Przejdź do treści

„Iskry” UKSW

– Cieszę się, że właśnie tutaj, na tej Uczelni, możemy przedstawić setny przystanek muzeum mobilnego „Iskry Niepodległej”. To widowisko edukacyjne, multimedialne, które dotyczy postaci ważnych w historii świata a pochodzących z Polski – mówił prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas konferencji prasowej zorganizowanej na kampusie Wóycickiego.

Wystawa „Iskry Niepodległej” przygotowana przez Biuro „Niepodległa”, mieści się w naczepie samochodu ciężarowego i podróżuje po Polsce od lutego 2023 r. To zarazem podróż w przestrzeni i w czasie. Podczas dwudziestominutowego pokazu, stworzonego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji i ruchomego, przezroczystego ekranu, zwiedzający mogą odkryć biografie polskich ojców Niepodległości oraz naukowców, podróżników i ludzi kultury, społeczników i sportowców, którzy zapisali się w historii.

Czerpać wzory z przeszłości

– W imieniu Jego Magnificencji Rektora dziękuję organizatorom, że ten symboliczny, setny przystanek możemy gościć na naszym Uniwersytecie – powiedziała dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia. – Cieszymy się że wizyta w mobilnym muzeum pozwoli naszym studentom i pracownikom poznać losy tych Polaków, którzy inspirują nas do dziś. Jeżeli będziemy czerpać najlepsze wzory z naszej przeszłości, w przyszłości zaowocuje to nowymi odkryciami, rozwiązaniami naukowymi i społecznymi. Jestem przekonana, że także na naszym Uniwersytecie znajdują się takie „iskry” – „Iskry UKSW”, czyli ludzie, którzy mają i będą mieć w przyszłości swój wkład w rozwój naszej ojczyzny – zakończyła Prorektor.

Na zdjęciu dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., fot. Paweł Żulewski

– Cieszę się,  że właśnie tutaj, na tej Uczelni, możemy przedstawić setny przystanek muzeum mobilnego „Iskry Niepodległej” – mówił prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – To program bardzo nowatorski i jednocześnie bardzo potrzebny, który mówi o polskich ambicjach. O realizacji wielkich celów w perspektywie indywidualnej, celów, które są zarazem ważne dla szerszych wspólnot. „Iskry Niepodległej” to widowisko edukacyjne historyczne, multimedialne, które dotyczy postaci ważnych w historii świata a pochodzących z Polski.

Na zdjęciu prof. dr hab. Piotr Gliński, fot. Paweł Żulewski

Narratorem widowiska w przestrzeni wypełnionej ekranami jest cyfrowy byt, będący dalekim echem Golema XIV, stworzonej w powieści science-fiction Stanisława Lema.

„Nie byłoby przełomowych osiągnięć na świecie, gdyby nie setki polskich naukowców, odkrywców, sportowców, którzy zmieniali świat” – słyszymy metaliczny głos wygenerowany cyfrowo i skierowany do nas – widzów. – Analizujemy kod źródłowy Polaków. Analiza potwierdza: macie skomplikowaną historię i jeden z najtrudniejszych języków świata, ducha zdobywców i wielkie na tym polu osiągnięcia. Nasze obserwacje wskazują, że to zaledwie ułamek waszych możliwości. Każdy z Was ma energię do tworzenia. Od Was zależy, jak ją wykorzystacie” – konkluduje cyfrowy narrator.

Rozwijać talenty dla dobra wspólnego

– Chodziło nam o to, by historie wybitnych Polaków, którzy zmieniali świat, zainspirowały uczestników widowiska do poszukiwania własnych talentów i rozwijania dla dobra wspólnego – mówił Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.

Na zdjęciu Wojciech Kirejczyk, fot. Paweł Żulewski

Oglądając widowisko, poznajemy historię Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu, umożliwiły produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek świata, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2, Ireny Sendlerowej, która uratowała ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci, a także współpracującego z NASA konstruktora łazika księżycowego Mieczysława Bekkera.

Aplikacja z biogramami

Na wystawie zaprezentowano osiągnięcia Polaków, przy czym zwiedzający mają okazję zobaczyć z bliska eksponaty z najróżniejszych, często odległych sobie dziedzin, w tym najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne: order Virtuti Militari i Order Orła Białego, ale też kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez autora ponad dwustu wynalazków Jana Szczepanika i Puchar Narodów, zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/2017. Jest też złoty medal zdobyty przez Tomasza Majewskiego, absolwenta UKSW, na mistrzostwach Europy w 2010 r.

Dodatkową atrakcją wystawy jest specjalna aplikacja „Iskry Niepodległej”, zawierająca biogramy stu wybitnych Polaków. Graficzne efekty AR (rozszerzonej rzeczywistości), zostały stworzone z myślą o najmłodszych widzach. Można z niej skorzystać podczas wizyty w naczepie, po zainstalowaniu aplikacji. Można również z dowolnego miejsca wygenerować zdalny bilet dostępny pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/bilet-iskry-niepodleglej/.

Widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej” przygotowane przez Biuro „Niepodległa”, jest kontynuacją projektu Wirtualny Teatr Historii Niepodległa. Od dnia premiery w lutym 2023 r., zostało zaprezentowane w stu miejscach w całej Polsce. Do chwili obecnej obejrzało je 50 000 osób. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach społecznościowych Biura „Niepodległa”. Jest to instytucja kultury, powołana w 2017 r., działająca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która zajmuje się organizacją wydarzeń mających na celu upowszechnianie tradycji i historii Polski.

04 października 2023