Przejdź do treści

Studiuj bibliotekarstwo w Instytucie Historii

prof.MarszalskaNowy kierunek studiów na Uniwersytecie dla zainteresowanych historią kultury oraz dziejami książki i bibliotek.

Jaką rolę spełniały biblioteki na przestrzeni dziejów?

Prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska: Książka w dziejach narodu pełniła i pełni nadal doniosłą rolę, mimo że we współczesnym świecie często już korzystamy z elektronicznych nośników wiedzy, to wciąż trudno sobie wyobrazić świat oraz otaczającą nas rzeczywistość bez książek i bibliotek.

Począwszy od bibliotek klasztornych, katedralnych, poprzez biblioteki dworskie, monarsze, fundacyjne, rodowe, uniwersyteckie, aż do przełomowego momentu utworzenia w 1747 roku pierwszej polskiej biblioteki narodowej i jednocześnie jednej z największych bibliotek w ówczesnej Europie – Biblioteki Załuskich w Warszawie, dotykamy ważnej płaszczyzny, jaką było kształtowanie się nauki i kultury polskiej w dawnych wiekach.

Przez wieki nad książką pochylały się kolejne pokolenia uczonych, myślicieli, studentów, jak również i tych, którzy podjęli trud opracowywania książki oraz jej klasyfikacji naukowej, a także badali zakres tematyczny wydawanych dzieł.

Dla kogo adresowany jest kierunek bibliotekarstwo?

W czasach nam współczesnych książka jest nadal fascynującym źródłem wiedzy. Jednak, aby badać dzieje książki i bibliotek, potrzebna jest specjalistyczna oraz fachowa wiedza związana z jej klasyfikacją i opracowywaniem. Podobnie jest w czasach obecnych, bo szeroko pojęta nauka o książce nam współczesnej to właśnie bibliotekarstwo. W związku z tym studia na kierunku bibliotekarstwo II stopnia skierowane są do wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z zakresu historii kultury, w tym również dziejów książki i bibliotek, a także zagadnień związanych ze współczesną książką.

Na studia bibliotekarstwo II stopnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy ukończyli studia humanistyczne I stopnia (licencjat), a także tych absolwentów studiów I stopnia z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, którzy są zainteresowani dziejami książki, książką w świecie współczesnym oraz nowoczesnym funkcjonowaniem bibliotek.

Co wyróżnia kierunek oraz program studiów bibliotekarstwo w Instytucie Historii UKSW?

Absolwent uzyska szeroką wiedzę z zakresu kultury słowa pisanego oraz drukowanego, a także znajomość praktycznych zasad gromadzenia, opracowania i udostępniania książki we współczesnym społeczeństwie.  

Chcemy podkreślić, iż w toku realizacji programu studiów nasi studenci pogłębią swoją wiedzę z zakresu historii książki, prasy i bibliotek na przestrzeni dziejów oraz ich oddziaływania na środowisko społeczno-kulturalne w różnych okresach historycznych, co pozwoli im zrozumieć współczesne procesy i zmiany związane z funkcjonowaniem oraz działalnością bibliotek.

Gdzie studenci będą odbywać praktyki?

Przede wszystkim w bibliotekach różnego typu m.in. publicznych, fachowych, naukowych, a także w księgarniach, wydawnictwach oraz antykwariatach, w tym m.in. w Bibliotece Narodowej. W toku dwuletnich studiów magisterskich studenci będą mogli także poszerzać swoje umiejętności praktyczne oraz wiedzę w trakcie warsztatów oraz zajęć terenowych.

Instytut Historii UKSW współpracuje także z wieloma instytucjami w kraju oraz zagranicą m.in. z Katolickim Uniwersytetem Petera Pazmanya w Budapeszcie, Narodowym Uniwersytetem Akademia Ostrogska w Ostrogu na Ukrainie, a także Światową Radą Badań nad Polonią.

Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu bibliotekarstwa?

Nasi absolwenci będą mogli podjąć pracę w bibliotekach publicznych, naukowych, fachowych, zakładowych, towarzystw naukowych, a także w ośrodkach informacji naukowej, technicznej oraz ekonomicznej. Będą posiadali też specjalistyczne umiejętności i kompetencje do podjęcia pracy w instytucjach gromadzących, opracowujących oraz udostępniających różne typu zbiorów bibliotecznych, a także zostaną przygotowani do pracy w instytucjach podejmujących badania z zakresu historii książki i bibliotek.

Serdecznie zapraszamy na studia na kierunku bibliotekarstwo wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy historycznej oraz uzyskaniem teoretycznego i praktycznego przygotowania do wykonywania zadań bibliotekarza.

Rozmawiała Maria Górczyńska

Zdjęcie prof. J. M. Marszalska

Prof. zw. dr hab. Jolanta M. Marszalska – profesor zwyczajny w Instytucie Historii na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadzi badania nad staropolską kulturą piśmiennictwa, monastycyzmem, historycznymi księgozbiorami klasztornymi m.in.: benedyktynów, cystersów, bernardynów i karmelitów bosych, historycznymi księgozbiorami diecezji tarnowskiej i płockiej oraz księgozbiorami i dziejami rodów magnackich: Sanguszków, Konopków oraz Tęczyńskich. Autorka kilkuset artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także autorka lub współautorka 25 książek.

31 maja 2022