Zmarł ks. prof. Witold Jemielity

W wieku 86 lat zmarł ks. prof. dr hab. Witold Jemielity, wieloletni pracownik ATK i UKSW, historyk Kościoła i ziemi łomżyńskiej.

Był emerytowanym kapłanem diecezji łomżyńskiej, profesorem nauk teologicznych, wieloletnim profesorem Akademii Teologii Katolickiej, a następnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

W sposób szczególny był związany z środowiskiem naukowym i dydaktycznym naszej Uczelni na Wydziale Prawa Kanonicznego. W latach 1986 – 1987 oraz od 1992 był zatrudniony jako adiunkt na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK, a następnie na UKSW. W marcu 1994 r. został profesorem nadzwyczajnym, zaś w październiku prezydent RP w uznaniu dorobku na­ukowego nadał mu tytuł naukowy profesora nauk historycznych. Od 1994 roku był też kierownikiem Katedry Historii Prawa Ko­ścielnego w Polsce. Na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW pracował do 2006 r.

Podczas swej długoletniej pracy naukowo-dydaktycznej wypro­mował około 90 magistrów, ponadto był recenzentem dziewięciu przewodów doktorskich i jednym habilitacyj­nym. Brał aktywny udział w sympozjach krajowych, organizowa­nych przez środowiska uniwersyteckie, seminaria duchowne, a tak­że przez towarzystwa naukowe, zwłaszcza białostockie, łomżyńskie i ostrołęckie.

Prace naukowe ks. prof. Witolda Jemielitego charakteryzują się wielką zna­jomością archiwów i erudycją. Wykazał się w nich umiejętnościami w zakresie analizy oraz formułowania szerszych refleksji uogólniających, łączenia drobia­zgowych analiz z szerszymi porównaniami, rekonstruowaniem szer­szych mechanizmów określających wzajemne relacje między kon­kretnymi faktami z różnych dziedzin i epok badawczych. W ten sposób znacznie wzbogacił historiografię w zakresie dziejów Ko­ścioła i regionu. Istotnym jego osiągnięciem są dzieje Kościoła par­tykularnego i jego mniejszych jednostek terytorialnych, czyli parafii. W pewnym stopniu współtworzył wyodrębniony składnik tych dziejów. Specyficzny nurt jego dociekań stanowi konfrontowanie elementów uniwersalnych z odrębnościami w sferze kultu religijne­go wynikającymi z folkloru czy odmiennych tradycji i organizacji. Bogata działalność naukowa ks. prof. Jemielitego sprawiła, że stał się bardzo dobrym znawcą dziejów kościelnych, społecznych i kultu­ralnych regionu północno-wschodniej Polski. Z tej też racji zasłu­żył na honorowy tytuł pierwszego historyka Kościoła łomżyńskie­go, do którego był inkardynowany i swojej rodzinnej ziemi, na któ­rej żył i pracował.

Z ogromnego zasobu wiedzy i doświadczenia ś.p. ks. prof. Witolda Jemielitego korzystali studenci i pracownicy UKSW. Dziękując Panu Bogu za posługę jaką pełnił wśród nas jako wspaniały człowiek, kapłan, naukowiec i dydaktyk, będziemy Go zawsze wspominać z życzliwą pamięcią i modlitwą.

Więcej szczegółów na temat ś.p. ks. prof. W. Jemielitego w: J. Wroceński, Ks. prof. dr hab. Witold Jemielity-Historyk Kościoła i Ziemi Rodzinnej, „Prawo Kanoniczne” 49/1-2 (2006), s. 5-11.

fot. Radio Nadzieja (https://radionadzieja.pl/wiara-zmarl-ks-prof-witold-jemielity/)

28 września 2022