Przejdź do treści

Razem dla bezpieczeństwa

W dniach 9–10 kwietnia w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym UKSW odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Bezpieczeństwo, zarządzanie, zdrowie i innowacje technologiczne”.

Była to już ósma edycja wydarzenia, które co roku gromadzi ekspertów, naukowców i praktyków poruszających najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem państwa i społeczeństwa. Program konferencji składał się z sesji plenarnej oraz sesji panelowych poświęconych czterem tematom: bezpieczeństwu, zarządzaniu, medycynie i zdrowiu oraz innowacjom technologicznym. Specjaliści i praktycy wspólnie omawiali najnowsze wyzwania oraz kierunki rozwoju w tych kluczowych obszarach.

Prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem, dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz., witając zebranych w imieniu rektora UKSW, ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, zwrócił uwagę na interdyscyplinarny i praktyczny charakter konferencji: – Referaty obejmują zagadnienia z zakresu: bezpieczeństwa, zarządzania, medycyny i zdrowia oraz innowacji technologicznych, z wyraźnym podkreśleniem aspektu praktycznego, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę analizowaną tematykę – zaznaczył.

prof. Sebastian Sikorski

Prof. Sikorski wyjaśnił, że przedmiotem debaty będą również problemy związane z zapobieganiem, wykrywaniem, reagowaniem oraz odbudową zasobów po niekorzystnych zdarzeniach, w tym stanach nadzwyczajnych. – Należy podkreślić, że omawiane aspekty bezpieczeństwa będą analizowane na kilku płaszczyznach: międzynarodowej, krajowej (narodowej) oraz lokalnej. To także wielka wartość tej konferencji. Życzę owocnych obrad – zakończył prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem UKSW.

Gość honorowy konferencji, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, podczas wystąpienia online poruszył zagadnienia związane z bezpieczeństwem Europy Środkowo-Wschodniej w świetle wydarzeń z 2025 roku. Przywołał historię transformacji ustrojowej krajów tej części Europy. – Celem były wtedy trzy kwestie: zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo, demokrację i rozwój (…) Byłem przekonany, że Polska potrzebuje prawdziwych gwarancji bezpieczeństwa. Wybór padł więc na NATO. Weszliśmy tam w 1999 roku w pierwszej grupie państw z naszego regionu – przypomniał były prezydent.

były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w trakcie łączenia online

Wskazał, że wówczas kraje naszego regionu uzyskały poczucie bezpieczeństwa, które zmieniło się w 2008 roku, gdy Federacja Rosyjska pod przywództwem Władimira Putina zaatakowała Gruzję. To, według prelegenta, był pierwszy sygnał, że Rosja chce odbudować swoją potęgę – tzw. „wielką Rosję”. Potem, w 2014 roku, aneksja Krymu była tylko preludium do tego, co wydarzyło się w 2022 roku.

– Współpraca europejska jest zatem koniecznością. Trzeba wziąć sprawy bezpieczeństwa w swoje ręce, poprzez zintegrowanie europejskich przemysłów zbrojeniowych. Ważna jest europejska współpraca technologiczna, współpraca przemysłów zbrojeniowych oraz współpraca polityczna. Europa musi być zintegrowana i pogłębić swoją współpracę w ramach Unii Europejskiej – podsumował Aleksander Kwaśniewski.

W czasie sesji plenarnej poruszano także kwestie związane m.in. z kryzysem państwa, innowacyjnymi technologiami w testach medycznych, sztuczną inteligencją oraz nowoczesnymi technologiami wspierającymi zarządzanie kryzysowe.

Podczas sesji panelowych prelegenci poruszali problemy związane z bezpieczeństwem, zarządzaniem, medycyną i zdrowiem oraz innowacjami technologicznymi. Analizowali metody, techniki i narzędzia badawcze, a także prezentowali wyniki swoich prac naukowych. Dyskutowano o innowacyjnych rozwiązaniach w obszarach: wykrywania i zapobiegania zagrożeniom, przygotowania i reagowania na zdarzenia kryzysowe, odbudowy zasobów po incydentach, udzielania pierwszej pomocy i medycyny ratunkowej oraz zdrowia i kultury fizycznej.

Sesja „Bezpieczeństwo” koncentrowała się na zagadnieniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w różnych dziedzinach życia – od cyberbezpieczeństwa po kwestie bezpieczeństwa narodowego oraz ochrony przed kryzysami i katastrofami. Moderatorami tej sesji byli dr hab. Jerzy Telak, prof. ucz., oraz dr hab. Roman Stawicki, prof. ucz.

W sesji „Zarządzanie” prezentowane były innowacyjne metody zarządzania w biznesie, administracji publicznej oraz organizacjach non-profit. Poruszone zostały także kwestie zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania kryzysowego w obliczu współczesnych wyzwań. Moderatorami byli prof. dr nauk V. Popovych oraz dr hab. Oksana Telak, prof. ucz.

W ramach sesji „Medycyna i zdrowie” omawiano nowoczesne rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia, telemedycyny, a także zagadnienia związane z zarządzaniem systemami opieki zdrowotnej. Dyskutowano również o wyzwaniach związanych z globalną pandemią i zdrowiem publicznym. Moderatorem sesji była dr Ewa Zieliński.

Tematyka sesji „Innowacje technologiczne” dotyczyła najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii, w tym sztucznej inteligencji, automatyzacji, a także ich wpływu na rozwój społeczeństw i gospodarek. Moderatorami sesji byli dr hab. Zbigniew Mikołajczyk, prof. ucz., oraz dr nauk Taras Rak, prof. ucz.

Ważnym elementem całej konferencji była analiza interakcji między kulturami w celu wspierania integracji i harmonijnego współistnienia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wydarzenie organizowane było przez polskie i ukraińskie uczelnie:

  • Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie w Warszawie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uczelnia Łukaszewski
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • Chmielnicki Narodowy Uniwersytet
  • IT STEP University we Lwowie
  • Lwowski Państwowy Uniwersytet Bezpieczeństwa Życia
  • Lwowski Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej im. Ivana Boberskiego
  • Południowo-ukraiński Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. K. D. Uszyńskiego w Odessie
  • Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Pawła Tyczyny w Humaniu 
10 kwietnia 2025