Dwa koncerty, promocja doktorska 73 osób, dyplomy doktorów habilitowanych dla 14 naukowców, medale państwowe i resortowe za sukcesy i długoletnią pracę – to główne punkty obchodów Święta UKSW.
Tegoroczne obchody Święta naszego Uniwersytetu rozpoczęły się już w sobotę 27 maja, koncertem „Pieśni Maryjne w kulturze chrześcijaństwa” przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW. Zespół Muzyki Sakralnej „Angelus” z Ługańska wykonał w Auli Jana Pawła II pieśni maryjne z repertuaru Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. (Relacja przygotowana przez MCDMiM i zdjęcia z koncertu – pobierz)
W niedzielę 28 maja, w kościele Świętego Krzyża odbyła się msza święta koncelebrowana, której przewodniczył JM, ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. Słowo Boże wygłosił ks. prof. Maciej Bała prorektor UKSW ds. ogólnych i rozwoju.
Po mszy świętej delegacja Senatu Uczelni, na czele z Księdzem Rektorem, złożyła kwiaty pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tego samego dnia o godz. 16.00 odbył się koncert Chóru UKSW w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP ul. Przy Agorze 9.
Druga część obchodów odbyła się 29 maja. W godzinach porannych Ksiądz Rektor z delegacją UKSW odmówił modlitwę w intencji beatyfikacji naszego Patrona i złożył kwiaty przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Centralnym punktem uroczystości była sesja, odbywająca się w auli Jana Pawła II od godz. 11.00.
Ksiądz Rektor w swoim przemówieniu wskazał obszary, dzięki którym UKSW rozwija się i wzmacnia potencjał naukowo-badawczy. Poinformował zebranych, iż nasza Uczelnia złożyła projekt budowy parku Naukowo-Technologicznego UKSW w ramach kontraktu terytorialnego. W ostatnim czasie podpisaliśmy także klaster technologii informacyjno-komunikacyjnych wraz z 15 instytucjami i przedsiębiorstwami. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzebę realizacji innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki, w szczególności dla sektora ICT. Dalej Ksiądz Rektor zwrócił uwagę na owocną współpracę naszej Uczelni z instytucjami ważnymi społecznie, np. ZUS czy PGNiG. Wyraził także nadzieję, iż w 2018 roku zostanie uruchomiony Wydział Medyczny na UKSW.
W dalszej części przemówienia wymienione zostały nagrody i wyróżnienia, które otrzymała nasza Uczelnia, m.in. nagroda Research Impact Leaders 2016 w kategorii Humanities.
Ksiądz Rektor podkreślił, iż nasi studenci i doktoranci osiągają sukcesy na polu edukacyjnym, otrzymują stypendia i nagrody, m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aby zapewnić najlepsze warunki pracy i nauki modernizujemy najstarszy budynek naszej uczelni a także planujemy budowę nowoczesnego centrum sportowego i akademika oraz stworzenie trzeciego kampusu w Dziekanowie Leśnym.
Na koniec wystąpienia Ksiądz Rektor przywołał słowa patrona Uczelni. Podkreślił iż: „pielęgnąc dziedzictwo myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego w codziennej działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej, odwołujemy się do silnych korzeni humanizmu i personalizmu chrześcijańskiego, z których zawsze rodzi się szacunek i ochrona godności każdego człowieka”.
Po przemówieniu Księdza Rektora zostały odczytane listy gratulacyjne od Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, pana Marka Kuchcińskiego, Ministra Środowiska, prof. Jana Szyszki oraz Pana Sebastiana Chwałka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Głos zabrał także pan Michał Kurtyka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii, który podkreślił konieczność kształcenia wykwalifikowanej kadry na potrzeby rozwijającej się branży energetycznej.
Po uroczystych przemówieniach nastąpiła ceremonia wręczania odznaczeń państwowych i resortowych.
Pan Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, w imieniu Prezydenta RP udekorował odznaczeniami państwowymi Pracowników Uczelni za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki (13 osób) oraz za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej (10 osób).
Następnie ks. prof. Maciej Bała, prorektor UKSW ds. ogólnych i rozwoju, odczytał listę pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni, którzy otrzymali medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (25 osób). Medale wręczył Jego Magnificencja Ksiądz Rektor Stanisław Dziekoński.
Złotym Medalem UKSW został uhonorowany ksiądz doktor Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Treść uchwały Senatu UKSW odczytał ks. prof. Jan Bielecki a odznaczenie wręczył Jego Magnificencja Ksiądz Rektor.
W dalszej części uroczystości ks. prof. Ryszard Czekalski, prorektor UKSW ds. nauki i współpracy międzynarodowej odczytał nazwiska osób, które otrzymały w bieżącym roku akademickim tytuł naukowy profesora (8 osób) oraz stopień doktora habilitowanego (14 osób). Jego Magnificencja Rektor wręczył wraz z Dziekanami poszczególnych Wydziałów oraz Promotorami dyplomy doktora habilitowanego.
Następnie Pani prof. Anna Fidelus, prorektor UKSW ds. studenckich i kształcenia przeprowadziła promocję doktorską. Tytuł doktora otrzymały 73 osoby, które złożyły uroczystą przysięgę doktorską. W ich imieniu głos zabrała pani dr Dorota Sys a hymn „Gaude Mater Polonia” zakończył promocję doktorską.
W części artystycznej chór UKSW pod dyrekcją dr. hab. Michała Sławeckiego wykonał trzy utwory: Ubi Caritas, Notre Pere oraz Inviolata.
Święto UKSW zakończył piknik, w którym uczestniczyli zaproszeni Goście, Studenci oraz Pracownicy Uczelni.