Pierwszy dzień obchodów Święta Uczelni stał się, jak co roku, okazją do uroczystej promocji doktorów, wręczenia dyplomów doktorom habilitowanym, profesorom i stypendystom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także wręczenia medali KEN zasłużonym pracownikom UKSW.
W Auli Jana Pawła II na kampusie Dewajtis, 26 naukowców naszej Uczelni odebrało dyplomy doktorskie, 10 – dyplomy doktora habilitowanego, zaś 5 naukowców otrzymało gratulacje z okazji uzyskania tytułu profesora.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW w przemówieniu inaugurującym nazwał uroczystość jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku akademickiego, będących „ewaluacją” dokonań, wieloletniej pracy dydaktycznej i naukowej.
Proces intelektualny, postawa życiowa
– Ani indywidualny człowiek, ani Uniwersytet, nie osiąga sukcesu bez wytężonej pracy, zaangażowania, poświecenia, oddania się bez reszty rzetelnej działalności naukowej, badawczej i dydaktycznej – mówił Rektor UKSW. – Nie ma Uniwersytetu bez człowieka nauki, który nie zadowala się powierzchowną wiedzą, lecz wciąż szuka, odkrywa, ubogaca siebie i innych. To nie tylko proces intelektualny, ale także postawa życiowa, otwartość na wciąż nieznane, gotowość na zadawanie trudnych pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Postawa prowadząca do wielkich odkryć, które zmieniają bieg historii, a czasem małych, które zmieniają życie jednostki. Odkrywanie wiąże się z twórczością, przekraczaniem granic wiedzy, w wyniku długich lat pracy, podejmowania, mimo porażek, kolejnych prób z nadzieją osiągnięcia sukcesu.

Ks. prof. Ryszard Czekalski podkreślił ważną w pracy naukowca rolę pokory wobec złożoności świata i związaną z nią „świadomość własnych ograniczeń”, prowadzącą do „rozwoju intelektualnego i moralnego”. Zaznaczył przy tym, że człowiek nauki dzieli się wiedzą, „uczy, inspiruje, wspiera rozwój innych osób”. Dodał, że bez człowieka nauki, bez jego rozwoju, szukania, odkrywania, dzielenia się wiedzą i wynikami badań a także ich wdrażania w życie, nie bylibyśmy na tym etapie rozwoju cywilizacyjnego na jakim jesteśmy.

Wypromowanych doktorów Rektor UKSW nazwał „nadzieją naszego Uniwersytetu”, podkreślając ich „ogromną odpowiedzialność” związaną z zaangażowaniem w „zmienianie społeczeństwa, państwa i Kościoła” i życząc inspiracji do dalszej pracy, która „przynosi nadzieję i zmienia świat”, podążania z „odwagą i pasją” ścieżką zawodową, nieustannego poszukiwania „nowych wyzwań i nowych możliwości”.

– Taka jest rola Uniwersytetu, a Wy jako jego najznamienitsi absolwenci i profesorowie szczególnie musicie to zadanie podejmować. Niech przyjęcie dziś dyplomu nie zakończy Waszej drogi, a stanie się inspiracją do dalszej pracy, która przynosi nadzieję i zmienia świat – mówił Rektor UKSW zwracając się do naukowców – Wasza ciężka praca, zaangażowanie i determinacja zasługują na najwyższe uznanie.
Wyjątkowe miejsce, wyjątkowa rodzina
– Miejcie też we wdzięcznej pamięci Wasz Uniwersytet, Wasz naukowy dom – kontynuował Rektor UKSW. – Potrzebujemy zaangażowanych w sprawy Uniwersytetu absolwentów, którzy będą nie tylko pamiętać o UKSW, ale także się o nasz Uniwersytet troszczyć. Tworzymy wyjątkowe miejsce, wyjątkową rodzinę, która musi umieć się wspierać, działać razem i ponosić za siebie odpowiedzialność. Gdziekolwiek traficie, pamiętajcie o UKSW.

