Potrzebujemy uczelni, które nie tylko oferują wzorową dydaktykę, ale też formację

Inauguracja  roku akademickiego na naszej Uczelni rozpoczęła się mszą św. w kościele rektorskim pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, na kampusie Wóycickiego. Uroczystej  Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.

Mszę św. koncelebrowali ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW oraz zaproszeni rektorzy: ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski z KUL i ks. dr hab. Robert Tyrała z Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, a także liczni kapłani z naszej Uczelni.

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, kard. Kazimierz Nycz

– Na początku roku akademickiego 2023/2024 chcemy zawierzyć Bogu rok naszej pracy, cały nasz Uniwersytet, pracowników naukowych i administracyjnych, studentów. Polecamy też na dzisiejszej Eucharystii naszych przyjaciół, dobrodziejów, rodziny, prosząc o obfite owoce Bożego błogosławieństwa – powitał zgromadzonych w kościele akademickim ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

Kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW w kazaniu wyraził wdzięczność za wszystkie szkoły wyższe w naszym kraju, a szczególnie za uczelnie katolickie.

– Przed laty założyciele katolickich uczelni, m.in. kardynał Stefan Wyszyński, doskonale przeczuwali, że takie szkoły będą w przyszłości dla Kościoła i Polski niezmiernie ważne – podkreślił.

Przypomniał, że niegdyś uczelnie katolickie koncentrowały się na naukach kościelnych, lecz współcześnie oferują one studentom dostęp do niemal wszystkich dziedzin wiedzy. Dlatego ważne jest dziś, aby wraz z nauką przekazywać też inne wartości.

– Potrzebujemy uczelni, które nie tylko oferują dobrą dydaktykę, przygotowanie do życia, ale też formację – przypomniał zebranym kard. Nycz.

–  Czym możemy zaimponować dziś młodemu pokoleniu? – pytał hierarcha. – Na pewno formacją, kształtującą ludzi o silnych, dobrych podstawach, na których buduje się autentyczną wiarę.

Msza św. inaugurująca rok akademicki 2023/2024 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP na kampusie Wóycickiego

Kardynał Nycz zaznaczył również,  że w procesie formowania młodego pokolenia kluczowe jest świadectwo.

– Świadectwo życia księży, pań i panów profesorów, asystentów i wszystkich, którzy spotykają się jako społeczność i wspólnota uczelni – mówił Kardynał.

Na zakończenie podkreślił jak ważna jest odpowiedzialność nauczycieli akademickich za kształtowanie postaw młodych ludzi.

06 października 2023