Nasi naukowcy w Naczelnej Komisji Bioetycznej

Minister Zdrowia powołał pierwszy skład Naczelnej Komisji Bioetycznej. W gremium odpowiedzialnym za ocenę badań klinicznych prowadzonych w naukach medycznych oraz innych badaniach z udziałem ludzi będzie pracowało aż pięciu naukowców z UKSW.

Naczelną Komisję Bioetyczną powołał minister zdrowia Adam Niedzielski.  W uroczystości powołania członków komisji w siedzibie Ministerstwa Zdrowia wziął udział również podsekretarz stanu Piotr Bromber oraz dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

– Tak szeroka reprezentacja naukowców związanych z różnymi dyscyplinami – naukami teologicznymi i naukami medycznymi pokazuje tym bardziej, jak potrzebny jest w naszym Uniwersytecie dobry Wydział Medyczny. Cieszę się, że dzięki powstaniu tej jednostki możemy także i my, teologowie angażować się w bardzo ważne sprawy związane z etyką badań naukowych – powiedział po odebraniu nominacji ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

W skład Naczelnej Komisji Bioetycznej z UKSW weszli:

• prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz – prodziekan Wydziału Medycznego. Collegium Medicum ds. klinicznych i rozwoju
  • ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz.  – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, Wydział Teologiczny
  • ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski – rektor UKSW, Wydział Teologiczny
  • ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – były rektor UKSW, Wydział Nauk Pedagogicznych
  • prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski – Wydział Medyczny. Collegium Medicum, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie

– Przed nami bardzo odpowiedzialne zadanie moralnej i etycznej oceny projektów badań klinicznych, przedkładanych komisji. Dotychczas działania komisji bioetycznych dotyczyły jedynie nauk medycznych, choć jak wiemy, przedstawiane są do oceny różne projekty z zakresu choćby psychologii, ponieważ komisja zajmuje się wszystkim tym, co dotyczy badań z udziałem ludzi czy też ludzkiego materiału biologicznego. Nauka musi się rozwijać, ale musi rozwijać się szanując godność człowieka, dlatego tak istotne zadanie przed wszystkimi członkami komisji – dodał Rektor UKSW.

Do zadań Naczelnej Komisji Bioetycznej należy:

• sporządzanie oceny etycznej badania klinicznego;
  • prowadzenie szkoleń dla członków komisji bioetycznych z zakresu bioetyki i metodologii badań naukowych z udziałem ludzi lub z użyciem ludzkiego materiału biologicznego oraz dla osób zapewniających obsługę komisji bioetycznych;
  • współpraca z Prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w zakresie oceny etycznej badania klinicznego;
  • rozpatrywanie wniosków o wpis na listę komisji bioetycznych uprawnionych do sporządzania oceny etycznej badania klinicznego.
Na zdjęciu członkowie Naczelnej Komisji Bioetycznej (źródło MZ)
31 maja 2023