Przejdź do treści

Publikacje naukowców z UKSW

Naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego są autorami anglojęzycznych publikacji z dziedziny prawa, politologii i ekonomii.

Innovative Public Governance in Times of Crisis, wyd. Nomos

Redaktorami tomu są eksperci w dziedzinie prawa administracyjnego, nauki administracji, prawa europejskiego i polityki publicznej. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego reprezentuje dr hab. Natalia Kohtamäki, prof. ucz. z Wydziału Prawa i Administracji.

Książka łączy dwa ważne trendy w obecnym rozwoju administracji publicznej i prawa administracyjnego. Analizuje, w jaki sposób innowacje w wymiarze instytucjonalnym i regulacyjnym mogą przyczynić się do zarządzania kryzysowego.

W tomie zgromadzono opracowania prawników i politologów z uniwersytetów brytyjskich, niemieckich, fińskich i polskich, którzy poddali analizie innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu publicznym na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym jako odpowiedź na kryzysy finansowy, migracyjny i pandemiczny.

Jeden z rozdziałów dotyczący europejskiego zarządzania publicznego w obszarze ochrony zdrowia został napisany przez dr. hab. Sebastiana Sikorskiego, prof. ucz. z WPiA UKSW (we współpracy z dr. Michałem Florczakiem).

 Książka dostępna jest w formule open access: http://www.nomos-elibrary.de/index.php?doi=10.5771/9783748944874

Faces of rule of law in Europe, pod red. prof. Michała Gierycza i ks. prof. Piotra Mazurkiewicza, wyd. Vandenhock & Ruprecht Verlage (Brill)

Książka próbuje pomóc w zrozumieniu toczącej się od kilku lat w Unii Europejskiej ożywionej dyskusji na temat państwa prawa. Wychodzi od spostrzeżenia, że terminy wyrażające ideę państwa prawa w różnych językach europejskich nie przekazują tej samej treści: praworządność, der Rechtstatt, l’état de droit, by wymienić tylko trzy wersje językowe, zostały ukute w różnych kontekstach historycznych i w ramach różnych tradycji myśli politycznej. Autorzy zastanawiają się na ile zróżnicowanie w rozumieniu państwa prawa jest dziś nadal uprawnione? Na ile politycznej integracji przestrzeni europejskiej musi towarzyszyć tendencja do monopolizowania naukowej debaty, a w efekcie do zdominowania tej przestrzeni przez „jedyną poprawną” koncepcję?

W prezentowanej książce, wraz z redaktorami, odpowiedzi na te i inne problemy związane z europejską praworządnością poszukują uznane w środowisku akademickim autorytety reprezentujące różne tradycje myśli prawniczej i politycznej, jak również różne dyscypliny z zakresu nauk społecznych. Wśród autorów znajdują się m.in. prof. Ian Benson (Notre Dame University, Australia), prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Michel de Villers (Universite de Nantes), prof. Sara Lagi (Universita di Torino), prof. Andras Zs. Varga (Pazmany Catholic University in Budapest) i prof. Bogdan Szlachta (Uniwersytet Jagielloński).  Z naszego Wydziału, poza redaktorami wśród autorów znajdują się prof. Zbigniew Stawrowski i prof. Paweł Kaczorowski.

Publikacja jest podzielona na trzy części. W pierwszej części wyjaśniono pojęcie praworządności oraz nakreślono rozwój idei państwa prawa. Druga część książki poświęcona jest różnym, występującym na obszarze Unii Europejskiej, tradycjom rozumienia praworządności. Trzecia część książki dotyczy zagadnienia podejścia do rządów prawa w Unii Europejskiej.

Poniżej spis treści i rozdział autorstwa Zbigniewa Stawrowskiego: https://www.vandenhoeck-ruprecht-verlage.com/media/pdf/cc/f7/53/9783647302584_sample.pdf

Informacja o książce na stronie wydawnictwa: https://www.vandenhoeck-ruprecht-verlage.com/themen-entdecken/sozial-rechts-und-wirtschaftswissenschaften/politikwissenschaft/58863/faces-of-the-rule-of-law-in-europe?c=1779&number=VUR0010657

International Economic Policy for the Polycrisis pod red. prof. Konrada Raczkowskiego i dr. Piotra Komorowskiego, wyd. Routledge Taylor & Francis Group

Książka redefiniuje podstawowe pojęcia w sferze międzynarodowej polityki gospodarczej. Dostarcza kompleksowej diagnozy obecnej globalnej sytuacji gospodarczej. Autory dokonują oceny procesów wpływających na realia ekonomiczne i finansowe oraz skuteczność polityki gospodarczej. W obliczu walki o przywództwo między Chinami a Stanami Zjednoczonymi oraz wojny na Ukrainie, ​​znaczna, część istniejącej literatury przedmiotu stała się nieaktualna lub ograniczona do systemów gospodarczych poszczególnych regionów. Książka opisuje ewolucję międzynarodowej polityki gospodarczej, oferując analizę porównawczą teorii handlu zagranicznego, zwłaszcza w kontekście trendów makroekonomicznych i wpływu międzynarodowego handlu towarami i usługami na nową równowagę sił w gospodarce światowej.

Publikacja jest skierowana do pracowników naukowych, studentów i badaczy z zakresu ekonomii, finansów, stosunków międzynarodowych, a także zarządzania. Będzie również cennym źródłem dla decydentów kształtujących i wdrażających politykę gospodarczą.

Rozdziały 1 i 6 tej książki są dostępne bezpłatnie jako plik PDF w formule open access do pobrania pod adresem https://www.taylorfrancis.com jak również w załącznikach pdf na stronie Wydziału.

23 września 2024