Zwiększenie szans udziału w krajowych i europejskich grantach i programach naukowych to cel projektu „Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW źródłem zwiększenia transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo-rozwojowej”, którego podsumowanie odbyło się 16 grudnia 2015 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, szkół wyższych i jednostek naukowych, a także wielu innych instytucji współpracujących z UKSW. Otwierając spotkanie Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW, podkreślił, że dotychczas Uniwersytet zmagał się z brakiem własnej infrastruktury naukowej. W wyniku realizacji projektu MCLNP Uczelnia zyskała obiekt, w którym znalazło się 45 specjalistycznych laboratoriów stanowiących zaplecze doświadczalne dla kierunków priorytetowych, realizowanych na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku, Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym (Szkoła Nauk Ścisłych), a także na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych. Dzięki temu możliwe stało się prowadzenie szeroko zakrojonych projektów badawczych, a docelowo nawiązywanie szerszej współpracy z instytucjami otoczenia biznesu. Na interdyscyplinarny i integracyjny charakter inwestycji zwrócili także uwagę dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marcin Wajda, który odczytał list marszałka Adama Struzika oraz kierownik projektu – kanclerz UKSW Mariusz Wielec.
W drugiej części konferencji kadra naukowa naszej uczelni zaprezentowała rezultaty realizacji projektu – nowoutworzone laboratoria oraz aparaturę. Przedstawiono zakres prowadzonych i planowanych zadań, a także wskazano możliwe obszary współpracy – zarówno ze światem nauki, jak i otoczeniem społeczno-gospodarczym. Zróżnicowanie laboratoriów pozwala na prowadzenie kompleksowych i unikatowych badań z tak strategicznych dziedzin, jak np.: badania geologiczno-hydrologiczne i GIS (System Informacji Geograficznej), ochrona środowiska, neurofizjologia człowieka, nanotechnologia, elektrochemia, ekologia behawioralna i ewolucyjna oraz wiele innych.
Z laboratoriów i prowadzonych w nich badań będą korzystać zarówno pracownicy naukowi, studenci, jak i docelowo środowisko naukowe i akademickie, a także Miasto Stołeczne Warszawa, przedsiębiorcy i instytucje badawcze.
Inwestycja na Kampusie Wóycickiego powstała w ramach projektu pt. „Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW źródłem zwiększenia transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo-rozwojowej”, realizowanego w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2015 roku.
Projekt był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Priorytet I Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu, Działanie 1.1 Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego. Wartość całkowita projektu: 61 016 890,95 zł. Kwota dofinansowania w ramach RPO WM 2007-2013: 27 872 560,00 zł.
Publikacja o projekcie:
https://drive.google.com/file/d/0B3CUEoYe7S43dWZfSFREMGEyR2M/view?usp=sharing