Rektor UKSW nazwał naszą Uczelnię „młodym, a zarazem dojrzałym Uniwersytetem”, wkraczającym w nowy etap, wymagający odpowiedzi na potrzeby zmieniającego się świata. Podkreślił potrzebę rozwijania zarówno tradycyjnych kierunków kształcenia, które świadczą o naszym universitas, jak również nowych, wynikających z „szybkiego rozwoju i sytuacji społeczno-gospodarczej”, nie zaprzestania przy tym „stawiania śmiałych hipotez”, „dyskusji” i „ciągłego poszukiwania prawdy”.
W duchu przyjaźni i życzliwości
Ks. prof. Ryszard Czekalski zaznaczył, że kluczem do rozwoju i sukcesu jest zaangażowanie, otwartość na „dialog, różnorodność i współpracę”. Podkreślił szczególną wartość odpowiedniej jakości kształcenia oraz współpracy międzynarodowej, otwierania nowych kierunków kształcenia w językach obcych, gotowości na przyjęcie zagranicznych studentów i doktorantów, nie tylko w ramach wdrażanego z powodzeniem programu Erasmus+. Przyznał, że tylko niezbędne dostosowanie do zmian technologicznych, globalizacji i rosnącej konkurencji na arenie polskiej i międzynarodowej programów nauczania, pozwoli na zwiększenie liczby studentów i doktorantów.

– Bądźcie wdzięczni Uniwersytetowi, ale też Waszym promotorom, recenzentom, władzom poszczególnych Wydziałów i Instytutów, pracownikom administracji, jak również Koleżankom i Kolegom z poszczególnych etapów waszej akademickiej kariery. Kierujcie Waszą wdzięczność do Waszych Rodzin, Bliskich i Przyjaciół. Umiejcie być z siebie dumni, pamiętając o uznaniu dla innych – zaapelował Rektor UKSW, życząc wszystkim zebranym „jeszcze większej pasji”, poszukiwania prawdy, istnienia w duchu wzajemnej przyjaźni i życzliwości.
– Niech nasz Patron bł. Kardynał Stefan Wyszyński czuwa nad nami i wspiera nas u Boga w osiąganiu różnorakich celów naukowych i życiowych – zakończył ks. prof. Ryszard Czekalski.
W podziękowaniu za służbę drugiemu człowiekowi
Ceremonię wręczenia odznaczeń resortowych przeprowadził ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., prorektor ds. kadr i projektów. Medale Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania otrzymało 15 pracowników naszej Uczelni – (lista nazwisk poniżej). Wręczyła je, w asyście Rektora UKSW, Marta Kapusta, dyrektor Departamentu Organizacji Uczelni, Kształcenia i Spraw Studenckich w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gratulując nagrodzonym naukowcom, nazwała uroczystość wyjątkową okazją do uhonorowania tych, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem wnoszą szczególny wkład w rozwój edukacji i nauki.

– Medale Komisji Edukacji Narodowej to wyraz najwyższego uznania dla tych, którzy od lat kształtują młode pokolenia budując fundamenty wiedzy, wartości i odpowiedzialności. Państwa zaangażowanie jest nieocenione – zwróciła się do odznaczonych dziękując w imieniu Ministra Nauki za służbę drugiemu człowiekowi i społeczeństwu. Słowa uznania dyrektor Marta Kapusta skierowała do studentów, którzy otrzymali w tym roku stypendia Ministra, podkreślając, że są one dowodem na to, że młodość, ambicja i ciężka praca mogą i powinny iść w parze.

Następnie Rektor UKSW wręczył listy gratulacyjne pracownikom naszej Uczelni, którzy w roku akademickim 2024/2025 uzyskali tytuł profesora. Ich nazwiska odczytał dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz., prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem, gratulacje nominowanym przekazał ks. prof. Ryszard Czekalski.
Są to: ks. prof. dr hab. Jarosław Babiński, profesor nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne, ks. prof. dr hab. Tomasz Gałkowski, profesor nauk społecznych w dyscyplinie prawo kanoniczne, prof. dr hab. Artur Kotowski, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, ks. prof. dr hab. Janusz Surzykiewicz, profesor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, ks. prof. dr hab. Adam Świeżyński, profesor nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia.
W mijającym roku akademickim stopień doktora habilitowanego uzyskało 10 pracowników naukowych UKSW, o czym poinformował ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz. Dyplomy doktorom habilitowanym wręczył ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski w asyście właściwego dziekana Wydziału oraz dyrektora Instytutu – (lista nazwisk poniżej).
Ważnym momentem uroczystości na kampusie Dewajtis były promocje doktorskie. Przeprowadził je, przyjmując przysięgę 26 nowo promowanych doktorów (lista nazwisk poniżej), ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Nowi doktorzy złożyli łacińską przysięgę zakończoną słowami „ślubuję i przyrzekam”.
W słowach przysięgi obiecali zachować „zawsze we wdzięcznej pamięci” swoją Alma Mater, prowadzić badania naukowe w swoich dyscyplinach, by „krzewiła się prawda i jaśniej błyszczało jej światło, od którego zależy dobro rodzaju ludzkiego”.
Nauka jako nieustanna droga
Dyplomy doktorskie nowo promowani odbierali z rąk Rektora UKSW w asyście swoich promotorów, a także promotorów pomocniczych, dziekanów Wydziałów oraz dyrektorów Instytutów, w których pisali prace. W imieniu nowo promowanych doktorów dziękowała promotorom i promotorom pomocniczym dr Marta Beata Piotrowska.

