Przejdź do treści

Starość jako problem akademicki

starosc Monthly MW Akademii Ignatianum w Krakowie w dn. 18-19 października odbywa się konferencja pt. Kształcenie profesjonalistów dla integralnej gerontologii XXI w., w której uczestniczą przedstawiciele UKSW.

Konferencja poświęcona jest wyzwaniom medycznym, społecznym, ekonomicznym, które rodzi zjawisko starzenia się społeczeństw. „Człowiek XXI wieku żyje dłużej, ale nie znaczy to, że starość jest coraz lepsza. Stąd tym samym priorytetową i konieczną staje się kwestia interdyscyplinarnego kształcenia profesjonalistów w zakresie szeroko ujmowanej gerontologii w celu zapewnienia seniorom należytej holistycznej pomocy i opieki, która zaspokoi ich potrzeby, a jednocześnie pozwoli im w sposób godny żyć” – wyjaśniają cel konferencji jej organizatorzy z Katedry Gerontologii Geriatrii i Pracy Socjalnej Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum.

Wśród uczestników konferencji są eksperci z różnych dziedzin i ośrodków naukowych polskich i zagranicznych, w tym lekarze, psycholodzy, pedagodzy i teolodzy z Polski, Brazylii, Włoch, Niemiec i Słowacji. Podczas dwudniowych obrad wykład poświęcony „Roli uniwersytetu w służbie osobom wieku senioralnego” wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z kolei dr n. med. specjalista chorób oczu Agnieszka Kamińska z UKSW mówiła o „Wpływie procesów starzenia się organizmu na narządy zmysłów – najczęściej występujące choroby cywilizacyjne”.

Podczas sympozjum poruszane są m.in. tematy: gerontologia jako nauka zajmująca się procesem starzenia się, etyka i godność osoby ludzkiej w procesie pomagania osobom starszym, medyczne aspekty starzenia się, profilaktyka i leczenie chorób wieku podeszłego, starczego i sędziwego, psychologiczne i społeczne aspekty starzenia się. Rola instytucji publicznych i organizacji pozarządowych we wsparciu osób starszych, formy aktywizacji i integracji osób trzeciego wieku.

 

19 października 2016