Lumen 2016

lum 245Liderzy zarządzania uczelniami wyższymi spotkali się 14 i 15 listopada w Warszawie. Nasz Uniwersytet reprezentowała Prorektor UKSW ds. Studenckich i Kształcenia prof. Anna Fidelus.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu LUMEN, którego celem jest budowa platformy komunikacji i wymiany doświadczeń dla rektorów, kanclerzy, menedżerów i innych osób profesjonalnie zarządzających polskimi uczelniami. Inicjatorem projektu jest firma PCG Academia, a partnerami m.in. Fundacja Rektorów Polskich oraz firma Microsoft Polska.

lum 105

W tym roku dyskutowano o założeniach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym w kontekście zarządzania uczelnią na poziomie strategicznym oraz wynikach pilotażowego badania dotyczącego rekrutacji kandydatów na uczelnie oraz ich losów jako studentów. Konferencja zwróciła uwagę na często niedocenianą, choć kluczową kwestię współpracy uczelni ze szkołami średnimi. Jej znaczenie potwierdziły zaprezentowane na LUMEN 2016 wyniki pilotażowego badania, które PCG Akademia przeprowadziła pod patronatem FRP na próbie ponad 140 tys. studentów (10 % populacji) z dziesięciu wybranych uczelni prywatnych i publicznych, w tym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednym z wniosków badania jest stwierdzenie, że optymalny kandydat na studia to nie osoba o najwyższym potencjale akademickim mierzonym wynikiem matury, ale ktoś, kto najpełniej wykorzysta możliwości oferowane przez konkretną uczelnię.

lum 278

Dziesięć szkół średnich, które zapewniają badanym uczelniom najlepszych kandydatów na studia nagrodzono podczas uroczystej gali kończącej pierwszy dzień obrad. Drugi dzień był poświęcony dyskusjom praktyków, dając okazję do poznania dobrych praktyk i wymiany doświadczeń.

29 listopada 2016