Przejdź do treści

Razem na rzecz obronności państwa

Prowadzenie wspólnych badań naukowych w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego oraz upowszechnianie  wiedzy obronnej wśród społeczeństwa to główne założenia umowy podpisanej przez UKSW z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Porozumienie o współpracy podpisali rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski oraz szef CWCR płk Grzegorz Wawrzynkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że nasz Uniwersytet może podjąć współpracę z tak ważną jednostką. W dzisiejszych, niepewnych czasach takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Wartość naszego porozumienia jest tym większa, że obejmuje bardzo szeroki zakres współpracy: od nauki i dydaktyki, poprzez praktyki dla studentów. Jestem przekonany, że współpraca pomiędzy naszymi instytucjami zaowocuje i przyczyni się do poprawy wiedzy obronnej wśród naszych studentów, a w dalszej perspektywie także całego społeczeństwa – powiedział ks. prof. Ryszard Czekalski podpisując umowę. Podziękował także prodziekanowi Wydziału Prawa i Administracji UKSW, dr. hab. Marcinowi Wielcowi, prof. ucz. za przygotowanie porozumienia z ramienia naszej Uczelni.

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, płk Grzegorz Wawrzynkiewicz

Pułkownik Grzegorz Wawrzynkiewicz zwrócił uwagę na fakt, że UKSW jest pierwszą uczelnią, z którą CWCR nawiązało współpracę służącą realizacji zadań stojących przed Zespołem Ochrony Praw Żołnierzy, którego szefem jest mjr Monika Kwiatkowska. Zespół Ochrony Praw Żołnierzy to nie tylko wsparcie prawne żołnierzy narażonych na odpowiedzialność karną w związku ze zdarzeniami wynikającymi z wykonywania obowiązków służbowych, ale również edukacja prawna żołnierzy oraz podnoszenie świadomości prawnej, co wpływa na jakość wykonywanych operacji.

Ważnym aspektem umowy będą także wspólne działania edukacyjne. Będą one realizowane m.in. poprzez obopólne korzystanie z zasobów bibliotecznych. Ponadto żołnierze będą mogli podnosić swoje kwalifikacje i uczestniczyć w uczelnianych programach kształcenia a studenci UKSW korzystać ze staży i praktyk organizowanych przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.

Na mocy porozumienia przewidziano także możliwość wspólnego organizowania w przyszłości szkoleń, kursów, a w razie potrzeby również studiów podyplomowych, które będą funkcjonowały w ramach odrębnych umów.

Porozumienie zakłada także integrację środowiska żołnierskiego i młodzieży akademickiej w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Mjr Monika Kwiatkowska; dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski; płk Grzegorz Wawrzynkiewicz; dr hab. Marcin Wielec, prof. ucz.
28 kwietnia 2025