Działania na rzecz rozwoju nauk z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz utworzenie wiodącego ośrodka kompetencji i informacji w tej dziedzinie to główne cele współpracy UKSW z Uniwersytetem w Oksfordzie.
Podczas spotkania 5 września br. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii, którego gospodarzem był Jonathan Knott, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, list intencyjny podpisali: ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW, Profesor Michael Goldsmith, Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa University of Oxford, Aneta Wiencek, Dyrektor Generalny G&R oraz Andrew Fitzmaurice, CEO Templar Executives. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Jej Królewskiej Mości, członkowie polskiego Rządu oraz Partnerzy projektu.
W swoim wystąpieniu Pan Ambasador podkreślił, że to początek bardzo ważnego, strategicznego partnerstwa pomiędzy Uniwersytetem w Oksfordzie, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ich partnerami biznesowymi. Powiedział również, że dla Wielkiej Brytanii cyberbezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet, a podejmowane działania podał jako przykład doskonałej międzynarodowej współpracy pomiędzy rządem, biznesem a środowiskiem akademickim – zagrożenia cybernetyczne nie znają granic, dlatego niezbędna jest współpraca pomiędzy krajami.
Jego Magnificencja Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński podczas spotkania powiedział, że nasz Uniwersytet podjął już w tym kierunku pierwsze kroki, kończąc z powodzeniem projekt utworzenia Centrum Technologii Informacyjnych. Wyszliśmy też z inicjatywą utworzenia Technopolish – projektu innowacyjnego, dającego szansę i możliwość rozwijania się polskiej myśli technicznej i informatycznej. Ksiądz Rektor wyraził również nadzieję, że solidne fundamenty wypracowane przez UKSW, a także doświadczenia naszych brytyjskich Partnerów umożliwią stworzenie samodzielnego, międzynarodowego ośrodka kształcenia ekspertów w obszarze nowoczesnych technologii, w szczególności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Z kolei Profesor Michael Goldsmith z University of Oxford, zwrócił uwagę na fakt, że dla dobra projektu niezbędny będzie dialog pomiędzy dziedzinami, które do tej pory pracowały osobno czyli, że niezbędne jest stworzenie interdyscyplinarnego ośrodka w tej dziedzinie.
Uniwersytet Oksfordzki jest najstarszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii, wysoko cenionym w Europie i na świecie. W światowych rankingach uczelni wyższych, zarówno w klasyfikacji ogólnej, jak i w poszczególnych dziedzinach nauki od początku zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce. Słynie z długiej tradycji i wysokiego poziomu nauczania.
{galeria watermark=1 watermark:position=se watermark:x=10watermark:y=20}20160905{/galeria}