Przejdź do treści

Min. Gowin o reformie uniwersytetów

lab 3Mniej biurokracji na uczelniach, nowa ścieżka kariery akademickiej, projekt ustawy o instytutach badawczych – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wziął udział w dyskusji „Jak i dlaczego reformować polskie uniwersytety?”. – Polska nauka, a zwłaszcza polskie uniwersytety znajdują się w fazie regresu – mówił wicepremier. – Nie oznacza to, że polskie uczelnie nie rozwijają się (…). My idziemy do przodu, to nie ulega wątpliwości, ale w tym samym czasie świat biegnie do przodu. W ten sposób tracimy dystans – diagnozował. Jego zdaniem jednym z problemów polskiej nauki jest biurokracja. Przypomniał, że w Sejmie jest projekt ustawy deregulującej polskie uczelnie. – Jeżeli chodzi o ustawę o szkolnictwie wyższym, jeśli chodzi o te główne źródła szkodliwej biurokracji, czyli Krajowe Ramy Kwalifikacji i sposób funkcjonowania Polskiej Komisji Akredytacyjnej, to będą one w sposób radykalny zmienione od 1 października – zapewnił wicepremier.

W ocenie Gowina polskie uczelnie nie powinny między sobą rywalizować. – Wielkim wyzwaniem dla szkolnictwa wyższego, wyzwaniem dla rządu, dla społeczeństwa jest stworzenie uczelni, które nie będą konkurowały między sobą, ale będą konkurowały z najlepszymi uczelniami europejskimi – powiedział Gowin. – Musimy stworzyć uczelnie, które znajdą się w pierwszej 50 najlepszych uniwersytetów europejskich. Zostawmy na razie Stany Zjednoczone, to są lata świetlne od nas – dodał.

Wicepremier powiedział, że w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w Polsce jest cztery razy więcej uczelni niż w Niemczech. – To jest też jedno ze źródeł niskiego poziomu zarówno kształcenia na uczelniach, jak i badań naukowych – ocenił.

Zwrócił uwagę, że podniesienie poziomu polskich uczelni ma także znaczenie demograficzne. – Jeżeli nie będziemy mieli uczelni na najwyższym europejskim poziomie, to co roku duża część najzdolniejszych maturzystów będzie wyjeżdżać i studiować za granicą. Większość z nich do Polski już nie wróci albo wróci będąc już na emeryturze. Bezpowrotnie stracimy ich kreatywność – przestrzegał. – Jeżeli chcemy zbudować elity narodowe, czyli elity naukowe, elity gospodarcze i polityczne, musimy mieć uczelnie, które będą formować i kształcić te elity – dodał.

Kolejnym wyzwaniem – wskazał – jest zbudowanie ścisłej współpracy między światem nauki a światem gospodarki. – Nasz rząd ma plan cywilizacyjnego skoku Polski, to jest plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Ten plan nie może się powieść, jeśli nie podniesiemy polskiej nauki i równocześnie nie zbudujemy kanałów współpracy między polską nauką a gospodarką – podkreślił wicepremier. – Polskie innowacyjne firmy tylko wtedy będą silne, jeśli nie będą się opierały na kupionych za granicą patentach, tylko na dorobku polskich uczelni i polskiej nauki – dodał.
Gowin zapowiedział, że jesienią gotowy będzie projekt nowej ustawy o instytutach badawczych, który ma wzorować się na rozwiązaniach niemieckich lub fińskich. Zapowiedział powstanie nowej ścieżki kariery akademickiej. – Ścieżkę ściśle wdrożeniową, tak żeby tytuł profesora można było uzyskiwać nie tylko za prace badawcze, ale za wdrożenia, za sukcesy gospodarcze – podkreślił. Poinformował, że gotowy jest projekt nowej ustawy o innowacyjności. – Ułatwia on naukowcom działalność w obszarze badań i rozwoju i zarazem stwarza m.in. zachęty podatkowe dla przedsiębiorców, aby inwestowali w badania i rozwój – powiedział.

Kongres „Polska Wielki Projekt” odbył się w dn. 10-12 czerwca br. Poświęcony jest wyzwaniom, które stoją przed Polską. 11 czerwca uczestnicy kongresu „Polska Wielki Projekt” debatowali również w ramach paneli: „Kultura narodowa we współczesnej i przyszłej Europie”, „Demokracja a rządy gremiów niepochodzących z wyboru”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

01 czerwca 2016