Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

miniaturka spotkanie w rzymieKs. dr Wojciech Kućko z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW wziął udział w X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie.

Na zaproszenie papieża Franciszka w dn. 22-26 czerwca 2022 r. do Watykanu i Rzymu przybyło ponad 2000 delegatów z ponad 120 krajów świata. Spotkanie  było okazją do wymiany świadectw i myśli o kondycji współczesnych rodzin. Zwieńczyło obchody roku rodziny w Kościele katolickim. Wydział Studiów nad Rodziną reprezentował ks. dr Wojciech Kućko, pracownik badawczo-dydaktyczny UKSW i duszpasterz rodzin diecezji płockiej. Z Polski była obecna oficjalna delegacja z biskupem Wiesławem Śmiglem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz z biskupami Grzegorzem Kaszakiem, biskupem sosnowieckim, i Piotrem Turzyńskim, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

IMG 2536 Średnie

Na zdjęciu ks. dr Wojciech Kućko

W czasie wieczornego „Festiwalu Rodzin”, w obecności Ojca Świętego wygłoszono pięć świadectw życia rodzinnego. W trakcie Światowego Spotkania Rodzin odbył się kongres duszpasterski „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Dyskutowano o potrzebie towarzyszenia narzeczonym i małżonkom, a także o konieczności organizacji katechumenatu przedmałżeńskiego, w duchu najnowszego dokumentu watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Zwieńczeniem wydarzenia była Msza św. na placu św. Piotra z udziałem papieża Franciszka.

– Potwierdzając piękno rodziny, czujemy zarazem, bardziej niż kiedykolwiek, że musimy jej bronić. Nie pozwólmy, aby została ona skażona truciznami egoizmu, indywidualizmu, kultury obojętności i kultury odrzucenia, i w ten sposób utraciła swoje «DNA», którym jest gościnność i duch służby. Cechą właściwą rodzinie jest gościnność, duch służby w obrębie rodziny – powiedział Ojciec Święty podczas homilii.

IMG 2530 Średnie

Na zdjęciu uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin

Kolejne spotkanie rodzin w Rzymie zaplanowane jest na 2025 rok.

29 czerwca 2022