Nasze Święto

www 2Promocja doktorska 86 osób, dyplomy doktorów habilitowanych dla 14 naukowców, medale państwowe i resortowe za sukcesy i długoletnią pracę dla ponad 30 osób – to główne punkty obchodów Święta UKSW.

Jak co roku nasze Święto rozpoczęliśmy niedzielną Mszą świętą (22 maja) w kościele Świętego Krzyża, po której delegacja Senatu Uczelni, na czele z Księdzem Rektorem, złożyła kwiaty pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Druga część obchodów odbyła się 25 maja. W godzinach porannych Ksiądz Rektor z Senatem i delegacją UKSW odmówił modlitwę w intencji beatyfikacji naszego Patrona i złożył kwiaty przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Główne uroczystości odbyły się w Auli im. Jana Pawła II, przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie. Jego Magnificencja Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński w powitaniu powiedział, że tegoroczne Święto Uczelni wpisuje się w obchody 35-lecia śmierci Patrona oraz 1050-lecie chrztu Polski. Rocznice te zostały utrwalone m.in. w konferencjach naukowych, jedna z nich została zorganizowana wspólnie z Senatem RP. Ksiądz Rektor dużo uwagi poświęcił sukcesom Uczelni mówiąc: „O jakości prowadzonej działalności naukowej świadczą pozyskane przez naszych pracowników i studentów granty, które otrzymaliśmy z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Programu rozwoju Humanistyki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W obecnym roku akademickim zdobyliśmy też diamentowy grant na działalność naukową i dydaktyczną, sięgnęliśmy po środki zewnętrzne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Tylko w roku 2015 Uniwersytet złożył 34 wnioski, w tym 20 samodzielnie i 14 w partnerstwie. W minionym roku uruchomiliśmy trzy nowoczesne centra badawcze: Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistycznych i Społecznych, Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II oraz Laboratorium Psychologii Transportu, jedno z czterech w kraju. Uniwersytet rozwija również swoją ofertę dydaktyczną dostosowując ją do zmieniających się warunków na rynku pracy. W najbliższym czasie uruchamiamy następujące kierunki i specjalności: człowiek w cyberprzestrzeni, muzeologia, filozofia i kultura Europy Centralnej oraz Wschodniej, prowadzona w języku angielskim. Ponadto dwa kierunki studiów: filozofia i psychologia otrzymały certyfikat studiów z przyszłością. Cieszy również fakt, że nasi absolwenci nie mają problemów z odnalezieniem się na trudnym rynku pracy. Świadczą o tym opublikowane w nowym portalu ministerialnym wyniki badań o ekonomicznych losach absolwentów”.

Rektor wspomniał też o wdrażaniu nowych systemów zarządzania uniwersytetem i aplikacji mobilnej dla studentów zintegrowanej z systemem USOS. Mówił też o wyzwaniach: remoncie najstarszego budynku Uniwersytetu i przekształceniu kampusu przy ul. Wóycickiego, który ma być nowoczesnym miasteczkiem uniwersyteckim z uruchomionym już w lipcu br. Centrum Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, budową zaplecza sportowego, centrum nowoczesnej dydaktyki oraz akademika. – Realizacja misji UKSW to łączenie nauki i wartości, a wskutek dokonujących się w naszym kraju zmian także gospodarki. W ten sposób realizujemy przesłanie naszego patrona, który podkreślał, że celem Uniwersytetu jest wszechstronne kształcenie, zgodne z ideą integralnego rozwoju człowieka, które uwzględnia perspektywę nauki i wiary, oraz umożliwia pełne wzrastanie jednostki w harmonii ze społeczeństwem – podkreślił ks. prof. Dziekoński.

Po wystąpieniu Rektora UKSW odczytano listy gratulacyjne od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Prezydent Andrzej Duda przywołał Patrona Uniwersytetu – postać, która „skłania do osiągania ponadprzeciętnych wyników na polu aktywności społecznych i zawodowej” i wyraził nadzieję, że „owo dążenie do dobrze pojętej wielkości będzie ożywiać całą społeczność akademicką w Polsce, a w sposób szczególny wspólnotę uczonych, nauczycieli i studentów UKSW”.

Po uroczystych przemówieniach nastąpiło nadawanie odznaczeń państwowych, samorządowych i resortowych. W imieniu Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, Dyrektor Generalna w Kancelarii Prezydenta udekorowała odznaczeniami państwowymi Pracowników UKSW. Z kolei wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc wręczyła Medale Pro Masovia obecnemu Rektorowi ks. prof. Stanisławowi Dziekońskiemu oraz ks. prof. Romanowi Bartnickiemu, rektorowi w latach 1996-2005.

Następnie prof. UKSW Jerzy Cytowski, prorektor ds. finansowych i infrastruktury odczytał listę pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni, którzy otrzymali medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Medale wręczył Jego Magnificencja Ksiądz Rektor Stanisław Dziekoński.

Prof. Cezary Mik, prorektor ds. nauki i rozwoju odczytał nazwiska osób, które otrzymały w bieżącym roku akademickim tytuł naukowy profesora (12 osób) oraz stopień doktora habilitowanego (14 osób). Jego Magnificencja Rektor wręczył wraz z Dziekanami poszczególnych Wydziałów oraz Promotorami dyplomy doktora habilitowanego.

Ksiądz prof. UKSW Maciej Bała, Prorektor ds. studenckich i kształcenia przeprowadził promocję doktorską. Tytuł doktora otrzymało 86 osób, które złożyły uroczystą przysięgę doktorską. Hymn Gaude Mater Polonia w wykonaniu Chóru UKSW zakończył promocję doktorską. W części artystycznej wystąpiła Agaty Hołdyk z recitalem fortepianowym, sponsorowanym przez „Ergokantor”. Na koniec spotkania głos zabrał i pobłogosławił wszystkich Wielki Kanclerz kardynał Kazimierz Nycz.

Święto UKSW zakończyło się piknikiem, w którym uczestniczyli zaproszeni Goście, Studenci oraz Pracownicy Uczelni.

24 maja 2016