Złoty Feniks dla ks. prof. Romana Bartnickiego

Ks. prof. Roman Bartnicki otrzymał Nagrodę Główną Złotego FENIKSA 2022 Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Prestiżowymi wyróżnieniami zostali uhonorowani także inni naukowcy naszej Uczelni.

Najwyższą Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki, rektor ATK/UKSW w latach 1996-2005  otrzymał „w uznaniu imponującego dorobku naukowego w zakresie nauk teologicznych i biblistyki. Za trwały wkład w życie Kościoła oraz rozwój polskiej nauki i życia akademickiego, w tym realizację dzieła przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Natomiast w kategorii Kościół wobec współczesności wyróżniona została książka wydana przez  Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW oraz Wydawnictwo Bernardinum Kardynał Stefan Wyszyński. Polskie i europejskie drogi do wolności, praca zbiorowa pod red. naukową ks. dr. hab. Waldemara Cisło, prof. ucz.

W kategorii seria wydawnicza/dzieła zebrane wyróżnienie otrzymała seria Biblioteka Teologii Pastoralnej (20 tomów), pod red. naukową ks. prof. dr. hab. Jana Kazimierza Przybyłowskiego, wydana przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW i Wydawnictwo Bernardinum. Również wyróżnienie w kategorii Album-edytorstwo otrzymał ks. prof. dr hab. Witold Kawecki CSsr za publikację Toskania, jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny Wydawnictwa JEDNOŚĆ. W kategorii Eseistyka nagrodzona została praca zbiorowa pod redakcją dr. hab. Tomasza Korpysza, prof. ucz. Norwid – interpretacje wydana przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrodę przyznano „za rezultat konfrontacji literaturoznawców z poezją Cypriana Kamila Norwida, przybliżający współczesnemu czytelnikowi niezwykłość oraz artystyczne i intelektualne bogactwo jego utworów.

Nagrodę Małego Feniksa otrzymała Internetowa Telewizja Akademicka Panda TV.

Wręczenie nagród nastąpiło w sobotę, 1 października.

W ostatnim czasie nagrodzeni zostali także inni naukowcy UKSW. Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowana została dr hab. Jolanta Łodzińska, prof. ucz., kierownik Katedry Socjologii Zdrowia i Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Socjologicznych oraz prodziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego. Odznaczenie odebrała podczas konferencji zorganizowanej przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Łomży.

Ustanowiony w 1923 r. Krzyż Zasługi jest  nadawany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom, które położyły szczególne zasługi dla państwa lub obywateli, za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Ks. dr hab. Tomasz Wielebski, prof. ucz., dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych UKSW, został wybrany na kolejną kadencję przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Natomiast Fundacja Rozwoju UKSW wraz z Fundacją STAN wygrała plebiscyt Słoneczniki 2022 zorganizowany przez ogólnopolski portal CzasDzieci.pl. Nagroda Rodziców w kategorii Logika została przyznana za organizację Uniwersytetu Młodego Badacza, jako „najbardziej rozwojowej warszawskiej inicjatywy” dla dzieci do 14. roku życia.

Uniwersytet Młodego Badacza gromadzi wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą i wspierania talentów dzieci, ciekawych świata,  między 7 a 11 rokiem życia. Zajęciom towarzyszą wykłady, warsztaty oraz gry tematyczne.

29 września 2022