– Uniwersytet to nie tylko budynek, w którym mogliśmy pracować nad kolejnymi rozdziałami naszej dysertacji, lecz także, a może przede wszystkim wspólnota ludzi zjednoczonych wielkim wyzwaniem jakim jest nauka. Uniwersytet to atmosfera sprzyjająca dyskusjom, inspirująca do podejmowania kolejnych wyzwań i poszukiwania własnej ścieżki badań – mówiła Marta Beata Piotrowska.
Przyznała, że celem jej samej i każdego z wypromowanych doktorów, bez względu na to, jaką dyscyplinę reprezentują, było i jest dążenie do prawdy, zdobywanie wiedzy i „aktywne uczestnictwo” w rozwoju nauki. Podkreśliła, że mistrzowie, którzy „wierzyli w nas i nasze projekty badawcze” pokazali, że nauka to nieustanna droga, ciągłe zadawanie pytań, nawet jeśli „nie jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć”.
– Właśnie pokora wobec ogromu nauki i tajemnic świata składa się na nasze doktoranckie doświadczenie. Bez względu na to jaki kierunek wybierzemy, ważne by pozostały z nami na zawsze szacunek wobec każdego człowieka, umiejętność krytycznego myślenia i pragnienie poszukiwania prawdy – mówiła dziękując wszystkim tym którzy towarzyszyli dziś promowanym doktorom w „niełatwej choć ekscytującej drodze”.
Dr Marta Beata Piotrowska przywołała słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna, tylko rzeczy małe i liche są łatwe”.
Ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz. przeprowadził ceremonię wręczenia dyplomu studentce w Szkole Doktorskiej UKSW z zakresu nauk o komunikacji społecznej i mediach Małgorzacie Jaroszek, która otrzymała 11-miesięczny staż w Misji Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie. Lista gratulacyjny wręczył studentce ks. prof. Ryszard Czekalski.

Stypendia ministerialne dla najlepszych studentów
Pięcioro studentów naszej Uczelni otrzymało stypendia Ministra Nauki na rok akademicki 2024/2025 za „znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe”. Dyplom stypendystom wręczyła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia. Otrzymali je studenci kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum Maria Joanna Bendykowska, Jan Koziej, Kacper Piotr Mitoraj, Krzysztof Tomasz Skoczyński i Maksymilian Maciej Sikorski.
Gratulując nagrodzonym nauczycielom akademickich i pracownikom administracji, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW życzył badaczom „kolejnych awansów naukowych”, wypromowanym doktorom, odznaczonym nauczycielom akademickim i pracownikom administracji pracy służącej „rozwijaniu i pomnażaniu nauki” i „ukazywaniu prawdy”.
Uroczystość promocji doktorskich i habilitacyjnych poprzedziła Msza św. koncelebrowana w intencji promowanych przez ks. dr. hab. Wojciecha Kluja, prof. ucz., odprawiona w kaplicy na kampusie Dewajtis.
W wygłoszonej homilii ks. dr Michał Kacprzyk podkreślił rolę wdzięczności w naszym życiu, zaapelował byśmy, pamiętając o zachowywaniu Bożych Przykazań „trwali w tym, co chrześcijańskie” i zmieniali świat na lepsze.

Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrali:
dr hab. Piotr Artur Bajda, prof. ucz. (Wydział Społeczno-Ekonomiczny), ks. dr hab. Stanisław Biały, prof. ucz. (Wydziału Studiów nad Rodziną), dr Martyna Czarnecka (Wydział Nauk Pedagogicznych), dr Anna Czyżkowska (Wydział Studiów nad Rodziną), dr Joanna Kandzia (Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych), dr inż. Arkadiusz Listkowski (Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych), dr hab. Monika Mynarska, prof. ucz. (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej), dr Bartosz Hubert Olszewski (Wydział Społeczno-Ekonomiczny), dr Dariusz Prokopowicz (Wydział Społeczno-Ekonomiczny), dr Agata Rozalska (Wydział Społeczno-Ekonomiczny), dr Paweł Rusin (Wydział Biologii i Nauk o Środowisku), dr Ilona Skoczeń (Wydział Filozofii Chrześcijańskiej), dr Katarzyna Stankiewicz (Wydział Studiów nad Rodziną), dr n.med. Justyna Stępkowska (Wydział Studiów nad Rodziną), dr Małgorzata Ślarzyńska (Wydział Nauk Humanistycznych), dr hab. Joanna Zajkowska, prof. ucz. (Wydział Nauk Humanistycznych).
Dyplomy doktorów habilitowanych odebrali:
Wydział Biologii i Nauk o Środowisku:
dr hab. Anna Myszka (nauki biologiczne), dr hab. Dariusz Bukaciński (nauki biologiczne)
Wydział Filozofii Chrześcijańskiej:
dr hab. Karol Lewczuk (psychologia)
Wydział Nauk Historycznych:
dr hab. Anna Lubecka (historia), dr hab. Wojciech Muszyński (historia)
Wydział Nauk Pedagogicznych
dr hab. Marlena Wioletta Kilian (pedagogika)
Wydział Prawa Kanonicznego:
ks. dr hab. Jan Włodzimierz Dohnalik (prawo kanoniczne), ks. dr hab. Rafał Andrzej Kamiński (prawo kanoniczne)
Wydział Społeczno-Ekonomiczny:
Dr hab. Małgorzata Stochmal
Wydział Teologiczny:
dr hab. Anna Maria Novorol (nauki teologiczne)
Dyplomy doktorskie odebrali:
Wydział Filozofii Chrześcijańskiej:
dr Piotr Brud (promotor dr hab. Jan Cieciuch, prof. ucz., promotor pomocniczy dr hab. Radosław Rogoza), dr Daria Ford (promotor dr hab. Marek Nieznański, prof. ucz), dr Patricia Guevara- Woźniak (promotor ks. prof. dr hab. Jan Sochoń), dr Jakub Niedźwiedzki (promotor dr hab. Jarosław Piotrowski, prof. ucz.), dr Magdalena Woyda-Zalewska (promotor prof. dr hab. Katarzyna Kucharska, promotor pomocniczy dr hab. Agnieszka Pluta)
Wydział Nauk Historycznych:
dr Tomasz Mateusz Gonet (dr hab. Adam Dziurok, prof. ucz.)
Wydział Nauk Humanistycznych:
dr Marta Beata Piotrowska (promotor dr hab. Ewa Szczeglacka-Piotrowska)
Wydział Prawa i Administracji:
Dr Kinga Krystyna Jaszczyk (promotor dr hab. Tomasz Szczurowski), dr Oskar Kida (promotor dr hab. Aleksandra Syryt, prof. ucz.), dr Malwina Kołodziejczak (promotor prof. dr hab. Bogumił Szmulik), dr Paulina Lewandowska (promotor prof. dr hab. Jadwiga Pazdan), dr Nina Izabela Maciejczyk-Krysiak (promotor prof. dr hab. Cezary Mik), dr Katarzyna Morawska (promotor dr hab. Marek Świerczyński, prof. ucz.), dr Mirosław Sanek (promotor prof. dr hab. Bogumił Szmulik), dr Weronika Stawińska-Artecka (promotor prof. dr hab. Jarosław Majewski)
Wydział Prawa Kanonicznego:
dr Wojciech Adam Ciołek (promotor ks. dr hab. Marek Saj, prof. ucz.)
Wydział Społeczno-Ekonomiczny:
dr Maciej Chudkiewicz (promotor dr hab. Sławomir Sowiński, prof. ucz.), dr Michał Kmieć (promotor prof. dr hab. Zbigniew Stawrowski)
Wydział Teologiczny:
ks. dr Michał Karol Kacprzyk (promotor ks. dr hab. Wojciech Kluj, prof. ucz.), ks. dr Adam Kłonowski (promotor ks. prof. dr hab. Adam Przybyłowski), dr Elżbieta Kożuchowska (promotor ks. prof. dr hab. Marek Tatar), dr Dariusz Nowak (promotor dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska, prof. ucz.), ks. dr Daniel Plewka (promotor ks. prof. dr hab. Jarosław Różański), dr Dorota Beata Rajkowska (promotor ks. prof. dr hab. Marek Tatar), ks. dr Jerzy Grzegorz Tomoń (promotor ks. dr hab. Grzegorz Bartosik, prof. ucz.), ks. dr Andrzej Zbigniew Wiecki (promotor ks. dr hab. Włodzimierz Gałązka, prof. ucz.)