Przejdź do treści

By drogi nauki i wiary się nie rozeszły

– Abyście zawsze szli drogą powołania i realizowali misję powierzoną Wam przez Boga, Kościół i społeczność akademicką – powiedział kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.

Msza św. w kościele akademickim na kampusie Wóycickiego rozpoczęła uroczystą inaugurację roku akademickiego 2022/2023 na naszej Uczelni.

Na zdjęciu rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

– Chcemy Panu Bogu zawierzać ten nowy rok naszej pracy. Chcemy za wstawiennictwem naszego Patrona, bł. Stefana Wyszyńskiego, błagać o Dary Ducha Świętego dla naszej uniwersyteckiej społeczności: nauczycieli akademickich, pracowników administracji, doktorantów i studentów – powiedział przed Mszą św., w święto Matki Bożej Różańcowej, rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. – Polecamy w Eucharystii także naszych przyjaciół, rodziny i cały nasz Naród, prosząc o obfite owoce Bożego błogosławieństwa. Błagamy o pokój na świecie, w szczególności o zaprzestanie bratobójczej walki na Ukrainie i powstrzymanie zbrodniczego terroru.

Mszy św. przewodniczył Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W koncelebrze uczestniczył biskup diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński oraz wielu księży pracowników naszej Uczelni.

Na zdjęciu uczestnicy mszy św. poprzedzającej inaugurację roku akademickiego 2022/2023

W homilii kard. Kazimierz Nycz podjął refleksję nad misją Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „uczelni związanej z Kościołem, która chce być uczelnią katolicką”.

– Nie tylko chodzi o to, by być dobrym uniwersytetem, ale o coś „więcej”, czego nie można zagubić – mówił Kardynał, podkreślając konieczność rozeznawania woli Bożej w misji Uniwersytetu, by ją przyjąć i wypełnić. 

Kard. Kazimierz Nycz wymienił trzy najważniejsze zadania w realizacji misji naszego Uniwersytetu. Są to: refleksja w świetle Ewangelii nad współczesną nauką i kulturą, szukanie powiązania między fides et ratio tak, aby drogi nauki i wiary nie rozeszły się; podejmowanie tematów ważnych etycznie, w tym rozwijanie nauk o rodzinie; podejmowanie refleksji filozoficzno-etycznej nad naukami ścisłymi.

– Jesteście jako Uczelnia rok po beatyfikacji Patrona. To też zobowiązuje – przypomniał kard. Nycz. — On naprawdę walczył o tę Uczelnię, kochał ją, wiedział, że jej istnienie i rozwój jest ważne w perspektywie relacji między wiarą a nauką i kulturą.

07 października 2022