Przejdź do treści

Odkryj przyszłość z nami… Wychowanie

wychowanieWykwalifikowana kadra dydaktyczna oraz możliwość odbycia praktyk w Przedszkolu UKSW sprawiają, że studia na kierunkach pedagogicznych i społecznych na naszej Uczelni mają charakter praktyczny.

Wiedza w zakresie wychowania i rozwoju, poczucie troski oraz wsparcie dzieci, młodzieży i osób dorosłych to istotne elementy studiów pedagogicznych i społecznych. Co wyróżnia dobrego pedagoga, pracownika socjalnego czy opiekuna rodziny? Przede wszystkim empatia, chęć pracy z drugim człowiekiem i niesienia pomocy. Specjaliści w tych dziedzinach są obecnie poszukiwani na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie w wielu ośrodkach wychowawczych, przedszkolach, szkołach, centrach pomocy społecznej oraz instytucjach edukacyjnych i placówkach specjalnych.

Studia na UKSW związane z wychowaniem to: pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika specjalna, praca socjalna oraz kierunek nauki o rodzinie. Prowadzone są na Wydziałach: Nauk Pedagogicznych, Społeczno-Ekonomicznym oraz Studiów nad Rodziną.

wychowanie

Pedagogika

W trakcie zajęć na tym kierunku studenci poznają zagadnienia z zakresu m.in. wychowania, rozwoju człowieka oraz metodyki wykonywania działań w różnych obszarach działalności pedagogicznej. Uczą się, jak prawidłowo analizować problemy edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze oraz jak je rozwiązywać.

– Pedagogikę na UKSW można studiować na studiach licencjackich i magisterskich, stacjonarnie i niestacjonarnie. Doświadczeni wykładowcy, profil ogólnoakademicki, ciekawe praktyki zawodowe oraz szeroki wybór modułów kształcenia sprawiają, że studia kładą nacisk na praktykę – mówi dr Beata Krajewska, kierownik kierunku pedagogika.

Studia pedagogiczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności do pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach resocjalizacyjnych, instytucjach zajmujących się doradztwem edukacyjno-zawodowym, placówkach wsparcia dzieci i młodzieży, a także szkołach na stanowisku pedagoga szkolnego.

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to studia dla osób, które lubią kontakt z dziećmi. Studenci zyskują umiejętności posługiwania się innowacyjnymi metodami i formami prowadzenia zajęć z najmłodszymi przy wykorzystaniu współczesnych technologii cyfrowych.

– Jesteśmy jednym z nielicznych wydziałów pedagogicznych w Polsce, który posiada własne przedszkole na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego. W Niepublicznym Przedszkolu UKSW odbywają się zajęcia w bezpośrednim kontakcie z dziećmi oraz praktyki studenckie. Placówka jest wyposażona w sale z lustrem weneckim do obserwacji i analizy swobodnej aktywności dzieci – podkreśla dr Ewa Kulawska, kierownik kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna na UKSW.

Absolwenci kierunku są zatrudniani w roli nauczyciela przedszkola, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej w klasach I-III. Znajdują także pracę w instytucjach opiekuńczych i wychowawczych.

Pedagogika specjalna

– Nowoczesny system kształcenia, wykwalifikowana kadra akademicka i nauka w specjalistycznych pracowniach: tyflorehabilitacyjnej, dydaktyki i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz arteterapii to zalety kierunku pedagogika specjalna na UKSW – mówi dr hab. Marzena Dycht, prof. uczelni, kierownik kierunku pedagogika specjalna.

Studia przygotowują do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego – nauczyciela, wychowawcy, rehabilitanta, terapeuty, który pracuje z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i starszymi z niepełnosprawnościami. W trakcie studiów można wybrać jeden z modułów: pedagogika resocjalizacyjna z edukacją włączającą i międzykulturową, edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną z aktywnością artystyczną oraz tyflopedagogika z rehabilitacją wzroku, orientacją przestrzenną i wsparciem technologicznym.

Po ukończeniu pedagogiki specjalnej można znaleźć pracę w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, placówkach rehabilitacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych oraz organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i problemami adaptacyjnymi.

Praca socjalna

Studia na kierunku praca socjalna wymagają uzyskania wszechstronnej wiedzy z zakresu m.in. socjologii, pedagogiki, pracy socjalnej, podstaw medycyny oraz prawa. W trakcie zajęć studenci zdobywają wiedzę, która pozwala im diagnozować zjawiska stanu zagrożenia, ryzyka lub trudnego położenia osoby potrzebującej wsparcia. Zyskują także umiejętności praktycznego stosowania technik, metod i środków interwencji socjalnej oraz ewaluacji podejmowanych działań, które służą rozwiązywaniu aktualnych problemów społecznych.

W zawodzie pracownika socjalnego ważną rolę odgrywają predyspozycje psychiczne. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do pracy z osobami potrzebującym wsparcia na wielu poziomach życia: materialnym, organizacyjnym, relacyjnym, rodzinnym i społeczno-emocjonalnym. Są zatrudniani w centrach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, a także jako kuratorzy sądowi przy sądach rejonowych.

Nauki o rodzinie

– Kierunek nauki o rodzinie skierowany jest do osób, które chcą zajmować się zawodowo pracą z rodziną i na rzecz rodziny w różnych systemach i instytucjach. Specjalista pracy z rodziną wymaga wieloaspektowego przygotowania zawodowego, dlatego oferta dydaktyczna kierunku uwzględnia interdyscyplinarność oraz możliwość wyboru ścieżki specjalistycznej – podkreśla dr hab. Agnieszka Regulska, prof. uczelni, kierownik kierunku nauki o rodzinie.

W programie studiów znajdują się przedmioty z dziedziny m.in. pedagogiki, socjologii, psychologii, teologii, prawa czy medycyny. W ten sposób studenci zyskują wszechstronną wiedzę, którą z powodzeniem mogą wykorzystać w przyszłej pracy.

Absolwenci kierunku są przygotowani do roli wykonywania wielu zawodów w systemie pomocy społecznej oraz wspierania rodziny i pieczy zastępczej nad dzieckiem, a także poradnictwa, mediacji, coachingu czy kurateli społecznej.

02 czerwca 2022