Przejdź do treści

PLUS-IP program polsko-amerykański na UKSW

Konf z amerykProf. Maria Siemionow światowej sławy chirurg i transplantolog  w gronie wybitnych naukowców z USA i Polski wzięła udział w spotkaniu na UKSW, promującym projekt współpracy medyczno- informatycznej programu PLUS-IP. Celem projektu jest stworzenie światowej klasy ośrodka łączącego naukę, innowacyjność i przedsiębiorczość w oparciu o nawiązanie szeroko zakrojonej współpracy naukowców z Polski i USA.

UKSW jest liderem w projekcie w zakresie etyki i CSR jako podstawy powodzenia nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Projekt ten, w opinii uczestników spotkania, jest zalążkiem powstania Polskiej Doliny Krzemowej, która nie tylko przyciągnie talenty ale instytucje zainteresowane najnowszymi technologiami innowacyjnymi, które staną się wizytówką naszego kraju. Celem jest stworzenie przestrzeni dla krajowych i czołowych zagranicznych firm technologicznych oraz przedstawicieli nauki.

Władze Uczelni reprezentował prof. UKSW dr hab. Jerzy Cytowski. Wśród uczestników spotkania obecni byli także prof. Andrzej Ruciński wykładowcą w Space Science Center (Centrum Nauk Kosmicznych) w Instytucie Badań nad Ziemią, Oceanami i Kosmosem UNH,  który otrzymał Katedrę Uniwersytetu New Hampshire (UNH) „Class of 1940″ za Wyjątkowe Osiągnięcia Interdyscyplinarne w Nauczaniu i Pracy Naukowej, prof. Mirosław Miller specjalista w zakresie chemii fizycznej ciała stałego, fizykochemii związków nieorganicznych, procesów wysokotemperaturowych oraz nanomateriałów zol-żel, ekspert Komisji Europejskiej ds. regionalnych strategii inteligentnych specjalizacji dla Polski oraz ds. Programu Horizon 2020 a także Ekspert Banku Światowego ds. regionalnych strategii inteligentnych specjalizacji w Polsce.

W dyskusji uczestniczył również prof. dr hab. inż. Artur Świergiel, wybitny biolog i neurofizjolog zasiadający w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej. UKSW w zakresie nauk medycznych reprezentował prof. Wiesław Nowiński autor komputerowej mapy mózgu. Laureat wielu prestiżowych światowych nagród, III edycji konkursu „Wybitny Polak” i autor 32 patentów. Prof. Nowiński opracował pierwszy komputerowy atlas mózgu. W gronie naukowców obecni byli również przedstawiciele Wydziałów UKSW:  Filozofii Chrześcijańskiej,  Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych.   

20 października 2015