Przejdź do treści

Pełnomocnik medyczny

ręce1Polska Grupa Robocza ds. Problemów Etycznych Końca Życia w latach 2013 – 2016 wypracowała projekt instytucji pełnomocnika medycznego.

Zgodnie z założeniami projektu pacjent będzie mógł wskazać osobę uprawnioną do podejmowania w jego imieniu decyzji w sprawach dotyczących postępowania medycznego. Wprowadzenie postulowanych rozwiązań prawnych zmierza do: uproszczenia procedur związanych z uzyskaniem zgody na leczenie w przypadku osób niezdolnych do jej wyrażenia; poszanowania woli i wartości wyznawanych przez pacjenta, który ustanawia dla siebie pełnomocnika medycznego.

Grupa zrealizowała wyżej opisany projekt naukowy w ramach współpracy pomiędzy Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katedrą i Zakładem Opieki Paliatywnej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu oraz Wydziałem Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Członkami Grupy, biorącymi udział w projekcie, są również naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: ks. prof. dr hab. Wojciech Bołoz (przewodniczący Grupy, Instytut Ekologii i Bioetyki), ks. dr hab. Andrzej Kobyliński (Instytut Filozofii) i dr Karolina Smoderek (Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki). Prace prezentujące projekt instytucji pełnomocnika medycznego zostały opublikowane w Polskim Archiwum Medycyny Wewnętrznej (M. Szeroczyńska, M. Czarkowski, M. Krajnik i wsp. Institution of the health care agent in Polish legislation: position of the Polish Working Group on End-of-Life Ethics, „Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej” 126 (2016) 5, s. 313-320.) i w Medycynie Praktycznej (M. Szeroczyńska, M. Czarkowski, M. Krajnik i wsp. Instytucja pełnomocnika medycznego w Polsce – stanowisko Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia, „Medycyna Praktyczna” 330 (2016) 5, s. 102-111.).

Polska Grupa Robocza ds. Problemów Etycznych Końca Życia to stały zespół specjalistów z zakresu etyki, medycyny i prawa. Grupa działa nieprzerwanie w zmieniającym się składzie od 2008 roku i podejmuje inicjatywy zmierzające do wprowadzenia przepisów prawa oraz standardów postępowania w zakresie opieki nad osobami u kresu życia. Jej członkami są doświadczeni etycy, filozofowie, lekarze, prawnicy i teolodzy, zarówno praktycy, jak i pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni, którzy obradują podczas odbywających się cyklicznie seminariów.

01 lipca 2016