański oraz prezes Ezra sp. z o.o. Tomasz Rowiński 

Podczas inauguracji nasz Uniwersytet reprezentowała prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus prof. ucz. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że jest to kolejny ważny projekt prowadzony przez UKSW, który służy społeczeństwu, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży. – Dziękuję naszym pracownikom, przede wszystkim tym, reprezentującym dyscyplinę psychologia. Ich zaangażowanie jest bardzo duże nie tylko w obszarze naukowym, ale i rzeczywistego wsparcia w zakresie psychiatrii. To ważne działania i rozwiązania, które są podstawowym celem UKSW – dodała. 

Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego działają według autorskiego modelu psychologicznej opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży opracowanego przez spółkę EZRA UKSW. Model wyróżnia teoretyczno-praktyczne podejście do pacjenta oraz uwzględnieniem sieci wsparcia społecznego.

20220131 112750 1

Na zdjęciu: uczestnicy inauguracji ŚCZP. Pierwsza od lewej prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW, dr hab. Anna Fidelus

– Model środowiskowy, o którym dzisiaj mówimy to model, który jest najbliżej pacjentów, osób potrzebujących. Wymaga ścisłej współpracy samorządu, który jest blisko mieszkańców, podmiotów medycznych oraz podmiotów naukowych. Czas najwyższy, żebyśmy w całej Polsce mówili o modzie na zdrowie psychiczne podobnie jak na zdrowie fizyczne – powiedział Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer. 

Doktor Tomasz Rowiński, prezes Zarządu EZRA zaznaczył, że wyjątkowość projektu z Centrum Zdrowia Dziecka polega na wielospecjalistycznym podejściu do diagnozy. Daje szanse na to, aby współpraca różnych specjalistów na pierwszym, kluczowym etapie leczenia była kompleksowa i efektywna.

 

31 stycznia 2022